Informacje
 • Ptasi móżdżek to mit.
  Wrony przeszły test pianki

  29-11-2019 08:49 Inteligencja u krukowatych
  Pewien Włoch zdecydował się przemycić do kraju rzadkie i zagrożone wyginięciem sokoły wędrownych z Azji Foto: pelican/ Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Video: Reuters

  Na Uniwersytecie Cambridge wrony śpiewająco zdały tak zwany test pianki, którym do tej pory sprawdzano umiejętności dzieci. To nie pierwszy dowód na zdolność do uczenia się krukowatych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  Te ptaki nie szukają wiatru w polu. Krukowate wiedzą, że twardy orzech do zgryzienia nie jest przeszkodą nie do pokonania.

  - Wrona, pod pewnymi względami, byłaby inteligentniejsza nie tylko od dziecka, ale również od dorosłego człowieka - mówi publicystka i lekarz weterynarii Dorota Sumińska.

  Test pianki

  Problem w tym, że wronom nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć tego, co zrozumie nawet dwuletnie dziecko.

  Mimo tych barier krukowate potrafią się wykazać. W tak zwanym teście pianki, sprawdzającym zdolność samokontroli, wrony brodate (Corvus moneduloides) miały przed sobą dwa przysmaki. Jeden leżał na obracającej się tacy i był do zjedzenia od razu. Na drugi mogły liczyć dopiero, gdy mechanizm się obróci. Za każdym razem drugi frykas był większy lub atrakcyjniejszy.

  - Odraczanie sytuacji, zaspokojenia potrzeb, kontrolowanie impulsów wymaga dosyć skomplikowanych procesów poznawczych - tłumaczy behawiorysta Andrzej Kłosiński.

  Z kolei dzieci w tym samym teście sprawdzano na przykładzie naklejek. Po obrocie tacy kilkulatek dostawał ich więcej lub naklejki były nowe, większe i bardziej kolorowe. - Zwierzę dąży w poszukiwaniu jakiegoś tam pokarmu, a nie - jak człowiek - dóbr materialnych - mówi profesor Tomasz Piasecki, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podczas eksperymentu, kiedy nagrody były widoczne, zarówno dzieci, jak i wrony czekały na tę atrakcyjniejszą.

  Poza podstawowymi potrzebami zwierzęta mogą pochwalić się imponującą inteligencją emocjonalną.

  - Inteligencja uczuciowa wron bardzo mi imponuje. Jeżeli są dwie wrony, które są ze sobą związane, to bez wahania jedna za drugą odda życie - tłumaczy Dorota Sumińska.

  Inteligencja u innych zwierząt

  Za prymusów na ludzkim podwórku uchodzą psy. A już absolutnym kujonem, a właściwie kujonką, jest Chaser. Suczka rasy border collie zapamiętała nazwy ponad tysiąca swoich zabawek. Kiedy została poproszona o jedną z nich, potrafiła ją rozpoznać po usłyszeniu nazwy.

  - Zabawa jest umiejętnością właściwą dla zwierząt bardziej złożonych o wyższych zdolnościach poznawczych. Ptaków i ssaków przede wszystkim. Występuje również u ośmiornic - mówił Kłosiński.

  Ośmiornice potrafią też o wiele więcej, na przykład zbudować sobie kryjówki, a także polować z ukrycia. 
  To, czego człowiek na razie nie jest w stanie zbadać u zwierząt, to posiadanie przez nich świadomości.

  - Dzisiaj przyjmuje się dość powszechnie, że zwierzęta mają świadomość, że są świadome, co dzieje się w ich otoczeniu. Są też świadome tego, co dzieje się z ich psychiką, ich organizmami - powiedział behawiorysta.

  Zobacz cały materiał Polska i Świat:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wrony mnie poznaja i tluka orzechy
  W Warszawie ,mieszkam na 5 pietrze,ponizej jaet maly ogrodek i sa tam wrony i kawki.Rzucam im jedzenie a one mnie znaja i rano juz na nie czekaja.Czasem wyrzucam im cale orzechy wloskie.Wtedy wrony lapia orzech,wznosza sie wysoko,pona dbudynek i puszczaja go na jezdnie obok.Orzech na ogol peka,bo wybieram im takie z cienka lupina.Jesli nie peknie,wrona powtarza cala operacje.
  ~Warszawiak /2019-12-03 03:20
 • czlowiek?
  Ptaki bardzo inteligetne od czlowieka wiadc nawet w TV przyklad Szczecin 19sto latek co robil z pieskiem czy kotami,czyli czlowiek to bestia brak slow,jak idzie zyc wsod takich.
  ~menda /2019-11-29 12:24
 • @szpieg więcej jak ty
  Geniusze, rzeczywiście...
  ~Nick /2019-11-29 12:13
 • Ptaki?
  No niestety ale ptak ma wiecej inteligecji jak czlowiek.
  ~szpieg /2019-11-29 09:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...