Informacje
 • Satelita ESA opada na Ziemię. Może uderzyć w Łomżę

  08-11-2013 18:08 Informacja o zagrożeniu pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Miasta

  Satelita ESA może spaść na Łomżę

  ESA

  Pod koniec października zakończyła się misja GOCE. Obecnie satelita ten spada na Ziemię i w ciągu najbliższych dni uderzy w naszą planetę. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że szczątki GOCE spadną na Polskę. Oficjalna informacja o zagrożeniu pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łomży.

  GOCE to satelita należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego misja rozpoczęła się w 2009 roku. Od tego czasu badał m.in. pole grawitacyjne naszej planety. Jednak 21 października tego roku jego misja dobiegła końca, ponieważ zapasy jego paliwa zostały wyczerpane.

  250 kg spadnie na Ziemię

  Już niedługo, między 9., a 11. listopada, GOCE spadnie na Ziemię. Kiedy i gdzie uderzy? Jeszcze nie wiadomo, ale eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej na bieżąco monitorują tor lotu tego satelity.

  Z najnowszych szacunków wynika, że do Ziemi dotrze około 40-50 fragmentów GOCE, których łączna masa wyniesie około 250 kg. Szczątki satelity zostaną rozrzucone w pasie orientacji południkowej, na długości około 900 km. Dlatego możliwe miejsca upadku obejmują szerokie pasy dookoła całej kuli Ziemskiej. Jeden z takich pasów przebiega wzdłuż wschodniiej granicy Polski.

  Uderzy w Łomżę?

  Jak wynika ze wstępnych szacunków, istnieje prawdopodobieństwo rzędu 0,15 procent, że szczątki satelity spadną na tę część Polski, w tym na Łomżę - czytamy na stronie miasta. Wbrew pozorom to sporo - dla porównania, szansa na trafienie szóstki w totolotka wynosi 0,0000076 proc., a przecież to się zdarza.

  Europejska Agencja Kosmiczna podaje, że na początku tego tygodnia GOCE znajdował się na wysokości 192 km nad Ziemią. Zaznacza, że to pierwszy niekontrolowany upadek satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej od 1987 roku. Naukowcy uspokajają: dwie trzecie planety pokrywają oceany i obszary słabo zaludnione, więc zagrożenie dla ludzkości jest niewielkie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ???
  Niech spadną na moje miasto wezme sobie szczątkę i nikomu nie oddam :D
  ~lol /2014-04-15 15:34
 • siedziby firm
  Najlepiej gdyby odlamki spadly na wszystkie siedziby firm produkujace gry on-line !
  ~magda /2013-11-10 22:33
 • satelita
  niech by może w tych dniach poobradowałby tam nasz sejm?
  ~irrre /2013-11-10 13:06
 • satelita
  Jeśli spadnie to tam - gdzie ma spaść i gadanie nic tu nie zmieni. Nie wiem tylko po pisać wielkie tytuły i straszyć biednych ludzi , ktorzy mają chwilę odpoczynku.
  ~viki /2013-11-10 00:15
 • Brzoza ?
  Prosze o informacje czy na trasie przelotu tego czegoś jest jakaś brzoza ? Jeżeli tak to żądam ! Powołania komisji z Macierewiczem na czele ! Jeżeli to coś spadnie i nie bedzie to wina brzozy to na pewno bedzie to wina wybuchu ! Polacy ! Prosze o poparcie !
  ~K3b768 /2013-11-09 18:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...