Informacje
 • Studenci z Krakowa grają na piorunach

  22-03-2013 16:01 Do tego celu przystosowali tzw. transformator Tesli

  Studenci AGH grają na piorunach

  TVN24 Kraków

  Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej grają na... piorunach. Opracowali specjalne urządzenie, które wykorzystując wyładowania elektryczne pozwala odtwarzać pewne melodie.

  Ludzie umieją zagrać praktycznie na wszystkim, ale chyba nikt wcześniej nie grał na piorunach. Teraz jest to możliwe dzięki studentom i doktorantom krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W ramach Grantu Rektorskiego wykonali oni od podstaw transformator Tesli, który jest zasilany przez układ energoelektroniczny. Urządzanie, wykorzystując wyładowania elektryczne, może odtwarzać wybrane melodie.

  Prace Damiana Pali, Mateusza Krawczyka, Wojciecha Sorbiana oraz Norberta Kudera, których wspierał dr hab. inż. Paweł Zydroń, trwały prawie rok.

  To ciekawy instrument

  Muzyczna cewka Tesli to, jak wyjaśniają twórcy, rodzaj transformatora na rdzeniu powietrznym wynaleziony pod koniec XIX wieku, dzięki któremu możliwe jest wytwarzanie w obwodzie rezonansowym napięcia o bardzo dużych wartościach.

  - Transformator Tesli jest to specyficzny rodzaj transformatora. Jego główną cechą charakterystyczną jest brak stalowego rdzenia, no i oczywiście wytwarzanie bardzo efektownych wyładowań elektrycznych, które dają efekt nie tylko wizualny, ale również akustyczny. Wykorzystaliśmy go do odtwarzania muzyki - mówił reporterom TVN24 Damian Pala.

  Studenci, zainspirowani pracami amerykańskiego konstruktora, który wynalazł nowy sposób zasilania takiego transformatora, postanowili sami zastosować ten pomysł i przy użyciu elementów energoelektronicznych kontrolować wyładowania. Podłączenie instrumentu muzycznego lub komputera do urządzenia pozwala na modulację sekwencji wyładowań elektrycznych w powietrzu, a tym samym uzyskanie pożądanych dźwięków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tesla
  Tak czytam te komentarze i przecież w artykule nigdzie nie pisze, że zrobili to jako pierwszi!, CZYTAJCIE ZE ZROZUEMIENEM, to wcale nie takie trudne!
  ~umiemczytac /2013-03-23 14:41
 • Czyli standard
  Sądzicie, że autorzy poprawią ten artykuł, gdy dowiedzą się, że napisali nieprawdę? Nie liczcie na to.
  ~non /2013-03-23 13:49
 • katowice tesla
  BARDZO POZYTYWNY KOLES I MUZYCZAK Z TYCH WYLADWWAN TEZ POWODZENIA I TYLKO TAK DALEJ
  ~KATOWICE /2013-03-22 22:56
 • Grająca tesla
  Kolega z AGH niczego PIERWSZY nie zbudował. Pierwsza tesla tego typu powstała w stanach około 2006 roku. Pierwsze dwie w Polsce w 2009 tym roku potem kolejna znacznie większa od prezentowanej tutaj w 2011.

  Pozdrawiam Autor
  ~Dzejwor /2013-03-22 21:17
 • na pewno nie pierwsi
  Bjork i jej ekipa opatentowała to pracując nad płytą Biophilia i wykorzystuje tego typu maszynę na koncertach. Więc nie są pierwszymi geniuszami...
  ~czincz /2013-03-22 20:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...