Świat się skończy. Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze

Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)
Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)
Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)

Zdaniem numerologa Davida Meade'a, świat skończy się już w sobotę 23 września. Hipotez na to, w jaki sposób nastąpi koniec świata, nie brakuje. Oto niektóre z nich.

Amerykański numerolog David Meade w swojej najnowszej książce zapowiedział koniec świata, który miałby nastąpić w sobotę 23 września 2017 roku. I chociaż hipoteza ta spotkała się z krytyką ze strony naukowców, nie brakuje teorii o tym, kiedy koniec świata nastąpi i jaką przybierze postać.

Tu przeczytasz więcej o syndromie, który odpowiada za nasze poczucie, że koniec świata się zbliża.

Wojna nuklearna: nadciąga zima

Zdaniem naukowców oraz politologów jest to jeden z bardziej prawdopodobnych scenariuszy. Jeżeli dojdzie do wojny nuklearnej o globalnym zasięgu, bez wątpienia umrze zastraszająca liczba ludzi, a promieniowanie doprowadzi do śmierci kolejnych.

- W przypadku eksplozji nuklearnych o takiej skali w atmosferze odłoży się tyle pyłu oraz dymu, że przez całe miesiące, a nawet lata, do powierzchni Ziemi mogą przestać docierać promienie słoneczne - stwierdził Richard Binzel, profesor nauk o kosmosie w Instytucie Technologii w Massachusetts. - Na ziemi zapanuje zima, a ekstremalnie niskie temperatury zduszą życie na całej planecie - stwierdził.

Tutaj przeczytasz więcej o nuklearnej zimie.

Asteroida: zabłąkany niszczyciel

Binzel obliczył, że prawdopodobieństwo tego, że danego roku w Ziemię uderzy asteroida, wynosi jeden do stu milionów.

- Cóż, dinozaury miały po prostu wyjątkowo zły rok - zażartował.

Uderzenie asteroidy najpewniej doprowadziłyby do porównywalnych z groźbą nuklearnej zimy temperatur. Chmury dymu i pozostałości po asteroidzie skutecznie zatrzymałyby promienie słoneczne.

Zdaniem naukowca jesteśmy w stanie temu zapobiec na dekady przed tym, jak asteroida uderzy. Nasz obecny poziom technologiczny pozwoliłby nam na zmianę trajektorii asteroidy, lecz - jak zaznacza Binzel - najpierw musimy zgodzić się co do tego, w jaki sposób należy to uczynić.

Zmiana klimatu: nie tyle koniec, co agonia

Zmiana klimatu jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy. Argumentem przemawiającym za nią jest to, że - w przeciwieństwie do większości wymienionych tu scenariuszy - zmiany klimatu doświadczamy już teraz.

Wzrost temperatur oraz konsekwencje gwałtownych zmian pogodowych stanowią przedmiot zażartych dyskusji gremiów eksperckich oraz debat politycznych od wielu dekad.

Według badacza zmiana klimatu doprowadziłaby do podniesienia się poziomu wody, zaostrzenia się sytuacji pogodowej oraz stopniowego, choć nieubłaganego ograniczenia plonów. Z uwagi na to, że jest to scenariusz wyjątkowo realistyczny i o skali globalnej, jest on wyjątkowo niebezpieczny.

- Są takie chwile, gdy objawia się głębia kryzysu moralnego związana z zagrożeniem klimatycznym. Są też momenty, gdy temat ten wraca do łask - stwierdziła autorka słynnej książki "No Logo" Naomi Klein. - Czasami przestajemy mówić o procentach i zaczynamy o ludziach - dokończyła.

Przeludnienie: zatłoczona planeta

Znany astrofizyk Stephen Hawking ostrzega, że przeludnienie jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, który może doprowadzić do katastrofy na skalę globalną. Już teraz globalny system dystrybucji oraz produkcji żywności jest na tyle nieskuteczny, że nie odpowiada na potrzeby wszystkich makroregionów świata. Sytuacja ta może się znacznie pogorszyć.

W kwietniu 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport z którego wynika, że na Ziemi żyje już 7,5 miliarda ludzi, a w roku 2100 ogólna populacja wyniesie aż 11 miliardów ludzi. Dla porównania -w roku 1350 naszą Błękitną Planetę zamieszkiwało jedynie 370 milionów ludzi.

Zdaniem Hawkinga jedyną i dość oczywistą deską ratunku może być ucieczka z tego przepełnionego statku:

- Jestem całkowicie przekonany o tym, że ludzie muszą jak najszybciej opuścić Ziemię - stwierdził w czerwcu na konwencie naukowym w Norwegii. - Ziemia jest już dla nas zbyt ciasna, doskwiera nam głód surowców, wszystkiego ubywa w zastraszającym tempie. Ratunek czeka nas w przestrzeni kosmicznej - stwierdza.

Kiedy nastąpi koniec świata?
Kiedy nastąpi koniec świata?BIŚ

Czarna dziura i supernowa

Jeżeli to czarna dziura miałaby doprowadzić do końca świata, jaki znamy, będziemy tego świadomi na dekady czy stulecia przed czasem. David Aguilar - futurolog i pisarz poczytnych książek o scenariuszach końca świata - jest zdania, że i tak nie zdołamy wówczas temu zapobiec.

