Informacje
 • Spędzili w kosmosie ponad 200 dni, właśnie wrócili. "Ziemia stamtąd olśniewa jak zawsze, trudno uwierzyć w te zmiany"

  17-04-2020 16:48 Z izolacji w izolację
  Przygotowania do lotu kapsuły Dragon (NASA) Foto: PAP/EPA/ANDREY SHELEPIN/GCTC/ROSCOSMOS HANDOUT | Video: NASA

  Po ponad 200 dniach na Ziemię wróciła trójka astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będą musieli się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości, bo pod ich nieobecność pandemia COVID-19 zmieniła oblicze Ziemi.

  Z ISS wrócili Rosjanin Oleg Skripoczka oraz Amerykanie Jessica Meir i Andrew Morgan. Skripoczka i Meir przebywali na stacji kosmicznej przez 205 dni, a Morgan przez 272 dni. Statek kosmiczny Sojuz MS-15, którym wrócili na Ziemię, wylądował w piątek w Kazachstanie, 147 km na południowy wschód od miasta Żezkazgan.

  Powitanie inne niż zwykle

  W związku z panującą pandemią COVID-19 ich powitanie odbyło się przy zachowaniu wyjątkowych środków ostrożności. Czas ewakuacji astronautów z miejsca lądowania ograniczono do minimum. Zmniejszono liczbę pracujących przy operacji przedstawicieli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos i urzędu Rosawiacja. Wszyscy mieli na sobie maseczki, wcześniej byli także poddani testom na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i pozostawali przez blisko miesiąc pod obserwacją.

  Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin poinformował w środę, że w agencji wykryto 30 przypadków zakażenia koronawirusem.

  Starali się być na bieżąco

  Kiedy ostatni raz byli na Ziemi, życie toczyło się normalnie. Jednak po 200 dniach w izolacji, znów - tak jak większość z nas - będą musieli ją przechodzić. Jak informuje NASA, austronauci po powrocie z ISS zawsze są pod opieką medyczną, ale w związku z pandemią procedury obserwacji ich stanu zdrowia zostaną rozbudowane.

  Przed powrotem astronauci mówili, że starają się być na bieżąco z doniesieniami na temat pandemii na Ziemi, ale trudno jest im to sobie wyobrazić.

  - Ziemia stamtąd wciąż wygląda tak olśniewająco jak zawsze, więc trudno jest uwierzyć we wszystkie te zmiany, które wydarzyły się, gdy my byliśmy na górze - powiedziała astronautka Jessica Meir.

  Na ISS zostaje nowa trzyosobowa załoga, która dotarła tam nieco ponad tydzień temu. Start statku, w związku z pandemią, przeprowadzono bez tradycyjnych ceremonii. Nie zaproszono na start dziennikarzy, a astronautów nie odprowadzały przed lotem ich rodziny. Na miejscu miał prawo przebywać tylko personel medyczny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...