"Seksualnie elastyczni", czyli homoseksualne zwierzęta

Samice makaków kopulują ze sobą dla zwiększenia doznań seksualnychShutterstock

Dla przyjemności, dla korzyści społecznych, dla przetrwania gatunku. To główne powody dla których zwierzęta wykazują zachowania homoseksualne. Może to i dziwne, ale świadczy o ich "seksualnej elastyczności".

Zachowania homoseksualne są bardzo powszechne w królestwie zwierzą i to poczynając od owadów, na ssakach kończąc. Ale czy to oznacza, że zwierzęta mogą w takim samym stopniu co ludzie wykazywać zachowania homoseksualne? Naukowcy twierdzą, że nie. Zwierzęta kopulują bowiem z partnerami tej samej płci w różnych celach, ale głównym jest przetrwanie gatunku, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów zachowań homoseksualnych u zwierząt. Warto podkreślić, że takie zachowania nie są u nich sporadycznymi wybrykami, a raczej codziennością.

Zwiększenie przyjemności seksualnej

Samice makaków japońskich kopulują z innymi samicami, bo doświadczają głodu seksualnej przyjemności. Wykazał to w 2006 r. zespół badawczy Paula Vaseya z Uniwersytetu Lethbridge w Albercie (Kanada). Obserwacja makaków wykazała, że samice bardzo często zachęcały samców do częstych zbliżeń. Gdy rozwinęły tę umiejętność, zaczęły ją stosować także na samicach. Te bowiem używały większej różnorodności pozycji i ruchów niż mężczyźni. Co więcej relacje homoseksualne wydawały się o wiele bliższe niż heteroseksualne. Podczas stosunku samice patrzyły sobie głęboko w oczy, co prawie nie miało miejsca w relacjach samica-samiec. Okres godowy potrafił trwać nawet tydzień i dochodziło w nim do kilkuset zbliżeń. Samice potrafiły też ostro bronić swoich partnerek przed rywalami.

- Kontakty płciowe między samicami maksymalizowały ich doznania, co nie oznaczało, że nie były zainteresowane samcami. Samice był w stanie szukać przyjemności seksualnej zarówno w relacji homo, jak i hereoseksualnej - wyjaśnia Vasey.

U much owocówek zachowania seksualne zwiększają szansę na potomstwoShutterstock

Okrężna droga do zapłodnienia

W niektórych przypadkach homoseksualne zachowania wynikają z czysto ewolucyjnego powodu. Muszki owocówki w ciągu pierwszych 30 minut życia, starają się kopulować z samcem lub z samicą. Po pewnym czasie, uczą się rozpoznawać zapach dziewiczych samic i dopiero wtedy skupiają się na nich.

- To podejście metodą prób i błędów wydaje się nieefektywne, ale w rzeczywistości to dobra strategia - mówi David Featherstone z Uniwersytetu Illinois w Chicago. - Muchy w różnych środowiskach mogą mieć nieco inne mieszanki feromonów. Samiec mógłby stracić wiele możliwości zapłodnienia, jeśli kierowałby się tylko jednym pewnym zapachem, a tak jego szanse wzrastają - tłumaczy Featherstone.

Z kolei samce chrząszczy kopulują ze sobą w celu uzyskania spermy, którą później, podczas współżycia, przenoszą na samice. Może więc zdarzyć się i tak, że samica zostanie zapłodniona spermą samca, z którym nie miała w ogóle kontaktów seksualnych.

W obu przypadkach zachowania homoseksualne samców prowadzą okrężną drogą do zapłodnienia samic.

Samce chrząszczy kopulując ze sobą, zwiększają swoje szanse na dotarcie ze spermą do samicyShutterstock

Lepszy rydz niż nic

Albatrosy ciemnolice zamieszkujące Hawaje, wykazują zachowania seksualne przez całe swoje życie. Ptaki te zwykle łączą się w pary na całe życie, podobnie jak łabędzie. Rodzice wspólnie zajmują się pisklętami, doskonaląc umiejętności rodzicielskie. Jest jednak populacja ciemnolicych, zamieszkująca wyspę Oahu, gdzie 32 proc. par to pary składające się z dwóch samic. Ich młode są wynikiem zapłodnienia przez samca, który już pozostaje w długotrwałym związku.

Samice, które łączą się w pary, wybierają mniejsze zło. Oahu ma nadwyżkę samic w wyniku imigracji, więc nie dla wszystkich wystarcza partnerów. Samej jest bardzo trudno jednocześnie wysiadywać jajo i szukać pożywienia. Łatwiej znaleźć towarzyszkę, która pomoże w codziennych trudach macierzyństwa.

