Informacje

 • Splątane macki, morski kurz. Starcie ośmiornic, czyli "atak Krakena"

  23-04-2018 20:48

  Walczyły między deskami wraku

  Bitwa ośmiornic Foto: NOAA | Video: NOAA

  Bójkę dwóch ośmiornic między deskami wraku statku uwiecznili na filmie amerykańscy badacze głębin. Po krótkiej przepychance pokonany głowonóg zagrzebał się w mułach dna oceanu.

  Naukowcy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) eksplorują niezbadane dotąd głębiny Zatoki Meksykańskiej. Tegoroczna ekspedycja trwa od 11 kwietnia do 3 maja.

  Pokonany zagrzebał się w mule

  Na jednym z wykonanych w ubiegłym tygodniu nagrań, na głębokości 1798 metrów, widać dużą ośmiornicę, przemierzającą dno morskie.

  Wewnątrz spoczywającego na dnie wraku statku doszło do potyczki z innym osobnikiem tego samego gatunku. Na filmie widać splątane macki i wzbijany morski "kurz". Po pewnym czasie jedna z ośmiornic - zapewne pokonana - oddala się z miejsca walki i zagrzebuje w mule.

  Bitwa o wrak czy atak złości?

  Naukowcy nie są pewni, dlaczego doszło do bójki, którą nazwali "atakiem Krakena". Niektórzy sądzą, że mogło to być starcie o przestrzeń pod deskami wraku. Według innych - zwykły napad złości.

  Ośmiornice uważane są za jedne z najbardziej inteligentnych bezkręgowców. Potrafią między innymi rozróżniać poszczególnych ludzi, otwierać pojemniki i wykorzystywać przedmioty ze swojego otoczenia na potrzeby kamuflażu.

  O niezwykłych umiejętnościach ośmiornic może świadczyć przykład słynnego Paula, który typował wyniki meczów reprezentacji Niemiec w piłce nożnej w mistrzostwach Europy w 2008 roku i na mundialu w 2010 roku. Zwierzę pomyliło się tylko dwa razy.

   Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Procesy naturalne na lądzie, w wodzie i w powietrzu decydują o życiu na Ziemi. W...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepłe dni - z temperaturą powyżej 20 stopni - od tego weekendu będą rzadkością....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju rozległego niżu Elena znad północnej Norwegii....