Informacje
 • Superekologiczny budynek na Śląsku. Pierwszy taki w Polsce

  24-04-2012 07:08 W Katowicach powstaje biurowiec przyjazny środowisku
  Superekologiczny budynek na Śląsku. Pierwszy taki w Polsce

  Tak ma wyglądać ekobudynek budowany obecnie w Katowicach

  Park Naukowo-Technologiczny Eurocentrum

  Kolektory słoneczne, fotoogniwa, sondy geotermalne, specjalne okna, chłodząco-grzewcze stropy i system odzyskiwania ciepła - to wszystko w biurowcu powstającym w Katowicach. Ekobudynek zużyje do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków.

  Tzw. biurowiec pasywny - pierwszy taki w Europie środkowo-wschodniej - powstaje od sierpnia zeszłego roku w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. W poniedziałek oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Budowany za ponad 37 mln zł będzie gotowy w lutym przyszłego roku.

  - Będzie to budynek zużywający do ogrzewania 15 kilowatogodzin energii na metr kwadratowy rocznie. Gdyby porównać go do samochodu - byłby to samochód spalający litr benzyny na 100 km, wobec osiem litrów w przeciętnych samochodach - tłumaczył w poniedziałek prezes parku Euro-Centrum Roman Trzaskalik.

  Drożej to taniej

  Wyliczono, że koszty budowy biurowca będą o ok. 15 proc. wyższe niż dla tradycyjnych, znacznie bardziej energochłonnych budynków. - Warto zapłacić tyle więcej, by potem przez kilkadziesiąt lat czerpać z tego wymierne korzyści finansowe w postaci oszczędności - przekonywał Trzaskalik.

  Katowicki biurowiec ma promować energooszczędne budownictwo, a jednocześnie służyć naukowcom jako obiekt do badań i analiz.

  Fotoogniwa, pasywne okna...

  Budynek zajmie powierzchnię ponad 6 tys. m kw. Będzie w dużej części korzystał z odnawialnych źródeł energii; został zaprojektowany z szerokim dostępem do światła słonecznego, wyposażony w kolektory słoneczne, fotoogniwa oraz system sond geotermalnych.

  Specjalne pasywne okna, stropy chłodząco-grzewcze oraz system odzyskiwania ciepła z rekuperatora pozwolą na chłodzenie latem i dogrzanie pomieszczeń zimą.

  Laboratoria też będą

  Poza pomieszczeniami administracyjno-biurowymi w budynku znajdą się laboratoria technologiczne i sale konferencyjne. Biurowiec został przygotowany przede wszystkim z myślą o firmach technologicznych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...