Informacje
 • Szanse na kolonizację Marsa: "Wydaje się, że to kompletne szaleństwo"

  02-02-2013 16:03 Karol Wójcicki z CNK sceptyczny wobec planów Mars One

  Projekt kolonii na Marsie

  Fot. Mars One / Film: TVN24

  Optymiści trochę z tych inwestorów - skomentował Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik plany holenderskiej firmy Mars One, która już za 10 lat chce rozpocząć kolonizację Marsa. Astronom uważa, że to może być za krótki czas do przygotowania lotu załogowego na Czerwoną Planetę. Przyznaje jednak, że często właśnie szalone i trudne do realizacji projekty prowadzą do rozwoju cywilizacji.

  W środę holenderska firma Mars One poinformowała, że dostała pierwsze 6 mld dol. od prywatnych inwestorów na rozpoczęcie projektu, który zakłada, że za 10 lat na Czerwonej Planecie wylądują pierwsi ludzie. Mieliby zostać tam do końca życia i przygotowywać grunt dla kolejnych ziemskich kolonizatorów.

  Nawet NASA potrzebowała lat przygotowań

  Wójcicki jest dość sceptyczny co do planów Mars One, bo firma dotąd nie zasłynęła w dziedzinie podboju kosmosu. - Nikt chyba wcześniej o tej firmie nie słyszał. Oczywiście można wierzyć, że mają wielkie wsparcie gdzieś za plecami, olbrzymie pieniądze i jakichś wizjonerów. Ale nadal ciężko jest mi uwierzyć w to, że w ciągu 10 lat nieznana wcześniej firma jest w stanie skonstruować łazika, który już za kilka lat wyląduje na Marsie i w dodatku będzie w stanie przygotować tam grunt pod przyszłą misję - mówił.

  Podkreślał, że w przypadku misji Curiosity, która zakładała tylko przygotowanie i wysłanie na Marsa łazika, przygotowania zajęły NASA wiele lat.

  Prywatne firmy przejmują pałeczkę

  - Ja nie mówię do końca nie, bo wielu wariatów ten świat widział, którzy potrafili zrobić niesamowite rzeczy i tak naprawdę to na nich opiera się rozwój współczesnej cywilizacji - stwierdził Wójcicki. Przypomniał, że w sytuacji, kiedy od kilkudziesięciu lat wyhamowują rządowe programy kosmiczne, inicjatywę w tej dziedzinie przejmują firmy prywatne.

  - Jest wiele podobnych inicjatyw - przyznał. Zaznaczył jednak, że za niektórymi takimi projektami stoją znane nazwiska ułatwiające gromadzenie funduszy.

  Wójcicki ocenił, że projekt kolonizacji Marsa wymaga o wiele większych kosztów i jest bardzo skomplikowany, szczególnie jeśli chce się założyć, że kiedyś w przyszłości nastąpi powrót obiektów albo ludzi na Ziemię. - Każdy obiekt, który do tej pory na Marsie lądował, tam już na stałe pozostawał - przypomniał.

  Szaleństwo, ale "widać światełko"

  Jednocześnie założenie podróży w jedną stronę może być jego zdaniem zaletą projektu, bo obniży jego koszty. Wymaga jednak znalezienia ochotników, którzy zgodziliby się na to, że nigdy już nie wrócą na Ziemię.

  - Jest wiele rzeczy przeciw, przez które wydaje się, że to kompletne szaleństwo. Ale widać też jakieś światełko. Może uwzględniając te czynniki, że to jest podróż w jedną stronę, dla ludzi, którzy chcą poświęcić swoje życie celem przygotowania Czerwonej Planety pod przyjęcie kolonizatorów - być może to jest ta szansa, która umożliwi sukces tej misji - podsumował.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mili Panstwo...
  ...WSZYSTKO JEST MOZLIWE: STO LAT TEMU NIE MIELISMY TELEFONOW KOMORKOWYCH ANI RAKIET ATOMOWYCH; ZEBY NIE WYDAWAC BZDURNIE KASE NA ZBROJENIA PRZECIW CZLOWIEKOWI ;TO DZISIAJ NA MARSIE BYLOBY SZYBCIEJ METRO NIZ W WARSZAWIE.Pozdrawiam.-kolega z Francji.
  ~mrc /2013-02-03 12:35
 • Mars
  Od kilkunastu lat są bółdowane bazy na marsie,jest zamieszkały przez kilka grup chumanoidalnych, jest tam normalana atmosfera tylko jest mniej tlenu.....
  ~Polaris /2013-02-03 11:23
 • Bądźmy poważni.
  Mars-one jedyne co ma filmik na youtube. Żadnego doświadczenia, żadnej rakiety nośnej, żadnego robota czy kapsuły mieszklanej na dzień dzisiejszy. Za to działa button: Donate.

  Nie będzie żadnej kolonizacji Marsa wcześniej niż bazy na księżycu.
  Najpierw tam wylądujcie i zbudujcie cokolwiek.
  ~realista /2013-02-03 11:19
 • Najdalej za 500 lat całkowicie opuścimy Ziemię
  Kończą się zasoby naturalne, wzrasta zanieczyszczenie, rośnie liczba ludności. Wkrótce nie da się tu mieszkać i trzeba będzie poszukać nowego domu.
  ~Dona /2013-02-03 08:17
 • W dużym uproszczeniu ,ja widzę to tak:
  Najpierw bym wysłał na marsa jakieś,samo instalujące się kopuły,termoizolacyjne.
  Następnie,kontenery z narzędziami do poszukiwania wody i wydobywania.
  Kontenery ze sprzętem,potrzebnym do życia.Na końcu,z jedzeniem i wodą,
  ~hegemon /2013-02-03 08:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...