Informacje

 • Sahara mogła stać się pustynią
  przez działalność człowieka

  20-03-2017 14:40

  Tak wynika z najnowszych badań

  Sahara mogła stać się pustynią <br />przez działalność człowieka

  Na terenie Sahary było kiedyś wiele jezior

  Pixabay (CC-BY-SA) / JimboChan

  Wiele obszarów na Ziemi wyglądało kiedyś zupełnie inaczej niż obecnie. Nawet piaszczysta Sahara była miejscem z licznymi jeziorami i bujną roślinnością. Okazuje się, że do zmiany tego terenu w pustynię mógł przyczynić się człowiek.

  Gdy myślimy o pustyniach, zazwyczaj mamy wrażenie, że te nieprzyjazne, gorące tereny wyglądały tak od zawsze. Afrykańska Sahara rozciąga się na długości 5700 km - od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie i ma powierzchnię ponad dziewięciu milionów kilometrów kwadratowych.

  Choć ten bezkresny obszar wydaje się niezmienny, około 10 tys. lat temu, przez krótki czas, był to urodzajny, zielony teren z licznymi jeziorami. Naukowcy sugerują, że ludzie mogli odegrać istotną rolę w gwałtownym przejściu tego bujnego rejonu w piaszczystą pustynię.

  Archeolodzy i ekolodzy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego w najnowszym opracowaniu, które opublikowano w czasopiśmie "Frontiers in Earth Science", zbadali rolę działalności człowieka na pustynnienie Sahary.

  Początki przemian

  Proces ten rozpoczął się, gdy afrykańskie społeczności neolitu eksperymentowały z gospodarką rolno-pasterką w pobliżu Nilu około ośmiu tysięcy lat temu. Technika ta zaczęła później stopniowo rozprzestrzeniać się na zachód. Gdy społeczeństwa przenosiły się w nowe tereny, a ludzie wprowadzali coraz więcej zwierząt gospodarskich, ilość zieleni malała, ponieważ zwierzęta trzeba było wypasać.

  Takie rozdrobnienie roślinności sprawiło, że na ziemi, której nic już nie ochraniało przed promieniami słonecznymi, pozostały same zarośla. To z kolei doprowadziło do tego, że ziemia odbijała więcej światła, niż pochłaniała (jest to tzw. albedo), w wyniku czego zmieniły się warunki atmosferyczne. Zmniejszyła się wysokość monsunowych opadów, co dodatkowo przyczyniło się do dalszego pustynnienia terenu i ubożenia roślinności. Wszystkie te czynniki sprawiły, że ostatecznie ten urodzajny obszar zmienił się w gorącą pustynię.

  Kontrowersyjne wyniki

  Wyniki najnowszego opracowania kwestionują wcześniejsze badania, które sugerowały, że do pustynnienia Sahary przyczyniły się albo zmiana orbity Ziemi, albo naturalne zmiany roślinności. Działalność ludzi żyjących w neolicie jest jednak znana z pozytywnego wpływu na środowisko. Uważa się chociażby, że to dzięki niej do części Europy, wschodniej Azji i do Ameryk wprowadzono zmiany ekologiczne. Niektórzy uważają, że Madagaskar został ukształtowany przez ludzi za sprawą wywoływanych przez nich rozległych pożarów lasów około tysiąca lat temu. Nie jest wykluczone, że to samo wydarzyło się na Saharze. Jednak żeby to udowodnić, niezbędne są dalsze badania. Naukowcy chcą w tym celu pojechać na Saharę i sprawdzić, co znajduje się pod piaskiem.

  - W tym czasie na Saharze wszędzie były jeziora, więc będą się tam znajdowały informacje o zmieniającej się roślinności - mówi szef projektu David K. Wright z Wydziału Archeologii i Historii Sztuki na Narodowym Uniwersytecie Seulskim. - Musimy zrobić odwierty w miejscach dawnych den jezior, by uzyskać informacje na temat roślinności, przyjrzeć się archeologii i zobaczyć, co robili tam ludzie. Bardzo trudno jest modelować wpływ roślinności na systemy klimatyczne. Naszą pracą, jako archeologów i ekologów, jest pojechanie tam i zebranie danych, by pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli - dodaje.

   

  Amerykańska agencja NASA opublikowała model klimatyczny, pokazujący, jak z powodu rosnącego nagromadzenia gazów cieplarnianych w atmosferze, może się zmienić temperatura i wysokość opadów do 2100 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • guziel
  W myśl tej teorii to duża część europy powinna być pustynna...
  Guziel /2017-03-21 11:42
 • Ciepłe prądy
  Słyszałem, o tym że Sahara każdego roku się powiększa z powodu ciepłego prądu powietrza który wieje od strony północnego wschodu na Egipt. Ktoś próbował dość do tego kiedy się to zaczęło i po obliczeniach doszedł do wniosku, że miało to miejsce 4500 lat temu. A to jest o tyle ciekawe, bo wcześniej miał miejsce biblijny potop, który zmienił oblicze Ziemi. Niestety źródła informacji nie pamiętam.
  ~miczan /2017-03-21 09:28
 • Piotr
  To przez ten groch który uprawiali. Tak gazy puszczali że dziura ozonowa powstała, na dodatek takie wiatry mieli ze az piasek z oceanu wydmuchalo na 570 Km.
  peteku100 /2017-03-21 02:35
 • Dlaczego Sachara jest pustynią?
  Może mieli tam ministra środowiska?
  ~JarekEm /2017-03-20 18:32
 • bubu
  Wypiliwode.
  you /2017-03-20 18:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....