Informacje
 • "Surrealistyczny" wybuch supernowej.
  Tak potężnego jeszcze nie zaobserwowano

  16-01-2016 10:01 "może zrewidować podejście do fenomenu supernowych"

  Symulacja wybuchu supernowej

  Fot.: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team, film: NASA

  Gigantyczny i najjaśniejszy z dotychczas wykrytych wybuchów gwiazdy, tzw. supernowej, wykrył międzynarodowy zespół astronomów - poinformowało w swym ostatnim wydaniu czasopismo "Science". Eksplozja wyemitowała tak wielką ilość energii, że postawiła pod znakiem zapytania wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące supernowych.

  Kosmiczny wybuch był tak potężny, że z łatwością przyćmiłby całą galaktykę Drogi Mlecznej, w której znajduje się Układ Słoneczny. Do gigantycznej eksplozji doszło - według wstępnych ocen - w galaktyce odległej o 3,8 mld lat świetlnych od Ziemi.

  To niezwykłe zjawisko zaobserwowano w ubiegłym roku w ramach programu ASASSN (All-Sky Automated Survey for SuperNovae) za pomocą sieci teleskopów rozmieszczonych na całej Ziemi. Według "Science" był to "najpotężniejszy wybuch supernowej obserwowany kiedykolwiek podczas całej historii ludzkości".

  Trudne do uchwycenia

  Wybuchy supernowych, olbrzymich i niezwykle masywnych gwiazd, rozrywanych przez wewnętrzne siły, które okazują się silniejsze niż grawitacja usiłująca im zapobiec, udaje się zaobserwować bardzo rzadko.

  Niezwykle jasne zjawisko

  Wybuch supernowej jest - według ocen naukowców - zazwyczaj 20 razy jaśniejszy od światła emitowanego przez przeciętną galaktykę spiralną, do których zalicza się Droga Mleczna. Czasami eksplozja jest 50 razy jaśniejsza, czyli 570 mld razy jaśniejsza od naszego Słońca.

  "Surrealistyczny" wybuch

  Ostatni wybuch, który otrzymał nazwę ASASSN-15lh, był dwa razy silniejszy od poprzednio obserwowanego rekordu.

  Jeden z astronomów uczestniczących w projekcie, Sobo Dong z uniwersytetu w Pekinie, powiedział, że był tak zafascynowany zjawiskiem, że "nie mógł spać przez całą noc".

  Inny naukowiec Benjamin Shappee z Carnegie Institution for Science, w Pasadenie (Kalifornia) określił wybuch jako "surrealistyczny". "Tego rodzaju odkrycia są powodem, dla którego jestem astronomem. Natura jest bardzo mądra i czasami ma większą wyobraźnię niż my" - napisał w e-mailu.

  Eksplozja dała wiele do myślenia

  Naukowcy zgodnie stwierdzają, że wybuch był tak potężny i wyemitował tak wielką ilość energii, że postawił pod znakiem zapytania wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące gwiazd supernowych. Nic nie wiadomo w szczególności o mechanizmie zjawiska ani o źródle tak niewyobrażalnej ilości energii.

  Naukowcy podejrzewają, że we Wszechświecie mogą znajdować się podobnie potężne gwiazdy grożące w każdej chwili wybuchem. Planowane są szczegółowe dalsze obserwacje, m. in. przy użyciu orbitalnego teleskopu Hubble.

  Według Donga wybuch ASASSN-15lh "może zrewidować nasze podejście do fenomenu supernowych".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A jednak...
  jest sie czym przejmować. Bo któraś z kandydatek na supernową w naszej galaktyce też może się "znarowić". A może już wybuchła, kilkanascie tysiecy lat temu, a my dopiero teraz zobaczymy tego efekt. Obrazki to pikuś, ale promieniowanie zabije wszystko co znamy na Ziemi. Więc?..
  ~bea /2016-01-17 11:08
 • Ciekawe
  Ciekawe ile miliardów okolicznych istnień zabiła ta explozja 4 mld lat temu... Cała tamta galaktyka musiała to poczuć i pewnie był Wielki Reset dla wszelkiego życia tam istniejącego.
  ~Donson /2016-01-17 05:05
 • Nic nie jest stałe
  Skoro zdarzyło się to 4 mld at temu to znaczy że niczego nowego o dzisiejszym świecie się nie dowiedzieliśmy. Wiemy tyko że 4 mld lat temu było to możliwe ale nie wiemy czy możliwe byłoby to dziś. Wszechświat nieustannie się zmienia i starzeje. Jak się ma 5 lat szpagat nie jest problemem jak się ma 50 wejście na wysoki taboret to już jest wyzwanie.
  ~Mister Czas /2016-01-16 22:48
 • Great news
  Co prawda dowiadujemy się o tym z opóźniem prawie 4mld lat, ale lepiej późno niż wcale ;)
  ~Mk2 /2016-01-16 14:36
 • Gdzieś tam...
  ...powstanie nowy US, nowe słońce, nowe planety, komety, planetoidy, nowe życie...
  ~Nick /2016-01-16 12:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...