Informacje

 • Rekordowe -94,7 stopnie C na Antarktydzie

  10-12-2013 09:16

  Taką temperaturę odnotowano w sierpniu 2010 roku

  Rozkład temperatur na biegunie (niebieski - najzimniej)

  NASA

  We wschodniej Antarktydzie padł rekord zimna - wynika z danych opublikowanych przez naukowców w poniedziałek. Satelita NASA dokonał pomiarów, z którego wynika, że temperatura spadła do nienotowanych wcześniej -94,7 st. C. Co ciekawe, zaledwie 5 miesięcy temu temperatura zbliżyła się do tego rekordu.

  Ted Scambos z Narodowego Centrum Danych ds. Śniegu i Lodu przekazał najnowsze dane na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizyków w San Francisco w poniedziałek. Naukowcy przeanalizowali temperatury z ostatnich 32 lat.

  Biegun zimna

  NASA podała, że rekordową temperaturę (-94,7 st. C) odnotowano w sierpniu 2010 roku w rejonie japońskiej stacji Dome Fuji.

  Do tej pory najniższa odnotowana temperatura wynosiła -89,2 st. C. Taką wartość wskazały termometry w rosyjskiej stacji Wostok we wschodniej Antarktydzie w 1983 roku.

  Co ciekawe, w tym roku do rekordu było równie blisko. 31 lipca br. termometry wskazały -92,9 st. C.

  Rekord, ale nie Guinnessa

  Ted Scambos wyjaśnił, że pomiar nie trafi do Księgi Rekordów Guinnessa, bo temperaturę zmierzył satelita, a nie termometr.

  - Dzięki Bogu nie mam pojęcia, jak odczuwa się taką temperaturę - żartował Scambos. Podkreślił jednak, że człowiek jest w stanie wytrzymać taką temperaturę przez maksymalnie 3 minuty.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • CO2 sto nie czad, gimbusie
  @ banita
  >skoro w tej temp. CO2 się skropli to zaczadzenie nie grozi :)

  Radze douczyc sie chemii fizycznej. CO2 nie moze skroplic sie w ziemskiej atmosferze, bo jego punkt potrojny lezy przy 5.1 bara. CO2 moze sie co najwyzej zestalic...
  ~chemik /2013-12-12 04:47
 • Przymrozek
  Upał jakby zelżal
  ~lolekb /2013-12-11 05:04
 • Czy komentujący tutaj są aż takimi idiotami? :]
  Przecież ten rekord nie padł, dlatego, że na Antarktydzie temperatury spadają tylko dlatego, że obecnie dysponujemy nowymi technologiami, które potrafią dotrzeć w rejony w jakich pomiary temp 20 czy 50 lat temu były niemożliwe. Stacje Dome A-F stoją tam dopiero od 2010 roku, dodatkowo wykonuje się pomiary satelitarne. Niemniej gdyby robiono je również 30 czy 80 lat temu to dziś rekord ten nie wynosiłby -94, lecz pewnie gdzieś w okolicy -100*C.
  ~charly /2013-12-11 00:20
 • Będzie ciepło - raczej nie
  ~luk napisał, że ocieplenie klimatu powoduje fakt, że będzie ciepło. Otóż stopniowy wzrost temperatury koniec końców zaburzenia w atmosferze, wzrost liczebności zjawisk typu huragany, orkany, trąby powietrzne. Na końcu tam gdzie było zimno, piździ, u nas jest zimno a w okolicach równika mamy klimat umiarkowany.
  Oczywiście nie jest to proces roczny, tylko to będzie trwać kilkaset lat
  ~Chris /2013-12-11 00:01
 • Będzie ciepło
  No co wkońcu ocieplenie klimatu.. nie
  ~luk /2013-12-10 19:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...