- W tym systemie jest nawet subtelna korzyść dla samic - mówi Marlene Zuk z Uniwersytetu w Minnesocie (USA), badaczka ciemnolicych. - Samice mogą być zapłodnione przez najsilniejszych mężczyzn w grupie i mogą przekazać swoje najlepsze cechy potomstwu, nawet jeśli nie pozostają w związku - tłumaczy Zuk.

Zachowania homoseksualne są tu odpowiedzią na niedobór samców.

Samice albatrosów ciemnolicych wolą wychowywać potomstwo z innymi samicami niż samodzielnieShutterstock

Korzyści społeczne

U szympansów karłowatych zarówno samce, jak i samice wykazują zachowania homoseksualne. Według badacza tych zwierząt, Fransa de Waala, podobnie jak u makaków samice robią to dla przyjemności seksualnej. Jego obserwacje, opublikowane w 1995 r., wykazały, że samice bonobo pocierając się genitaliami, emitują uśmiechy i piski, które odzwierciedlają doświadczenie orgazmu.

Z kolei samcom zachowania homoseksualne pomagają redukować napięcie. Po walce pocierają się penisami, żeby wyciszyć emocje. Rzadziej dochodzi do pocałunków i masowania genitaliów.

U szympansów karłowatych seks odgrywa także głębsze znaczenie: cementuje więzi społeczne. Młode bonobo nawiązują kontakty seksualne z bardziej dominującymi członkami grupy, co pozwala im wspinać się po drabinie społecznej. Podobne zachowania zaobserwowano u delfinów butlonosych. Jednak w obydwu przypadkach zwierzęta decydowały się na posiadanie potomstwa z płcią przeciwną.

- Nie znajdziemy dzikiego zwierzęcia, które jest homoseksualne. Możemy raczej mówić o zachowaniach homoseksualnych. Jednopłciowy seks pełni u nich rolę służebną. Zaspokaja wszystkie potrzeby, od prostych przyjemności po rozwój społeczny. Oznacza to, że zwierzęta są po prostu seksualnie elastyczne - mówi Marlene Zuk.

Bonobo wykazują zachowania homoseksualne z wielu powodówShutterstock

Autor: mar/mk / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2024. Jaka aura będzie towarzyszyła nam w święta? Najnowsza prognoza pogody wskazuje, że temperatura miejscami sięgnie 25 stopni Celsjusza. Nie wszędzie ciepła pogoda pójdzie w parze z warunkami zachęcającymi do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą pojawić się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alerty IMGW przed silnym wiatrem zostały wydane w części kraju. W Wielki Piątek niebezpiecznie może być do późnych godzin wieczornych. Jak wynika z prognozy zagrożeń, również kolejne dni mogą przynieść powrót silnych podmuchów.

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Wieje też halny, przez który nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch. Mimo słonecznej pogody należy pamiętać, że w wyższych partiach panują wciąż warunki zimowe.

Halny w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje

Halny w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje

Źródło:
TPN, PKL Kasprowy Wierch, tvnmeteo.pl

Burza Nelson przechodzi nad Hiszpanią, przynosząc ze sobą silne podmuchy wiatru i wysokie fale. Jak podały lokalne media, w czwartek zginęły co najmniej cztery osoby, które zostały porwane przez wzburzone fale morskie. Groźna aura utrzyma się co najmniej do Wielkanocy.

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Źródło:
El Pais, AEMET, tvnmeteo.pl

Jamniki nie będą zakazane w Niemczech. Miłośnicy rasy obawiali się, że będzie to efekt ustawy zakazującej hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Jak wyjaśnili przedstawiciele rządu, żadna rasa nie zostanie zakazana - celem nowych przepisów będzie ukrócenie praktyk, które przyczyniały się do cierpienia zwierząt.

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Kometa 12P/Pons-Brooks, nazywana także "Matką smoków", jest widoczna na nieboskłonie. Obiekt właśnie zbliża się do Słońca i Ziemi, a najlepszy moment na jego obserwację przypadnie w weekend. Warto wykorzystać ostatnią szansę na podziwianie komety, ponieważ na kolejną będziemy musieli poczekać ponad 70 lat.

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Źródło:
PAP, ESA

Podwójne trzęsienie ziemi nawiedziło Grecję. W piątek rano w okolicach Peloponezu zanotowano wstrząsy o magnitudzie 5,7 oraz 4,0. Jak przekazały lokalne media, wibracje odczuwalne były także w Atenach.

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Źródło:
EMSC, kathimerini.com, gr.euronews.com

Piątkowy poranek w prawie całym kraju przyniósł pogodną aurę, chociaż miejscami nadal mocno wiało. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, sprzyjające warunki będą towarzyszyć nam przez cały dzień, chociaż niewykluczone, że miejscami słabo pokropi deszcz.

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 29.03 przyniesie dużą ilość słońca. Opadów deszczu spodziewamy się w nielicznych miejscach i będą one słabe. Wiatr w porywach powieje mocno.

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Źródło:
AFP, ENEX

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it