Informacje
 • Ptasi móżdżek to mit.
  Wrony przeszły test pianki

  29-11-2019 08:49 Inteligencja u krukowatych
  To maszyna do odganiania gęsi Foto: pelican/ Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Video: [Cable News Network Inc. All rights reserved 2019]

  Na Uniwersytecie Cambridge wrony śpiewająco zdały tak zwany test pianki, którym do tej pory sprawdzano umiejętności dzieci. To nie pierwszy dowód na zdolność do uczenia się krukowatych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  Te ptaki nie szukają wiatru w polu. Krukowate wiedzą, że twardy orzech do zgryzienia nie jest przeszkodą nie do pokonania.

  - Wrona, pod pewnymi względami, byłaby inteligentniejsza nie tylko od dziecka, ale również od dorosłego człowieka - mówi publicystka i lekarz weterynarii Dorota Sumińska.

  Test pianki

  Problem w tym, że wronom nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć tego, co zrozumie nawet dwuletnie dziecko.

  Mimo tych barier krukowate potrafią się wykazać. W tak zwanym teście pianki, sprawdzającym zdolność samokontroli, wrony brodate (Corvus moneduloides) miały przed sobą dwa przysmaki. Jeden leżał na obracającej się tacy i był do zjedzenia od razu. Na drugi mogły liczyć dopiero, gdy mechanizm się obróci. Za każdym razem drugi frykas był większy lub atrakcyjniejszy.

  - Odraczanie sytuacji, zaspokojenia potrzeb, kontrolowanie impulsów wymaga dosyć skomplikowanych procesów poznawczych - tłumaczy behawiorysta Andrzej Kłosiński.

  Z kolei dzieci w tym samym teście sprawdzano na przykładzie naklejek. Po obrocie tacy kilkulatek dostawał ich więcej lub naklejki były nowe, większe i bardziej kolorowe. - Zwierzę dąży w poszukiwaniu jakiegoś tam pokarmu, a nie - jak człowiek - dóbr materialnych - mówi profesor Tomasz Piasecki, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podczas eksperymentu, kiedy nagrody były widoczne, zarówno dzieci, jak i wrony czekały na tę atrakcyjniejszą.

  Poza podstawowymi potrzebami zwierzęta mogą pochwalić się imponującą inteligencją emocjonalną.

  - Inteligencja uczuciowa wron bardzo mi imponuje. Jeżeli są dwie wrony, które są ze sobą związane, to bez wahania jedna za drugą odda życie - tłumaczy Dorota Sumińska.

  Inteligencja u innych zwierząt

  Za prymusów na ludzkim podwórku uchodzą psy. A już absolutnym kujonem, a właściwie kujonką, jest Chaser. Suczka rasy border collie zapamiętała nazwy ponad tysiąca swoich zabawek. Kiedy została poproszona o jedną z nich, potrafiła ją rozpoznać po usłyszeniu nazwy.

  - Zabawa jest umiejętnością właściwą dla zwierząt bardziej złożonych o wyższych zdolnościach poznawczych. Ptaków i ssaków przede wszystkim. Występuje również u ośmiornic - mówił Kłosiński.

  Ośmiornice potrafią też o wiele więcej, na przykład zbudować sobie kryjówki, a także polować z ukrycia. 
  To, czego człowiek na razie nie jest w stanie zbadać u zwierząt, to posiadanie przez nich świadomości.

  - Dzisiaj przyjmuje się dość powszechnie, że zwierzęta mają świadomość, że są świadome, co dzieje się w ich otoczeniu. Są też świadome tego, co dzieje się z ich psychiką, ich organizmami - powiedział behawiorysta.

  Zobacz cały materiał Polska i Świat:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wrony mnie poznaja i tluka orzechy
  W Warszawie ,mieszkam na 5 pietrze,ponizej jaet maly ogrodek i sa tam wrony i kawki.Rzucam im jedzenie a one mnie znaja i rano juz na nie czekaja.Czasem wyrzucam im cale orzechy wloskie.Wtedy wrony lapia orzech,wznosza sie wysoko,pona dbudynek i puszczaja go na jezdnie obok.Orzech na ogol peka,bo wybieram im takie z cienka lupina.Jesli nie peknie,wrona powtarza cala operacje.
  ~Warszawiak /2019-12-03 03:20
 • czlowiek?
  Ptaki bardzo inteligetne od czlowieka wiadc nawet w TV przyklad Szczecin 19sto latek co robil z pieskiem czy kotami,czyli czlowiek to bestia brak slow,jak idzie zyc wsod takich.
  ~menda /2019-11-29 12:24
 • @szpieg więcej jak ty
  Geniusze, rzeczywiście...
  ~Nick /2019-11-29 12:13
 • Ptaki?
  No niestety ale ptak ma wiecej inteligecji jak czlowiek.
  ~szpieg /2019-11-29 09:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...