Informacje

 • Świat się skończy. Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze

  22-09-2017 12:35

  Chodzą słuchy, że ma to się stać w sobotę

  Koniec świata może nastąpić, gdy "połknie" nas Słońce. Film pokazuje ten proces

  Foto: Visualhunt/ sciencefreak, film: ESA

  Zdaniem numerologa Davida Meade'a, świat skończy się już w sobotę 23 września. Hipotez na to, w jaki sposób nastąpi koniec świata, nie brakuje. Oto niektóre z nich.

  Amerykański numerolog David Meade w swojej najnowszej książce zapowiedział koniec świata, który miałby nastąpić w sobotę 23 września 2017 roku. I chociaż hipoteza ta spotkała się z krytyką ze strony naukowców, nie brakuje teorii o tym, kiedy koniec świata nastąpi i jaką przybierze postać.

  Tu przeczytasz więcej o syndromie, który odpowiada za nasze poczucie, że koniec świata się zbliża.

  Wojna nuklearna: nadciąga zima

  Zdaniem naukowców oraz politologów jest to jeden z bardziej prawdopodobnych scenariuszy. Jeżeli dojdzie do wojny nuklearnej o globalnym zasięgu, bez wątpienia umrze zastraszająca liczba ludzi, a promieniowanie doprowadzi do śmierci kolejnych.

  - W przypadku eksplozji nuklearnych o takiej skali w atmosferze odłoży się tyle pyłu oraz dymu, że przez całe miesiące, a nawet lata, do powierzchni Ziemi mogą przestać docierać promienie słoneczne - stwierdził Richard Binzel, profesor nauk o kosmosie w Instytucie Technologii w Massachusetts. - Na ziemi zapanuje zima, a ekstremalnie niskie temperatury zduszą życie na całej planecie - stwierdził.

  Tutaj przeczytasz więcej o nuklearnej zimie.

  Asteroida: zabłąkany niszczyciel

  Binzel obliczył, że prawdopodobieństwo tego, że danego roku w Ziemię uderzy asteroida, wynosi jeden do stu milionów.

  - Cóż, dinozaury miały po prostu wyjątkowo zły rok - zażartował.

  Uderzenie asteroidy najpewniej doprowadziłyby do porównywalnych z groźbą nuklearnej zimy temperatur. Chmury dymu i pozostałości po asteroidzie skutecznie zatrzymałyby promienie słoneczne.

  Zdaniem naukowca jesteśmy w stanie temu zapobiec na dekady przed tym, jak asteroida uderzy. Nasz obecny poziom technologiczny pozwoliłby nam na zmianę trajektorii asteroidy, lecz - jak zaznacza Binzel - najpierw musimy zgodzić się co do tego, w jaki sposób należy to uczynić.

  Zmiana klimatu: nie tyle koniec, co agonia

  Zmiana klimatu jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy. Argumentem przemawiającym za nią jest to, że - w przeciwieństwie do większości wymienionych tu scenariuszy - zmiany klimatu doświadczamy już teraz.

  Wzrost temperatur oraz konsekwencje gwałtownych zmian pogodowych stanowią przedmiot zażartych dyskusji gremiów eksperckich oraz debat politycznych od wielu dekad.

  Według badacza zmiana klimatu doprowadziłaby do podniesienia się poziomu wody, zaostrzenia się sytuacji pogodowej oraz stopniowego, choć nieubłaganego ograniczenia plonów. Z uwagi na to, że jest to scenariusz wyjątkowo realistyczny i o skali globalnej, jest on wyjątkowo niebezpieczny.

  - Są takie chwile, gdy objawia się głębia kryzysu moralnego związana z zagrożeniem klimatycznym. Są też momenty, gdy temat ten wraca do łask - stwierdziła autorka słynnej książki "No Logo" Naomi Klein. - Czasami przestajemy mówić o procentach i zaczynamy o ludziach - dokończyła.

