Informacje
 • Sześć godzin prądu z litra moczu

  10-11-2012 10:49 Ten generator prądu napędza... uryna
  Sześć godzin prądu z litra moczu

  Młode wynalazczynie

  Maker Faire Innovation Competition

  Cztery utalentowane uczennice z Nigerii w wieku 14 i 15 lat opracowały generator prądu, który działa na mocz. Przy zastosowaniu ich wynalazku z jednego litra uryny można uzyskać sześć godzin pracy generatora.

  Wynalazek Nigeryjek działa następująco: mocz wprowadzany jest do elektrolizera, który rozkłada go na wodę, azot i wodór. Ten ostatni wpada do filtra zatrzymującego wodę, i następnie zostaje wepchnięty do butli gazowej, z której wypychany jest do cylindra z ciekłym boraksem, który stosuje się do usunięcia wilgoci z wodoru. Tak oczyszczony wodór wprowadzany jest do generatora prądu.

  Sześć godzin

  W ten sposób z jednego litra moczu można uzyskać sześć godzin działania generatora prądu. Aby zmniejszyć ryzyko związane z wybuchem wodoru, nastolatki wykorzystały jednokierunkowe zawory.

  Eksperci podkreślają, że wynalazek sprawdzi się jedynie na niewielką skalę, ale przyznają jednocześnie, że ulepszony może być rozwiązaniem dla mieszkańców terenów o dużych niedoborach energii elektrycznej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Prąd z moczu
  Bardzo zdolne dziewczyny.
  ~kra /2012-11-10 22:01
 • energia z kupek
  U nas na wsi od dawna jest zbierany kau krowi, ten suszony w lecie sluzy do ogrzewania chyty w zime. Ile krowa energi daje!
  ~wiotek /2012-11-10 21:54
 • Cicho
  Cicho sza tan
  ~obserwer11 /2012-11-10 20:53
 • w Nigerii jest stały deficyt benzyny do generatorów,
  z ceny takie, że ludzi nie stać na zakup, co z tego że śpią na ropie naftowej jak ich rząd kradnie kasę z eksportu surowca a następnie kradnie kasę z importu paliw.
  wynalazek może rzeczywiście poprawić byt ludzi, tam gdzie prau sieciowego nie ma czyli na obszarze 60% nigerii co stanowi jakieś 100 mln obywateli
  ~tambylec /2012-11-10 20:22
 • Czysty zysk
  Wiecie, że ja w malym sklepie spożywczym 100m2 płace 4000 miesięcznie za prąd? Taki wynalazek może obniżyć ceny o 10% - pracownicy będą sikać na akord. Czysty zysk.
  ~wix /2012-11-10 19:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...