Informacje

 • "Słyszysz to? Ten gwizd?". Dziwna muzyka z kosmosu tajna przez 40 lat. Teraz publikują taśmy

  22-02-2016 08:39

  Zagadka księżycowej misji

  "Słyszysz to? Ten gwizd?". Dziwna muzyka z kosmosu tajna przez 40 lat. Teraz publikują taśmy

  Załoga Apollo 10

  Wikipedia (CC BY SA 2.0)

  W 1969 roku, podczas misji Apollo 10, astronauci lecący nad ciemną stroną Księżyca przez ponad godzinę słyszeli w słuchawkach dziwne dźwięki. Były na tyle niezwykłe, że astronauci zastanawiali się, czy powiedzieć o nich centrum dowodzenia. Teraz taśma została ujawniona.

  Załoga Apollo 10 w składzie Thomas P. Stafford, John W. Young i Eugene A. Cernan w 1969 r. poruszała się po orbicie Księżyca. Kiedy znalazła się nad tzw. ciemną stroną, statek kosmiczny nie miał kontaktu radiowego z Ziemią przez około godzinę. Nikt z kontrolujących misję nie mógł ani widzieć, ani słyszeć tego, co działo się wewnątrz statku.

  O tym, że istnieje taśma z zapisem zdarzenia, poinformowano dopiero w 2008 r. Od tamtej pory wszyscy zastanawiają się, czym była ta muzyka, skoro NASA postanowiła ukrywać ją przez cztery dekady. Teraz jednak agencja kosmiczna udostępnia opinii publicznej, za pośrednictwem jednej z amerykańskich telewizji, nagranie.

  W rozmowie między trzema astronautami słychać stwierdzenia:

  "To brzmi jak, no wiesz, muzyka z kosmosu."

  "Słyszysz to? Ten gwizd?"

  "To rzeczywiście dziwna muzyka."

  Te dźwięki przechodziły przez ich słuchawki jako transmisja radiowa.

  Powiedzieć czy nie?

  "Koncert" trwał prawie godzinę, a na chwilę przed tym, jak astronauci odzyskali łączność radiową z Ziemią, dyskutowali, czy powiedzieć o tym centrum dowodzenia:

  "To niewiarygodne! Wiesz?"

  "Czy mamy im o tym powiedzieć?"

  "Nie wiem. Musimy to przemyśleć."

  Hipotezy

  - Załoga Apollo 10 była przyzwyczajona do tego rodzaju hałasu. Logika podpowiada mi, że jeśli było tam coś zarejestrowane, to było prawdziwe - mówi Al Worden, astronauta Apollo 15. I dodaje, że NASA odmówiłaby udostępnienia tej informacji opinii publicznej, jeśli uważałaby, że nie jest to w interesie społeczeństwa. - Jeśli jesteś w pobliżu Księżyca i słyszysz jakiś dziwny szum w radiu, i wiesz, że nie pochodzi on z Ziemi, co ewentualnie możesz sobie pomyśleć? - zastanawia się Worden.

  Istnieje jeszcze jedna, bardzo przyziemna hipoteza tej kosmicznej muzyki. Michael Collins, pilot Apollo 11, który samodzielnie latał nad ciemną stroną Księżyca, również słyszał dziwne dźwięki w słuchawkach, co dokładnie opisał w swojej książce.

  "Technicy radiowi mieli gotowe wyjaśnienie. To było zakłócenie między radiostacjami w statku kosmicznym", wyjaśnia w publikacji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To byl
  Kukiz.
  qolfa /2016-05-11 03:45
 • Ludzie
  nikt nie odkrył drugiej czesci ksiezyca mam na mysli ciemnej strefy gdzie jest noc sa obietnice. istoty pozaziemskie haha a droga sprawa jak Amerykanie co byli na ksiezycu zawiesili flage ze sa na ksiezycu flaga wiala a na ksiezycu nie ma wiatrow
  ~mazik /2016-02-23 20:59
 • Gdzie są gwiazdy ?
  Z retuszowany film a do okola nie ma gwiazd.
  ~O co loko /2016-02-22 18:05
 • PINK FLOYD ?
  Najprawdopodobniej słyszeli kawałki z płyty "Dark side of the moon"........4 lata przed oficjalna premierą
  ~qba /2016-02-22 17:45
 • księżyc
  A ten "filmik" poprzedzony stosowna reklamą to ...co to ma być? Może dla ilustracji artykułu WYPADAŁOBY dać przykładowy fragment tego zamiast debilnej grafiki? Naciągactwo (na reklamę) i to chamskie!
  tokmada /2016-02-22 17:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Nad Bałtykiem przesuwa się niż, za którym do Polski wtargnie zimno....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Reinhard znad Morza Norweskiego....