  Przeludnienie: zatłoczona planeta

  Znany astrofizyk Stephen Hawking ostrzega, że przeludnienie jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, który może doprowadzić do katastrofy na skalę globalną. Już teraz globalny system dystrybucji oraz produkcji żywności jest na tyle nieskuteczny, że nie odpowiada na potrzeby wszystkich makroregionów świata. Sytuacja ta może się znacznie pogorszyć.

  W kwietniu 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport z którego wynika, że na Ziemi żyje już 7,5 miliarda ludzi, a w roku 2100 ogólna populacja wyniesie aż 11 miliardów ludzi. Dla porównania -w roku 1350 naszą Błękitną Planetę zamieszkiwało jedynie 370 milionów ludzi.

  Zdaniem Hawkinga jedyną i dość oczywistą deską ratunku może być ucieczka z tego przepełnionego statku:

  - Jestem całkowicie przekonany o tym, że ludzie muszą jak najszybciej opuścić Ziemię - stwierdził w czerwcu na konwencie naukowym w Norwegii. - Ziemia jest już dla nas zbyt ciasna, doskwiera nam głód surowców, wszystkiego ubywa w zastraszającym tempie. Ratunek czeka nas w przestrzeni kosmicznej - stwierdza.

  Czarna dziura i supernowa

  Jeżeli to czarna dziura miałaby doprowadzić do końca świata, jaki znamy, będziemy tego świadomi na dekady czy stulecia przed czasem. David Aguilar - futurolog i pisarz poczytnych książek o scenariuszach końca świata - jest zdania, że i tak nie zdołamy wówczas temu zapobiec.

  Zdaniem Aguilara prawdopodobieństwo na to, że czarna dziura pochłonie Błękitną Planetę jest "niewiarygodnie małe".

  Gdyby natomiast o końcu świata miał zadecydować wybuch supernowej, największym zagrożeniem byłoby niszczycielskie promieniowanie gamma, które doprowadziłoby gatunek ludzki do eksterminacji.

  David Aguilar ostrzega, że istnieje prawdopodobieństwo tego, iż Betelgeza - gwiazda należąca do konstelacji Oriona - może stać się supernową, skąpać Ziemię w promieniowaniu i "zetrzeć nas wszystkich z jej powierzchni".

  Pandemia i broń biologiczna

  Epidemie, które dziesiątkowały całe populacje, nie są niczym nowym. Wystarczy przypomnieć sobie o czarnej ospie, dżumie dymienicznej czy gruźlicy. Cywilizacja przetrwała jednak każdą z tych prób. Dziś epidemie mogłyby stać się znacznie bardziej niebezpieczne i to mimo zaawansowanych technologii, którymi dysponujemy.

  Zabudowa miejska, zagęszczenie ludzi i środki masowego transportu jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów. Nowa choroba z łatwością mogłaby błyskawicznie pojawić się w krótkim czasie w wielu miejscach na świecie, a kolejne ogniska epidemii - wybuchać w oddalonych od siebie zakątkach globu.

  Tempo przystosowywania się wirusów do nowych warunków znacznie wzrosło, a bakterie zyskują coraz większą odporność na szczepionki.

  - Choroby zakaźne nie uznają granic i nie biorą jeńców - stwierdził Jimmy Whitworth, profesor zdrowia publicznego Wyższej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie.

  Zagrożeniem są dla nas również biologiczna wojna zbrojeń - międzynarodowe wysiłki, by ją nieustannie doskonalić to zarazem ogromne ryzyko dla populacji. Najnowsza technologia - znana jako CRISPR-Cas9 - sprzyja łatwym i tańszym rozwiązaniom, dzięki którym można zmienić wirus czy bakterię w śmiercionośną broń.

