Informacje
 • Śmierć ekosystemu w piętnastu aktach. Jak znikało Jezioro Aralskie?

  26-09-2014 17:30 Eksperci Związku Radzieckiego "wysuszyli" jedno z największych jezior świata

  Jezioro Aralskie w latach 2000-2014

  NASA

  Efekt końcowy radzieckiego planu zmodernizowania i udoskonalenia rolnictwa na terenie Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu nie do końca wypalił. Widać to gołym okiem na serii zdjęć udostępnionych przez agencję NASA. Piętnaście fotografii z perspektywy satelity na ziemskiej orbicie można śmiało nazwać cyklem przedstawiającym powolną śmierć Morza Aralskiego, niegdyś czwartego największego jeziora świata.

  W 1960 roku Związek Radziecki opracował plan zagospodarowania obszarów rolnych i zasobów wodnych na terenie Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

  Zielona pustynia

  Założeniem było przekształcenie pustynnego obszaru na żyzny grunt rolny pod uprawę m.in. bawełny, wykorzystując wodę z dwóch rzek - Syr-darii oraz Amu-darii. W latach 60 XX w. zasilały ono Jezioro Aralskie, niegdyś czwarte największe jezioro świata.

  Plan udał się połowicznie - pustynia co prawda "zakwitła" i zbiory z upraw były dobre, ale Jezioro Aralskie, ze względu na swoje ogromne rozmiary nazywane Morzem Aralskim, zostało wysuszone.

  Brudna cena dobrobytu

  Proporcjonalnie do obniżającego się poziomu wody w jeziorze rósł poziom zasolenia i - jednocześnie - zanieczyszczenia z powodu spływających do zbiornika pestycydów i nawozów używanych przez rolników.

  Proces degradacji obszaru wyraźnie widać na serii zdjęć wykonanych przez MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), instrument zainstalowany na pokładzie należącej do NASA satelity Terra.

  Zanik w piętnastu aktach

  Pierwsza fotografia wykonana została 25 sierpnia 2000 roku. Czarna linia na fotografii jest zarysem pierwotnych granic Jeziora Aralskiego, osuszanego już od około 1960 roku. MODIS wykonywał kolejne zdjęcia co rok aż do 19 sierpnia 2014 r.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Umiejetnosc
  A czego madrego mozna sie spodziewac po ruskich?? Ja nie moge pojac jak taki ogromny kraj ze wszystkimi gogactwami naturalnymi , z takimi polaciami zyznej gleby, z morzamiitd. moze byc takim zapyzialym panstwem??? Powinno byc potega, rajem na ziemi. A moze dla nas Polakow dobrze ze tak jest, bo byc moze bysmy byli kolejna ruska kolonia gdyby byli mocniejsi.
  ~egon /2014-09-27 17:17
 • Normalka
  takie rzeczy dzieją się wszędzie, na całej planecie. Polecam książkę Marcina Popkiewicza - Świat na rozdrożu
  ~Mer /2014-09-27 15:57
 • to nie komuniści, to natura.......
  ......zapora Hoovera na rzece Kolorado, tworzy jezioro Mead, początkowa pojemność 35 mld m.sześciennych, obecnie 12 mld m. Od 1998 roku lustro wody obniżyło się o 42 metry(czterdzieści dwa). Wg. "świat wiedzy" 10/ 2014.
  ~waldek /2014-09-27 14:08
 • kto winien???
  Polecam "kapitał" Marksa. Oczywiście czytanie krytyczne. Od kilkudziesięciu lat panuje tam kapitalizm w swojej skrajnej formie - liczy się tylko zysk. Wiem bo byłem tam. Wystaczy tylko przykręcić kurek z wodą dla pól baweły i poczekać. Niestety kilkadziesiąt pewnie lat, na przynajmniej częściowe odtworzenie jeziora. Tylko kto tym kapitalistom, którzy robią forsę na bawełnie wyrówna ich straty??? Dla nich życie ludzi ma naprawdę niewielką wartość
  ~miki21 /2014-09-27 12:18
 • widzicie
  Komunizm jest wszechmocny -.........
  ~koki /2014-09-27 09:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...