Informacje
 • Ta bakteria tworzy bryłki złota

  17-02-2013 07:44 Odkryto, że samorodki tworzy mikroorganizm Delftia acidovorans
  Ta bakteria tworzy bryłki złota

  Odkrycia dokonali Kanadyjczycy

  Shutterstock

  Istnieje bakteria, która potrafi tworzyć bryłki złota. Niezwykłą właściwość mikroorganizmu Delftia acidovorans odkryli badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster.

  Naukowcom od dawna znana jest bakteria o nazwie Delftia acidovorans, która żyje na powierzchni bryłek złota. Ten mikroorganizm potrafi też przeżyć w wodnych roztworach złota, toksycznych dla życia.

  Tworzy złoto, chroniąc się przed toksynami

  Badacze z McMaster postanowili poszukać wyjaśnienia nieznanego dotychczas mechanizmu, który pozwala bakterii przetrwać w toksycznym środowisku. Podczas analiz w laboratorium okazało się, że bakteria produkuje molekuły, które chronią jej błonę komórkową i jednocześnie wiążą jony złota znajdujące się w wodzie w cząsteczki złota.

  - To pierwszy dowód, że produkt metabolizmu może chronić przed toksycznością złota i prowadzić do biomineralizacji złota - napisali autorzy w opisie badania zamieszczonym w piśmie "Nature Chemical Biology".

  To zaczątek samorodków

  Jak wyjaśnił na swojej stronie internetowej zespół z McMaster, wytrącane przez bakterie Delftia acidovorans cząsteczki złota to właściwie zaczątki większych bryłek, samorodków, które można znaleźć np. w złotonośnych strumieniach.

  - Działa tutaj mechanizm biomineralizacji złota, wyjątkowo mało dotychczas analizowany - powiedział cytowany w komunikacie uniwersytetu Nathan Magarvey, badacz pracujący w instytucie chorób zakaźnych im. Michaela G. DeGroote'a.

  Przydatne odkrycie

  Według Magarveya odkryty proces będzie mógł być wykorzystany w przyszłości w oczyszczaniu zanieczyszczonych wód w kopalniach złota.

  Jest to też początek dalszych badań nad rolą naturalnych molekuł.

  - Koncentrujemy się na tym, jak bakterie wytwarzają molekuły i jakie są potencjalne korzyści wynikające z istnienia tych molekuł dla medycyny i dla kwestii ekologicznych. Nasz następny cel to bakterie, które żyją na powierzchni ludzkiej skóry i wewnątrz organizmu ludzkiego. Chcemy odkryć, jakie znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia mają związane z człowiekiem bakterie i ich metabolity - powiedział Magarvey.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • po hoooya?
  Po co analizować jak działają bakterie ludzkie na ludzi???
  Znowu projekt finansowany przez firmę ilumina?
  Znowu chcą nam zaszkodzić!
  Obejść nasz obronny mechanizm i wtargnąć w nasze dna
  Nie da się żyć na tym świecie!
  ~naj957 /2014-07-08 02:12
 • coś dla bio...
  Żmutować to coś do rozmiarów swinki morskiej...
  Miech żre i sra na potęge i polska będzie bogata!!
  Wszystko przed nami więc do dzieła naukowcy!!!
  ~GallAnonim /2014-02-11 22:10
 • wytracanie sie zlota z roztworow
  OK, jony zlota sie nie lacza w wieksze brylki, jony zlota sa najpierw redukowane przez elektrony pochodzace z innych zwiazkow, a potem wytracaja sie z roztworu i lacza (zgodnie z zasadami termodynamiki) tworzac nanoczasteczki-zarodki-krysztaly (ten proces mozna zatrzymac, np. na poziomie nanoczasteczek poprzez dodanie odpowiednich stabilizatorw, np. cytrynianu). Bakterie o ktorych tu mowa moga znalezc zastosowanie w produkcji zlota (w redukowaniu jonow zlota do zlota metalicznego) bo sa tanie, niewymagajace i mozesz je rozmnazac ile chcesz, a chemikalia do redukcji zlota kosztuja...
  ~ziomek44 /2013-02-18 16:18
 • Łączenie jonów złota w większe bryłki to jeszcze nie produkcja złota.
  Tak, żeby ostudzić emocje :)
  ~Brian /2013-02-18 13:47
 • Tanio sprzedam
  Siedem bakterii Delftia acidovorans tanio sprzedam.
  ~thomas /2013-02-18 11:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...