Informacje
 • Świecące obłoki między Ziemią a Kosmosem. Uchwycili je Reporterzy 24

  19-06-2016 10:57 Karol Wójcicki tłumaczy, jak one powstają

  Obłoki srebrzyste w Wielkopolsce

  Fot.: Kontakt 24/Shamy, film: Karol Wójcicki "Z głową w gwiazdach"

  Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na podziwianie obłoków srebrzystych. W nocy z soboty na niedzielę chmury mezosferyczne w Wielkopolsce uchwycił na zdjęciu Reporter 24. Do obserwacji nocnego nieba zachęca również Karol Wójcicki, który wytłumaczył, że obłoki powstają na skutek opadania do ziemskiej atmosfery pyłu kosmicznego.

  Obłoki srebrzyste lub inaczej chmury mezosferyczne (z angielskiego noctilucent clouds - NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.

  Właśnie teraz trwa sezon na obłoki srebrzyste, dlatego zachęcamy, aby wieczorem i nad ranem patrzeć w niebo. Najczęściej obserwuje się je późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

  To zjawisko na zdjęciu uchwycił m.in. Reporter 24 Shamy. Wykonał je we wsi Wróżewy w okolicy Krotoszyna w woj. wielkopolskim. W nocy z soboty na niedzielę w wielu regionach można było podziwiać świecące obłoki. Karol Wójcicki na stronie "Z głową w gwiazdach" nie mógł się nimi nadziwić, stworzył film poklatkowy, który ukazuje te najwyższe chmury. Tydzień temu Reporter 24 MasterBodzio również zauważył obłoki srebrzyste. Zaświeciły nad Bałtykiem w okolicy plaży w Niechorzu (woj. zachodniopomorskie).

  Jeśli będziesz świadkiem tego rzadkiego zjawiska, chwyć za aparat, nagraj film, zrób zdjęcie i prześlij je na Kontakt 24.

  Nadchodzi najdłuższy dzień w roku

  Obłoki srebrzyste możemy podziwiać jedynie podczas półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy Słońce znajduje się 6-16 stopni poniżej horyzontu. W drugiej połowie czerwca dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza w roku. Z tego powodu Słońce wschodzi około godziny 4.30, a zachodzi o 20.53. Najkrótsza noc występuje podczas przesilenia letniego, kiedy rozpoczyna się astronomiczne lato. Według kalendarza astronomicznego 2016 roku lato rozpocznie się dokładnie w poniedziałek 20 czerwca o godzinie 22.33. Tego samego dnia przypada pełnia Księżyca (dokładnie o 11.01).

  Jak powstają?

  - Obłoki srebrzyste powstają na skutek opadania do ziemskiej atmosfery pyłu kosmicznego, który ulega oblodzeniu i tworzą się lodowe chmury - tłumaczył Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, który był gościem programu "Wstajesz i Weekend".

  Jak wyjaśnia Wójcicki, świecące obłoki są jasne ponieważ znajdują się wysoko na niebie i działają niczym gigantyczne zwierciadło, które odbija światło słoneczne padające na drugą stronę planety, gdzie jest dzień.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...