Informacje
 • Słońce Ziemi nie rusza. XIX-wieczna teoria do lamusa

  11-04-2013 15:41 Trzęsienia ziemi nie mają związku z aktywnością słoneczną

  Kiedy Słońce wybucha, ziemia nie drga

  NASA

  Wystarczyło proste badanie, żeby obalić XIX-wieczną teorię dotyczącą zależności między aktywnością słoneczną a trzęsieniami ziemi. Analiza danych z ostatnich 50 lat wykazała, że Słońce Ziemi nie rusza.

  Od XIX wieku pokutuje przekonanie, że im na Słońcu więcej plam i eksplozji, tym na naszej planecie częściej pojawiają się trzęsienia ziemi lub są silniejsze. Teorię opracował Rudolf Wolf, szwajcarski astronom.

  Na fali medialnych spekulacji w ostatnich latach, naukowcy z amerykańskiej służby geologicznej (USGS) postanowili zbadać czy ta zależność rzeczywiście istnieje.

  Zbadana zależność

  Dr Jeffery Love i dr Jeremy Thomas zebrali dane z brytyjskiej (BGS) i amerykańskiej służby geologicznej (USGS), amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) oraz amerykańskiej narodowej służby oceanicznej i meteorologicznej (NOAA) z ostatnich lat. Policzyli liczbę trzęsień ziemi w każdym dniu, miesiącu i roku i zestawili te dane z informacjami o aktywności słonecznej na przestrzeni tego samego czasu.

  Przyjrzeli się też, jak zachowywało się Słońce podczas wyjątkowo silnych wstrząsów na przestrzeni ostatnich 50 lat, np. podczas trzęsienia ziemi na Sumatrze w 2004 r. (9.3 st. R), na Alasce w 1964 r. (9.2 st. R), czy w Chile w 1960 r (9.5 st. R).

  Okazało się, że nie ma żadnego związku między aktywnością słoneczną a częstotliwością czy siłą trzęsień ziemi.

  - Podczas trzęsienia ziemi na Sumatrze aktywność słoneczna była w normie, natomiast podczas trzęsienia ziemi na Alasce, Słońce przechodziło do fazy minimalnej swojej aktywności. Nie zauważyliśmy też żadnego związku między wzmożoną aktywnością słoneczną a częstszymi czy silniejszymi trzęsieniami ziemi. Nie ma więc powodów do niepokoju, także w tym roku, podczas maksimum aktywności naszej gwiazdy - mówi dr Jeffery Love.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do pamparampa: ekliptyka, a nie eliptyka
  a poza tym bzzzdury piszesz hahahaha
  ~kazbuj /2013-04-12 14:13
 • Ociplenie
  I pomyśleć do czego to globalne ocieplenie doprowadza.
  ~Marta /2013-04-12 06:42
 • eliptyka...
  ilośc trzesień Ziemi zalezy nie od aktywnosci Słońsa, a od eliptyki trajektorii Ziemii wokół swojej gwiady. Jeżeli Ziemia porusza się bardziej kołowo, to zmiany napięcia wewnątrzskurupowego sa mniejsze. Jeżeli trajektoria jest bardziej eliptyczna, to zmiany sa większe (pod wpływem róznic sił grawitacji). Zróżnicowanie aktywności słonecznej włypwa na zmiany ilości ciepła docierającego do Ziemi.
  ~pamparampa /2013-04-11 23:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zaczniemy od prawie 30 stopni na termometrach. Oznacza to, że nadal...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem niżu Jorn znad północno-wschodn...