Informacje
 • Styczeń, a w polskich lasach grzybiarze znajdują kurki

  08-01-2018 21:23 Jesienne temperatury przedłużyły sezon
  Kurki w zimie Foto: Jacek Nowicki | Video: Tomek

  Choć mamy zimę, przynajmniej w kalendarzu, to w polskich lasach ciągle raczej jesień. Dostajemy sygnały o pojawieniu się w nich pieprznika jadalnego, czyli grzyba potocznie zwanego kurką.

  Sezon na kurki trwa od początku lata do późnej jesieni, zazwyczaj kończy się w listopadzie. Jednak gdy temperatura utrzymuje się jesienna, kurki mimo kalendarzowej zimy rosną w najlepsze, choć oczywiście już nie w takiej liczbie, jak w pełni sezonu.

  Otulone mchem

  W przetrwaniu pomaga kurkom obecność mchu, który chroni je przed krótkotrwałymi przymrozkami - tłumaczy Wiesław Kamiński, grzyboznawca i autor portalu nagrzyby.pl.

  Miłośnicy grzybobrania podzielili się z nami zdjęciami swoich znalezisk z całej Polski. Otrzymaliśmy zdjęcia kurek z okolic Malborka w województwie pomorskim, z Lasu Wolskiego w Krakowie, z mazowieckiej gminy Joniec. Wiesław Kamiński zaznacza, że sygnały o występowaniu tych grzybów napływają też z Białorusi.

  Wyjątkowe grzyby

  Pieprznik jadalny, grzyb ładny i smaczny, jest też uważany za posiadający walory zdrowotne. W medycynie ludowej doceniane były jako środek mający poprawiać pracę wątroby i podwyższający odporność.

  Jako nieliczne z grzybów nie bywają zarobaczywione. Kurki zawierają bowiem hitinmannozę -  substancję, która zabija pasożyty.

  Autorami zdjęć w galerii są: Tomek, Tomasz Pawlak, Aneta Andrzejczyk oraz Jacek Nowicki. Dziękujemy za nadesłane fotografie!

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...