Informacje
 • Tajemnice białych plam na Ceresie rozwiązane. Składają się m.in. z lodu

  17-12-2015 12:20 Naliczono około 130 plam

  Jasne plamy na Ceresie (zdjęcie w fałszywych barwach)

  NASA

  Tajemnicze jasne plamy na powierzchni Ceresa zostały policzone. Naukowcy wiedzą teraz o nich więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

  Andreas Natheus z Instytutu Maxa Plancka poinformował, że na powierzchni Ceresa znajduje się przynajmniej 130 plam. Niewykluczone, że jest ich dużo więcej.

  Zaskakujące badania

  Badania, opublikowane na łamach "Nature", opierają się na danych zebranych przez kamerę na pokładzie sondy Dawn, która obecnie krąży po orbicie Ceresa. Naukowcy przebadali jasne plamy, a wyniki są zaskakujące - wydają się być mieszanką siarczanu magnezu, soli nieorganicznej oraz mogą zawierać śladowe ilości zamrożonej wody.

  Ceres w rzywistości nie jest niebieski. Fałszywe barwy, widoczne ma filmie, zostały komputerowo nałożone przez naukowców, by lepiej było widać różnice w budowie powierzchni planety. Niebieski kolor przeważnie odpowiada za jasne materiały, znalezione w ponad 130 miejscach. Możliwe, że są to sole, np. siarczany. Niewykluczona jest także obecność krzemianów.

  Badania pokazują, że nie wszystkie jasne punkty znajdują się w kraterach, które powstają w skutek uwalniania lodu i soli. Naukowiec uważa, że część tworzy się na skutek rozsadzania lodu pod wpływem nieznanego jeszcze procesu.

  Najjaśniejsze z plam mogą się składać z soli. Miejsca te otoczone są mgłą, która mogła powstać w procesie sublimacji. Może to świadczyć o tym, że pomiędzy powierzchnią Ceresa a skalistym jądrem znajduje się gruba warstwa lodu.

  - Obecnie widzimy głównie sól. Nie widzimy samego lodu - powiedział Natheus. - To co widzimy to warstwa mgły i prawdopodobne złożona jest z pary wodnej - dodał.

  Materiał spoza Układu Słonecznego?

  Istnieją teorie, że Ceres może być "obsypywany" przez zanieczyszczenia spoza Układu Słonecznego.

  - Są dwa możliwe scenariusze. Materiał może pochodzić spoza Układu Słonecznego - powiedział Natheus. - Lub Ceres pochodzi spoza Układu Słonecznego i dotarł do obecnego miejsca na początku istnienia Układu Słonecznego. Myślę, że obie teorie są możliwe - dodał.

  Ceres owiany tajemnicą

  Obserwacje Dawn odpowiadają na wiele pytań, ale Nathues uważa, że w dalszym ciągu Ceres i jego jasne plamy owiane są tajemnicą.

  - Spodziewam się, że gdy sonda zejdzie na niższą orbitę, poznamy bardziej szczegółowo planetę - powiedział Nathues.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...