Informacje
 • Tajemnicza forma terenu na Marsie wprawia naukowców w zakłopotanie

  07-12-2014 16:17 Grupa foremnych obiektów ozdabia Czerwoną Planetę

  Fot: Tajemnicza forma terenu na powierzchni Marsa. Na filmie powierzchnia Czerwonej Planety "okiem" łazika Curiosity

  NASA

  Zarówno powierzchnia jak, i wnętrze Czerwonej Planety nadal stanowi zagadkę dla naukowców. Badacze obecnie zastanawiają się nad pochodzeniem zaskakującej formy terenu na powierzchni Marsa, której zdjęcie zrobił specjalny przyrząd HiRISE. Okazuje się, że wzniesienie nie jest jedyne na terenie, na którym występuje, tylko sąsiaduje z wieloma podobnymi rzeźbami.

  Obiekt widoczny na zdjęciu, ma zaskakująco foremny kształt - jest okrągły, a jego struktura przypomina powierzchnię ludzkiego mózgu.

  Szerokie na dwa kilometry wzniesienie otoczone jest wygładzoną powierzchnią potoków lawy, które tworzą "morze" rozciągające się na około 300 km.

  Młoda forma

  Wzgórze znajduje się w tak zwanym regionie Athabasca, który znany jest z wylewów magmy. Eksperci uważają, że w tym miejscu znajdują się jedne z najmłodszych formacji tego typu na powierzchni Czerwonej Planety (liczą sobie zaledwie 100-500 milinów lat). W całym regionie znajduje się wiele podobnych wzniesień, które stały się łamigłówką dla naukowców.

  Eksperci zastanawiają się nad pochodzeniem tej zagadkowej formy. Na razie naukowcy twierdzą, że to właśnie rozżarzona materia skalna jest odpowiedzialna za jej powstanie.

  Kapryśna magma

  Badacze przypuszczają, że przepływ lawy został zakłócony pod powierzchnią wzniesienia, co spowodowało wypiętrzenie się góry.

  Wygląda na to, że lawa nie wypełnia powstałej formy. Naukowcy biorą pod uwagę możliwość, że we wnętrzu zniesienia znajdowała się znacząca ilość lodu, który wyparł rozżarzoną materię skalną.

  Dobry sprzęt

  Zdjęcie obiektu opublikowała Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA 3 grudnia. Zrobił je przyrząd HiRISE (z ang. Naukowy Eksperyment Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości), który znajduje się na marsjańskiej sondzie kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

  Naukowcy mają nadzieję, że zdjęcia wykonane przez HiRISE i inny sprzęt kosmiczny ułatwi im pracę i będą na tyle dobre, że będzie z nich można "wyczytać" genezę rzeźb powstałych naszej sąsiedniej planecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zastanawiajace
  ..on sie woli nie zastanawiać, bo ewentualne odkrycie zburzyłoby jego swiatopoglad i boi sie tego.
  ~apolo /2014-12-24 11:26
 • Mars-Ziemia
  A ja myślę że pochodzimy z Marsa, planeta się ochłodziła na tyle że jej mieszkańcy przenieśli się na Ziemię:D
  ~TakiJa /2014-12-09 09:51
 • True
  "naukowcy są od zastanawiania się . Ja nie interesuje się marsem i innymi planetami. Co mnie to obchodzi "
  Powinno cie obchodzic bo jestes czlowiekiem, istota rozumna a ignorancja jest najwiekrzym problemem naswiecie i najgorsza cecha wiec sie nia nie chwal na przyszlosc.
  ~True /2014-12-08 09:15
 • slady na Marsie
  Dziwie sie ludziom wypisujacym komentarze ktorych dany temat nie interesuje po cholere komentowac cos co mnie nie obchodzi... A tak swoja droga jak dla mnie to jest za malo tego typu minformacji wole to niz cholerna brudna polityke
  Black Adder /2014-12-08 06:35
 • Tajemnicza forma terenu na Marsie
  naukowcy są od zastanawiania się . Ja nie interesuje się marsem i innymi planetami. Co mnie to obchodzi
  ~magister /2014-12-08 00:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...