Informacje

 • Sprawdź, czy cierpisz na nomofobię

  11-02-2018 16:13

  Problem dotyczy nie tylko młodzieży

  Nomofobia jest coraz częstszym problemem u dzieci Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych to zmora z dzisiejszego świata. Problem jest widoczny zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. O nomofobii, czyli strachu przed utratą komórki, mówił doktor Maciej Dębski.

  - Większość badań pokazuje negatywne aspekty korzystania z mediów cyfrowych. Brakuje takich, które by ukazały, jak ciekawie i kreatywnie można wykorzystywać telefon komórkowy - mówił na antenie TVN24 doktor Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacji Dbam o Mój Zasięg.

  Lęk, stres, pogorszenie nastroju

  Według doktora problem niewłaściwego używania telefonu komórkowego miał pojawić się, kiedy z internetu zaczęto korzystać w wersji mobilnej - właśnie w urządzeniach przenośnych.

  - Jednocześnie od kiedy pojawiły się media społecznościowe wykształcił się typ osób, które totalnie nie potrafią korzystać z telefonów komórkowych. Nazywamy ich fonoholikami - to są osoby, które nie potrafią rozstać się ze smartfonem - powiedział doktor.

  To, że nie umiemy rozstać się z telefonem to jedna rzecz.

  - Ważniejsze jest to, co się z nami dzieje kiedy nie mamy smartfona. To jest niepokojące - to lęk, to jest naprawdę stres, to jest w wielu przypadkach obniżone poczucie nastroju i poczucie braku wpływu na otaczający nas świat - przedstawił objawy nomofobii Dębski. - To jest nie tylko problem dzieci i młodzieży, ale również pokolenia trzydziesto- i czteredziestolatków, czyli ich rodziców - zaznaczył. W jego opinii problem dopiero się rozwija i będzie nabierał na znaczeniu.

  Więcej osób ze smartfonami niż szczoteczkami do zębów

  - Z jednej strony możemy mówić o uzależnieniu, natomiast ja wolałbym mówić o codziennej higienie osobistej związanej z używaniem smartfonów - stwierdził doktor. - Mamy 7,5 miliarda osób na świecie, 5,5 miliarda osób z dostępem do internetu, a 4,5 miliarda ma dostęp do szczoteczek do zębów. Dlaczego więc tak bardzo chronimy i gonimy nasze dzieci, żeby korzystały ze szczoteczek do zębów, żeby się codziennie myły i miały obcięte ładnie paznokcie, a z drugiej strony pozwalamy dzieciom chodzić po mieszkaniu wszędzie z telefonem - postawił pytanie Dębski.

  Uważa, że kluczową sprawą w walce z przyklejaniem się do komórek jest narzucenie sobie pewnych zasad używania tego narzędzia.

  - Badania prowadzone przez Uniwersytet Gdański i Fundację Dbam o Swój Zasięg wykazały, że 60 procent uczniów, a przebadaliśmy ich 22 tysiące, między 12. a 18. rokiem życia, mówi, ze w ich domach nie ma żadnych zasad dotyczących korzystania ze smartfonów. 35 procent twierdzi, że ich rodzicie nigdy z nimi nie rozmawiali o szkodliwości ciągłego przyklejenia do telefonów komórkowych - powiedział Dębski.

  Doktor przyznał, że nie powinno się skupiać całej uwagi na dzieciach i młodzieży, ale zwracać się również ku rodzicom, którzy potrzebują wsparcia w tej dziedzinie. Ich nikt nie uczył używania mediów cyfrowych.

  Zobacz całą rozmowę z Maciejem Dębskim

  Rozmawiać o niebezpieczeństwach

  - Czasami jednak jest tak, że dziecko przychodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej i ono ma już wszelkie symptomy nawykowego używania mediów cyfrowych. Nie ma jeszcze własnego telefonu, ale ma rodziców, którzy dają mu tablet, którzy nie wprowadzają zasad związanych z używania mediów cyfrowych w domu - Dębski podkreślił, że również dorośli są często przyklejeni do telefonów.

  - Badania prowadzone przez Uniwersytet Gdański i Fundację pokazują, że dzieci przeciętnie zaczynają korzystać z własnych telefonów w wielu 10-ciu lat. Myślę, że to jest bezpieczny wiek, ale ważniejsza jest inna kwestia - nie dawajmy dzieciom pierwszych smartfonów z dostępem do internetu - zaznacza Dębski. Do telefonów ma przyciągać, to, co w sobie zawierają, a nie samo w sobie urządzenie. Należy także porozmawiać z dziećmi zanim dostaną dwoją pierwszą komórkę z możliwością korzystania z sieci.

  - Zadać pytania - co to jest ochrona danych? Co to jest prywatność? Jak go chcesz używać? Co to jest cyberprzemoc? Czy wiesz, co to jest uwodzenie w sieci? Nie tyle sam wiek, ile wejście rodzica w świat mediów cyfrowych z dzieckiem - to jest bardzo ważna sprawa - powiedział doktor.

  Rodzice powinni przekazywać wiedzę dzieciom jak najwcześniej. - Musimy mówić rodzicom, że jeśli oni prześpią czas pięciu, sześciu, siedmiu lat bycia blisko dziecka, tworzenia więzi, miłości, ufności i zastąpią to mediami cyfrowymi to zwiększamy bardzo prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie przyklejone do telefonu - spuentował Dębski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ale sieczka
  Te wypowiedzi nie mają żadnego związku z rzeczywistymi zagrożeniami dla psychiki natomiast mają poważny związek z innym bardzo dotkliwym problemem świata współczesnego - wykluczeniem cyfrowym. Wiele osób nie nadąża za zmianami i nie potrafi przyswoić sobie nowych technologii i czuje się zagubiona. Wiąże się to z poważnymi problemami psychicznymi z depresją włącznie. Co gorsza takie osoby reagują agresją wobec tychże zmian i póbują całemu światu udowadniać, ze to nie one mają problemy psychiczne tylko ci inni, którzy nadążają.
  ~Witek /2018-02-11 18:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Spadek temperatury poprzedzi upalna pogoda w całej Polsce....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Karpat. ...