  - Z CRISPR-em i naszą zdolnością do genetycznej manipulacji bakteriami, możemy się naprawdę doigrać. - stwierdził Aguilar. - Wystarczy, że ktoś straci nad tym kontrolę i - zanim zdołamy nad tym zapanować - nie będzie już odwrotu - ostrzegł.

  Słońce: i przyjaciel, i wróg

  Nawet jeśli świat nie zakończy się w żaden z wymienionych wyżej sposobów, to za około pięć miliardów lat Słońce "zgaśnie", a życie zniknie z Ziemi na długo przed tym wydarzeniem. Umierając, Słońce sprawi, że temperatura na Błękitnej Planecie wzrośnie tak mocno, że oceany wyparują.

  Co więcej - gdy nasza dzienna gwiazda zamieni się w czerwonego olbrzyma , jak nazywa się schyłkowy etap ewolucji gwiazd, pochłonie Merkurego, Wenus i to, co pozostanie z Ziemi.

  Superwulkan: żywiołowa końcówka

  Podobnie jak nuklearna zima czy uderzenie asteroidy, gigantyczna erupcja wulkanu byłaby w stanie wygenerować tyle cząsteczek do atmosfery, że mogłyby one zablokować dopływ światła słonecznego do Ziemi. To ochłodziłoby planetę i zabiło rośliny.

  Jak zaznaczył w rozmowie z BBC Brian Wilcox, były członek NASA Advisory Council on Planetary Defense, w czasie badań doszedł do wniosku, że wybuch superwulkanu (taki znajduje się na przykład w USA na terenie Parku Narodowego Yellowstone) byłby groźniejszy od uderzenia asteroidy.

  Roboty i Obcy: inteligentne formy nie-życia

  Stephen Hawking, podbijający kosmos przedsiębiorca Elon Musk, a także współzałożyciel Microsoftu Bill Gates martwią się o to, co może przynieść ludzkości rozwój sztucznej inteligencji. Musk obawia się, że roboty mogłyby doprowadzić do III wojny światowej.

  - Kiedy rozwiniemy sztuczna inteligencję, ona zacznie żyć własnym życiem i będzie się doskonalić w stałym tempie. Ludzie, którzy są ograniczeni przez powolną ewolucję, nie będą mogli równać się z A.I., przez co zostaną wyparci – powiedział Hawking BBC.

  Ponadto Hawking twierdzi, że jeśli kiedykolwiek nawiążemy kontakt z kosmitami, "powinniśmy być ostrożni, bo mogą nam odpowiedzieć".

  - Spotkanie tak zaawansowanej cywilizacji byłoby jak spotkanie rdzennych Indian z Kolumbem, a to przecież nie skończyło się zbyt dobrze – zaznaczył.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • koniec końców
  Coś się ten numerolog przeliczył. Ten cały David się skończył i numerki mu się pomyliły. Nie ma co spekulować o końcu świata, nikt tego nie wie kiedy co i jak . Po prostu któregoś dnia będzie i już , jeśli mówimy o siłach natury lub siłach z kosmosu itd. A jeśli człowiek ma wykonać ten koniec np oszołom jakich nie mału na świecie to już inna inszość, może taki oszołom nas uprzedzi dzień przed jak będzie łaskawy. Amen.
  ~Kadia /2017-09-24 14:08
 • godzina?
  a o,ktorej to bedzie..kawe wypic rankiem chce,cholera wstane jak jeszcze bedzie ciemno..kubek czarnej wypije..hehe
  ~kawosz /2017-09-22 21:51
 • Do Spłata kredytu
  Ty tyle samo pocieszyłbyś się ze swojego mieszkania ;)
  ~realista /2017-09-22 21:47
 • życie
  Wszyscy mogą się dowiedzieć,kiedy będzie koniec z Pisma Świętego...
  ~jemi /2017-09-22 21:26
 • Koniec
  Ale mu bedzie głupio w niedzielę rano:-)
  johnny75 /2017-09-22 18:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad Karkonoszy, jedyn...