Informacje

 • Sprawdź, czy cierpisz na nomofobię

  11-02-2018 16:13

  Problem dotyczy nie tylko młodzieży

  Nomofobia jest coraz częstszym problemem u dzieci Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych to zmora z dzisiejszego świata. Problem jest widoczny zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. O nomofobii, czyli strachu przed utratą komórki, mówił doktor Maciej Dębski.

  - Większość badań pokazuje negatywne aspekty korzystania z mediów cyfrowych. Brakuje takich, które by ukazały, jak ciekawie i kreatywnie można wykorzystywać telefon komórkowy - mówił na antenie TVN24 doktor Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacji Dbam o Mój Zasięg.

  Lęk, stres, pogorszenie nastroju

  Według doktora problem niewłaściwego używania telefonu komórkowego miał pojawić się, kiedy z internetu zaczęto korzystać w wersji mobilnej - właśnie w urządzeniach przenośnych.

  - Jednocześnie od kiedy pojawiły się media społecznościowe wykształcił się typ osób, które totalnie nie potrafią korzystać z telefonów komórkowych. Nazywamy ich fonoholikami - to są osoby, które nie potrafią rozstać się ze smartfonem - powiedział doktor.

  To, że nie umiemy rozstać się z telefonem to jedna rzecz.

  - Ważniejsze jest to, co się z nami dzieje kiedy nie mamy smartfona. To jest niepokojące - to lęk, to jest naprawdę stres, to jest w wielu przypadkach obniżone poczucie nastroju i poczucie braku wpływu na otaczający nas świat - przedstawił objawy nomofobii Dębski. - To jest nie tylko problem dzieci i młodzieży, ale również pokolenia trzydziesto- i czteredziestolatków, czyli ich rodziców - zaznaczył. W jego opinii problem dopiero się rozwija i będzie nabierał na znaczeniu.

  Więcej osób ze smartfonami niż szczoteczkami do zębów

  - Z jednej strony możemy mówić o uzależnieniu, natomiast ja wolałbym mówić o codziennej higienie osobistej związanej z używaniem smartfonów - stwierdził doktor. - Mamy 7,5 miliarda osób na świecie, 5,5 miliarda osób z dostępem do internetu, a 4,5 miliarda ma dostęp do szczoteczek do zębów. Dlaczego więc tak bardzo chronimy i gonimy nasze dzieci, żeby korzystały ze szczoteczek do zębów, żeby się codziennie myły i miały obcięte ładnie paznokcie, a z drugiej strony pozwalamy dzieciom chodzić po mieszkaniu wszędzie z telefonem - postawił pytanie Dębski.

  Uważa, że kluczową sprawą w walce z przyklejaniem się do komórek jest narzucenie sobie pewnych zasad używania tego narzędzia.

  - Badania prowadzone przez Uniwersytet Gdański i Fundację Dbam o Swój Zasięg wykazały, że 60 procent uczniów, a przebadaliśmy ich 22 tysiące, między 12. a 18. rokiem życia, mówi, ze w ich domach nie ma żadnych zasad dotyczących korzystania ze smartfonów. 35 procent twierdzi, że ich rodzicie nigdy z nimi nie rozmawiali o szkodliwości ciągłego przyklejenia do telefonów komórkowych - powiedział Dębski.

  Doktor przyznał, że nie powinno się skupiać całej uwagi na dzieciach i młodzieży, ale zwracać się również ku rodzicom, którzy potrzebują wsparcia w tej dziedzinie. Ich nikt nie uczył używania mediów cyfrowych.

  Zobacz całą rozmowę z Maciejem Dębskim

  Rozmawiać o niebezpieczeństwach

  - Czasami jednak jest tak, że dziecko przychodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej i ono ma już wszelkie symptomy nawykowego używania mediów cyfrowych. Nie ma jeszcze własnego telefonu, ale ma rodziców, którzy dają mu tablet, którzy nie wprowadzają zasad związanych z używania mediów cyfrowych w domu - Dębski podkreślił, że również dorośli są często przyklejeni do telefonów.

  - Badania prowadzone przez Uniwersytet Gdański i Fundację pokazują, że dzieci przeciętnie zaczynają korzystać z własnych telefonów w wielu 10-ciu lat. Myślę, że to jest bezpieczny wiek, ale ważniejsza jest inna kwestia - nie dawajmy dzieciom pierwszych smartfonów z dostępem do internetu - zaznacza Dębski. Do telefonów ma przyciągać, to, co w sobie zawierają, a nie samo w sobie urządzenie. Należy także porozmawiać z dziećmi zanim dostaną dwoją pierwszą komórkę z możliwością korzystania z sieci.

  - Zadać pytania - co to jest ochrona danych? Co to jest prywatność? Jak go chcesz używać? Co to jest cyberprzemoc? Czy wiesz, co to jest uwodzenie w sieci? Nie tyle sam wiek, ile wejście rodzica w świat mediów cyfrowych z dzieckiem - to jest bardzo ważna sprawa - powiedział doktor.

  Rodzice powinni przekazywać wiedzę dzieciom jak najwcześniej. - Musimy mówić rodzicom, że jeśli oni prześpią czas pięciu, sześciu, siedmiu lat bycia blisko dziecka, tworzenia więzi, miłości, ufności i zastąpią to mediami cyfrowymi to zwiększamy bardzo prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie przyklejone do telefonu - spuentował Dębski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dzieciaki i telefony - stanowcze nie
  Po co dziecku telefon? Mogę to wytłumaczyć jedynie na wsi aby zadzwonić do rodziców po transport, ale można to także inaczej załatwić (umówić sie na godzinę).
  Francuzi jak zwykle wyprzedzają społecznie większość Świata, w Polsce także powinien być ban na telefony w szkołach i na wyjazdach szkolnych, koloniach.
  I tyle - koniec z Zombie dziećmi, won na dwór na rower :D
  ~Jan /2018-08-03 09:30
 • Ale sieczka
  Te wypowiedzi nie mają żadnego związku z rzeczywistymi zagrożeniami dla psychiki natomiast mają poważny związek z innym bardzo dotkliwym problemem świata współczesnego - wykluczeniem cyfrowym. Wiele osób nie nadąża za zmianami i nie potrafi przyswoić sobie nowych technologii i czuje się zagubiona. Wiąże się to z poważnymi problemami psychicznymi z depresją włącznie. Co gorsza takie osoby reagują agresją wobec tychże zmian i póbują całemu światu udowadniać, ze to nie one mają problemy psychiczne tylko ci inni, którzy nadążają.
  ~Witek /2018-02-11 18:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem wyżu Gotthard znad Skandynawii....