Informacje
 • Stworzył diament z... masła orzechowego

  11-11-2014 21:21 Ten drogocenny minerał budują jedynie atomy węgla
  Stworzył diament z... masła orzechowego

  Diament z masłą orzechowego

  Flickr/CC BY 2.0/Steve Jurvetson

  Nie od dziś wiadomo, że diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety. Dzięki metodzie opracowanej przez pewnego naukowca można je otrzymać nawet z... masła orzechowego.

  Dan Frost, geofizyk z Instytutu Geograficznego w Bayerisch w Niemczech, podczas badań stworzył nową metodę wytwarzania diamentów. Naukowiec wyprodukował błyskotkę z ubóstwianego przez Amerykanów dodatku do kanapek, a mianowicie z masła orzechowego.

  Proces był skomplikowany, ponieważ trudno było odseparować atomy węgla od  atomów wodoru (w maśle orzechowym są one ze sobą połączone). Poza tym prace nad diamentem z masła orzechowego trwały długo.

  - Jeśli chcielibyśmy otrzymać dwu- lub trzymilimetrowy diament, musielibyśmy czekać tygodniami - przyznał Frost w rozmowie z BBC Future.

  Pomysł zaczerpnięty z natury

  Frosta zainspirowała sama natura. Był w trakcie badań warunków panujących w dolnym płaszczu Ziemi, kiedy wpadł na pomysł wytwarzania diamentów. Głęboko pod powierzchnią ziemi temperatura naszej planety sięga nawet 2200 stopni Celsjusza. W porównaniu do warunków w jakich żyjemy, ciśnienie w płaszczu dolnym jest wyjątkowo wysokie. Osiąga ponad milion razy większe wartości niż na poziomie morza.

  Według Frosta w starożytności skały pobierały dwutlenek węgla z oceanów. Później, gdy takie odłamki skorupy ziemskiej trafiały do wnętrza naszej planety, wysokie ciśnienie powodowało, że dwutlenek węgla wydostawał się ze skał. Żelazo pozbawiało tlenu świeżo uwolnione cząsteczki dwutlenku węgla. W takich okolicznościach ze związku zostawał sam atom węgla, który następnie - poprzez działanie wysokiej temperatury i ciśnienia - zostawał "zgnieciony" w diament.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...