Informacje
 • Rosjanie chcą skolonizować Księżyc. Wylądują tam w 2029 r.

  27-10-2015 20:52 Wybudują miasteczko

  Rosjanie chcą skolonizować Księżyc

  Pixabay (CC-BY-SA)

  Amerykanie celują w Marsa, a Rosjanie - w Księżyc. Wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną wybudują tam miasteczko, które zasiedlą nie później niż w 2029 r.

  - Pierwsza rosyjska załogowa wyprawa na Księżyc odbędzie się nie później niż w 2029 roku - zapowiedział we wtorek dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji RKK Energia Władimir Sołncew.

  Loty eksperymentalne

  Lądowanie Rosjan na Księżycu miałoby być poprzedzone serią lotów eksperymentalnych. - Zostaną one zapoczątkowane już w 2021 r. - zaznaczył Sołncew.

  Przewiduje się m.in. rejsy do znajdującej się na orbicie okołoziemskiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Składa się ona obecnie z 15 głównych modułów i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków załogi. Pierwsze moduły tej stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku.

  Statek kosmiczny

  Zaprojektowaniem i produkcją statku kosmicznego, który wyląduje na Srebrnym Globie, zajmie się dawne biuro konstruktorskie im. Siergieja Korolowa, znane obecnie jako Korporacja Rakietowo-Kosmiczna "Energia". W 2025 r. statek zostanie ostatecznie wysłany na Księżyc. W rejsie tym nie będzie uczestniczyć załoga. Chodzi o stworzenie infrastruktury dla późniejszego lądowania załogi.

  Kosmiczne miasteczko

  Rosyjskie plany "podboju" Księżyca są ściśle powiązane z programem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która ujawniła przed tygodniem zamiar budowy "międzynarodowego miasteczka badawczego na Księżycu". Przy konstrukcji bazy będą użyte roboty.

  Współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej z Rosją odbywa się w ramach tzw. wspólnej przestrzeni gospodarczej między Rosją a UE. Obecnie koncentruje się ona wokół rosyjskiego projektu "Łuna 2027" (Księżyc 2027) – przypomina agencja AFP.

  Projekt ten będzie realizowany od 2020 r. Chodzi o wysłanie na Księżyc bezzałogowego, sterowanego z Ziemi pojazdu, tzw. łunochodu, do przeprowadzenia badań skał i gruntu w podbiegunowych częściach Księżyca. Z danych uzyskanych w 2012 r. dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wynikało, że znajduje się tam zamarznięta woda.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • co ma sens a co nie
  na księżycu można pozyskiwać Hel 3 jako czyste paliwo jądrowe, księżyc jest w strefie życia natomiast mars jest poza strefą życia i ludzkie organizmy tam nie przetrwają tylko mechaniczna eksploatacja marsa ma sens ale do tego trzeba bardzo zaawansowanej techniki a to odległa przyszłość
  ~piotr /2015-10-28 15:57
 • Zakład?
  Zakład, że tak na prawdę ich celem jest zbudowanie tam bazy wojskowej? :)
  ~adam /2015-10-28 10:37
 • już jest zajety
  Nie wiedzą że Księżyc już ma swoich lokatorów? Nie wierzą amerykańskim astronautom którzy to widzieli? Nawet taki kalafior wie że ludzie jako agresywna rasa ma bana na tej planecie. Wykosztują się trochę.
  ~kalafior /2015-10-28 10:31
 • Hahhaha
  Hahahaa
  PsyhoMirr /2015-10-28 10:29
 • tak szczerze to jaki jest sens biznesowy tego przedsięwzięcia?
  ?
  ~kkk /2015-10-28 10:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...