Zdaniem Aguilara prawdopodobieństwo na to, że czarna dziura pochłonie Błękitną Planetę jest "niewiarygodnie małe".

Gdyby natomiast o końcu świata miał zadecydować wybuch supernowej, największym zagrożeniem byłoby niszczycielskie promieniowanie gamma, które doprowadziłoby gatunek ludzki do eksterminacji.

David Aguilar ostrzega, że istnieje prawdopodobieństwo tego, iż Betelgeza - gwiazda należąca do konstelacji Oriona - może stać się supernową, skąpać Ziemię w promieniowaniu i "zetrzeć nas wszystkich z jej powierzchni".

Pandemia i broń biologiczna

Epidemie, które dziesiątkowały całe populacje, nie są niczym nowym. Wystarczy przypomnieć sobie o czarnej ospie, dżumie dymienicznej czy gruźlicy. Cywilizacja przetrwała jednak każdą z tych prób. Dziś epidemie mogłyby stać się znacznie bardziej niebezpieczne i to mimo zaawansowanych technologii, którymi dysponujemy.

Zabudowa miejska, zagęszczenie ludzi i środki masowego transportu jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów. Nowa choroba z łatwością mogłaby błyskawicznie pojawić się w krótkim czasie w wielu miejscach na świecie, a kolejne ogniska epidemii - wybuchać w oddalonych od siebie zakątkach globu.

Tempo przystosowywania się wirusów do nowych warunków znacznie wzrosło, a bakterie zyskują coraz większą odporność na szczepionki.

- Choroby zakaźne nie uznają granic i nie biorą jeńców - stwierdził Jimmy Whitworth, profesor zdrowia publicznego Wyższej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie.

Zagrożeniem są dla nas również biologiczna wojna zbrojeń - międzynarodowe wysiłki, by ją nieustannie doskonalić to zarazem ogromne ryzyko dla populacji. Najnowsza technologia - znana jako CRISPR-Cas9 - sprzyja łatwym i tańszym rozwiązaniom, dzięki którym można zmienić wirus czy bakterię w śmiercionośną broń.

- Z CRISPR-em i naszą zdolnością do genetycznej manipulacji bakteriami, możemy się naprawdę doigrać. - stwierdził Aguilar. - Wystarczy, że ktoś straci nad tym kontrolę i - zanim zdołamy nad tym zapanować - nie będzie już odwrotu - ostrzegł.

Słońce: i przyjaciel, i wróg

Nawet jeśli świat nie zakończy się w żaden z wymienionych wyżej sposobów, to za około pięć miliardów lat Słońce "zgaśnie", a życie zniknie z Ziemi na długo przed tym wydarzeniem. Umierając, Słońce sprawi, że temperatura na Błękitnej Planecie wzrośnie tak mocno, że oceany wyparują.

Co więcej - gdy nasza dzienna gwiazda zamieni się w czerwonego olbrzyma , jak nazywa się schyłkowy etap ewolucji gwiazd, pochłonie Merkurego, Wenus i to, co pozostanie z Ziemi.

Superwulkan: żywiołowa końcówka

Podobnie jak nuklearna zima czy uderzenie asteroidy, gigantyczna erupcja wulkanu byłaby w stanie wygenerować tyle cząsteczek do atmosfery, że mogłyby one zablokować dopływ światła słonecznego do Ziemi. To ochłodziłoby planetę i zabiło rośliny.

Jak zaznaczył w rozmowie z BBC Brian Wilcox, były członek NASA Advisory Council on Planetary Defense, w czasie badań doszedł do wniosku, że wybuch superwulkanu (taki znajduje się na przykład w USA na terenie Parku Narodowego Yellowstone) byłby groźniejszy od uderzenia asteroidy.

Roboty i Obcy: inteligentne formy nie-życia

Stephen Hawking, podbijający kosmos przedsiębiorca Elon Musk, a także współzałożyciel Microsoftu Bill Gates martwią się o to, co może przynieść ludzkości rozwój sztucznej inteligencji. Musk obawia się, że roboty mogłyby doprowadzić do III wojny światowej.

- Kiedy rozwiniemy sztuczna inteligencję, ona zacznie żyć własnym życiem i będzie się doskonalić w stałym tempie. Ludzie, którzy są ograniczeni przez powolną ewolucję, nie będą mogli równać się z A.I., przez co zostaną wyparci – powiedział Hawking BBC.

Ponadto Hawking twierdzi, że jeśli kiedykolwiek nawiążemy kontakt z kosmitami, "powinniśmy być ostrożni, bo mogą nam odpowiedzieć".

- Spotkanie tak zaawansowanej cywilizacji byłoby jak spotkanie rdzennych Indian z Kolumbem, a to przecież nie skończyło się zbyt dobrze – zaznaczył.

Autor: sj/map / Źródło: usatoday.com

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt/ sciencefreak

Pozostałe wiadomości

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W nocy niebezpiecznie będzie w prawie wszystkich województwach. Jezdnie i chodniki skuje lód, a temperatura przy gruncie spadnie do nawet -6 stopni Celsjusza.

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Pogoda na jutro, czyli na piątek 19.04. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurną i zimną aurę - termometry na wschodzie kraju pokażą nawet -2 stopnie Celsjusza. W ciągu nocy spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Dość chłodny okaże się również dzień. 

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodzi masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędza te pogodowe zmiany.

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl