Informacje
 • Szczęściarze: w nocy, oprócz fajerwerków,
  podziwiali zorzę polarną

  01-01-2016 07:29 Burza magnetyczna może zaowocować zorzą

  Fot.: Zorza polarna to niesamowite zjawisko naturalne, film: rozbłysk na Słońcu

  Fot.: Shutterstock

  Na zakończenie 2015 roku m.in. w Kanadzie i w Norwegii na niebie zalśniła zorza polarna. Miejscami jej barwy były niezwykle intensywne.

  W Kanadzie, północnych regionach Stanów Zjednoczonych oraz w Norwegii w nocy z czwartku na piątek zaobserwowano światła północy. Zorza polarna miejscami była wyjątkowo intensywna.

  Na północnej półkuli już w nocy ze środy na czwartek pojawiła się zorza polarna. Widziano ją w Kanadzie m.in. w okolicach Seattle.

  Aktywne Słońce

  Światła północy można było podziwiać w niektórych regionach, ponieważ na Słońcu w poniedziałek 28 grudnia doszło do koronalnego wyrzutu masy o klasie M.

  Burza magnetyczna

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

  - Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...