Informacje
 • "Selfie" z Marsem w tle. Rosetta (nie)próżnuje i wyprzedza trendy

  25-02-2014 10:38 Strzeliła sobie "sweet focię" zanim Facebook stał się polskojęzyczny

  W chwili zwolnienia migawki Rosettę od powierzchni Marsa dzieliło zaledwie 1000 km

  ESA/Rosetta/Philae/CIVA

  Tzw. selfie, czyli autoportret z perspektywy własnej ręki z obiektywem wycelowanym w twarz to najpopularniejszy kadr zdjęć publikowanych przez użytkowników portali społecznościowych. Zrobił je sobie zarówno prezydent USA Barack Obama, jak i wielu celebrytów czy zupełnie anonimowych ludzi. Nie każdy może pochwalić się jednak klasycznym "selfie", w tle którego jest... Mars, oddalony "zaledwie" kilkaset kilometrów.

  Zdjęcie uwiecznia moment podchodzenia do czwartej od Słońca planety w naszym układzie. Rosettę dzieliło wówczas od powierzchni Marsa około 1000 km. Cztery minuty później między sondą a Czerwoną Planetą odległość była równa 250 km, co pozwoliło jej na nabranie prędkości i dalszy lot w kosmos.

  Żółta Czerwona Planeta w tle

  Zdjęcie pierwotnie zostało wykonane w czerni i bieli. Z powodu rocznicy zostało jednak poddane drobnej korekcie, która zamieniła Czerwoną Planetę w... żółtą.

  Zdjęcie zostało bowiem wykonane dokładnie 7 lat temu, w dniu 25 lutego 2007 roku. Innymi słowy - Rosetta wyprzedziła wszystkich. Nawet ziemskie trendy, obowiązujące w społecznościowych portalach, zalanych obecnie milionami zdjęć z podobnej perspektywy.

  Dodająca sił drzemka

  Sonda Rosetta została wysłana 2 marca 2004 roku, a po kilku latach lotu uśpiona. Obudzono ją pod koniec stycznia - centrum obsługi na Ziemi odebrało od niej sygnał potwierdzający sprawność w dniu 20 stycznia 2014 roku.

  Po skalibrowaniu trajektorii lotu kontynuuje swoją misję, przemierzając kosmos w stronę komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Według planu dogoni kosmiczną skałę w listopadzie b.r., i dokona precedensowych w nauce procedur badawczych zrzucając na powierzchnię komety lądownik.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a czy?
  a czy kontakt lądownika z kometą nie zmieni jej trajektorii lotu?
  ~jok /2014-11-12 09:46
 • Selfie i astronomia
  chodzi o to że badania kosmosu też moga być trendy. Napisane jest dla 14 latek żeby się tym zainteresowały. Tak myślę. Jak przegladam artykuły o tej misji to komentarzy jest 1 lub 3 bo wszystkie głupki oglądają kucharzy albo gwaizdy na lodzie albo biją się na stadionie. Więc ktoś próbuje zainteresować astronomią młodych ludzi. Bo w to co gracie na kompach dzieję się właśnie naprawdę. Teraz.
  ~Hajdy /2014-11-09 23:40
 • O co chodzi?
  Widzę, tu jakiś straszny dysonans. Cały wstęp do artykułu jest jak dla głupiutkiej 14-latki, a w reszcie artykułu znajdziemy takie pojęcia jak: precedens lub skalibrowanie trajektorii. O co chodzi?
  ~jar /2014-02-25 12:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...