Informacje

 • Serce Karakorum oczami Polaka. "Było jasne, że nikt nie uwieczni tego tak jak ja"

  23-07-2015 06:43

  Zdjęcie to dzieło Davida Kaszlikowskiego

  Serce Karakorum oczami Polaka. "Było jasne, że nikt nie uwieczni tego tak jak ja"

  To zdjęcie wygrało szereg konkursów. Miejsce: Concordia nazywana też sercem Karakorum. Połączenie lodowców Baltoro i Goodwin-Austin; w okolicy ośmiotysięczników Gaszerbrum; Broad Peak i K2

  David Kaszlikowski

  Polski fotograf David Kaszlikowski wykonał niezwykłe zdjęcie topniejącego lodowca. Fotografia pochodząca z gór Karakorum w Pakistanie wygrała wiele międzynarodowych konkursów.

  - Zdjęcie zostało zrobione latem 2013 roku podczas wyprawy filmowej (kręcono podczas niej film "K2. Dotknąć nieba" w reżyserii Elizy Kubarskiej - przyp. red.)) w górach Karakorum w Pakistanie - mówi Kaszlikowski.

  Autor niesamowitej fotografii w trakcie ekspedycji wysyłał drona w powietrze, aby z ziemi szukać dobrych miejsc na ujęcia. Jedną z takich okolic okazała się Concordia - leżący w sercu Karakorum cyrk lodowcowy. To tam - na skutek topnienia lodowców Baltoro i Goodwin-Austin - utworzyła się formacja, którą widać na pierwszym planie.

  Jedyna taka szansa

  Lodowcowy krajobraz Karakorum nieustannie topnieje, fotograf był więc świadomy niepowtarzalnego kadru, jaki pojawił się przed nim.

  - Było jasne, że nikt nie uwieczni tego tak jak ja, po prostu w przyszłym sezonie to miejsce będzie wyglądać zupełnie inaczej - opowiada.

  Noc przed wyjazdem

  Fotografia została wykonana nocą, co bezsprzecznie dodaje jej wyjątkowości.

  - Na początku wykonałem serię zdjęć z powietrza w świetle dziennym, ale były one zbyt oczywiste, a światło zbyt mocne. Stąd pomysł na ujęcie nocne uzupełnione sztucznym oświetleniem. Dopiero to połączenie dało intrygujący obraz, którego poszukiwałem - mówi Kaszlikowski. - Moim jedynym ograniczeniem był czas, bo byłem bardzo zajęty pracą przy filmie. Znalazłem kilka wolnych godzin dopiero w nocy przed wyruszeniem w drogę powrotną. Powrót z tego miejsca do cywilizacji to prawie tydzień wędrówki - podkreśla.

  Liczne nagrody

  Za zdjęcie fotograf zbiera wyrazy uznania. W 2014 roku fotografia wygrała Grand Prix IMS Photo Contest - prawdopodobnie największego na świecie konkursu fotografii górskiej. W ubiegłym miesiącu zdjęcie zajęło również trzecie miejsce wśród zdjęć pojedynczych w konkursie Earth Award magazynu "LENS CULTURE". Inne zdjęcie Kaszlikowskiego wykonane  z drona z tego samego miejsca wygrało w międzynarodowym konkursie "fotografii z powietrza" organizowanym przez DJI - firmę produkującą drony.

  Okno na świat

  David Kaszlikowski swoją przygodę z fotografią górską rozpoczął ponad dwadzieścia lat temu. To właśnie dzięki niej może pokazywać piękno świata tym, którzy nie trafiają w niektóre zakątki.

  - Nasza ziemia jest nieskończonym źródłem oszałamiających ujęć. Z aparatem mamy szansę uchwycić mgnienie z rzeczywistości; sekundę z własnej, bardzo osobistej wizji. I co piękne - możemy się tym spojrzeniem podzielić. Fotografia to uniwersalny, zrozumiały dla wszystkich język - podsumowuje Kaszlikowski.

  Tu możecie śledzić poczynania Davida Kaszlikowskiego

  Na wideo poniżej szczyty Karakorum, jakie można oglądać z lodowca Goodwin-Austin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Bello,
  Jak filmowa scenografia...
  ~Alcina /2015-07-23 15:27
 • git
  Ale bajkowo, pieknie.
  nick24 /2015-07-23 08:51
 • kolorki tu i tam
  fotoszop-pracz
  ~Mer /2015-07-23 08:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....