Informacje

 • Ptaki nie wylatują na zimę

  21-11-2011 17:31

  O miesiąc dłużej zostają na Półkuli Północnej

  Ptaki nie wylatują na zimę

  Ptactwo szykuje się do odlotu

  sxc.hu

  Gęsi, kaczki i łabędzie, które spędzają zimę na podmokłych terenach Europy Północnej, nie spieszą się z wylotem na południe. Winowajcą jest klimat. Wraz ze wzrostem temperatury jedne gatunki omijają swoje trasy przystankowe, inne przemieszczają się nieznacznie lub z opóźnieniem.

  Naukowcy z Finlandii zauważyli, że na przestrzeni ostatnich 30 lat ptactwo wodne opóźniło swoją migrację nawet o miesiąc.

  Temperatura rozleniwia

  Od 1979 roku wolontariusze z obserwatorium Hanko Bird na południu Finlandii codziennie przez trzy dekady liczyli ptactwo, by stworzyć mapę migracji. To pozwoliło zobaczyć kiedy, i jaka ilość ptaków poszczególnych gatunków zdecydowała się opuścić terytorium kraju. Badaniom przewodniczył dr Aleksi Lehikoinen z uniwersytetu w Helsinkach.

  - Te długoletnie obserwacje okazały się zaskakujące. Sześć gatunków z 15 wyruszyło na południe znacznie później. Opóźnienia wynosiły nawet 30 dni - tłumaczy Lehikoinen.

  To pokazuje, jak szybko ptaki reagują na zmiany klimatu. Wzrost temperatury wpływa na ich lenistwo i pozostawanie na dotychczasowym terytorium bytowym.

  - Temperatura wody wzrasta szybciej niż powietrza. To oznacza dłuższą dostępność pożywienia na większym terytorium, także na północy, gdzie wody jeszcze nie zamarzają. Dlatego ptaki opóźniają odloty - mówi naukowiec.

  Omijanie przystanków

  Wielka Brytania jest jednym ze szlaków przelotowych ptaków lecących na południe ze Skandynawii, Rosji i  Syberii. - Oznacza to, że niektóre gatunki nie zatrzymają się tam w ogóle, tylko polecą dalej na południe - dziennikarzom BBC mówi dr Geoff Hilton z organizacji Wildfowl and Wetlands Trust .

  Dla przykładu populacja gęsi białoczelnej na terytorium W. Brytanii w ciągu ostatniej dekady skurczyła się o 75 proc. 30 lat temu w szczycie sezonu zimowego aż 6 tys. gatunków ptaków pojawiało się na Wyspach. Dziś jest to tylko 500 gatunków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...