Informacje
 • Tak wygląda rozgwieżdżone Los Angeles

  24-04-2015 06:35 Zobaczcie niezwykły timelaps
  Tak wygląda rozgwieżdżone Los Angeles

  Takie niebo można podziwiać tylko na filmie

  X-NEWS

  Miejskie światła dodają uroku nocnym ulicom, jednak zabierają coś, co dała nam natura - niebo pełne gwiazd. Ten film jest częścią kampanii, mającej na celu zbadanie wpływu zanieczyszczenia środowiska światłem (ang. light pollution).

  Efekt ten jest najbardziej widoczny w rozwiniętych i gęsto zaludnionych miastach w m.in. w USA. Poniższy film przedstawia połączenie timelapse obrazujący nocne życie Miasta Aniołów i ruch sklepienia niebieskiego.

  Problem postępu

  Ilość sztucznego oświetlenia wrasta wraz z postępem technologicznym od połowy XX wieku. Ich źródłem są uliczne oświetlenia, reklamy i iluminacje obiektów. Nadmiar miejskich świateł rozprasza się w atmosferze powodując tzw. zanieczyszczenie światłem powodując wzrost jasności nocnego nieba. Przez to, na niebie zamiast rozgwieżdżonego nieba widzimy zaledwie kilka najjaśniejszych gwiazd.

  Dotyczy 2/3 ludzkości

  Szacuje się, że dwie trzecie ludzkości żyje w obszarach zanieczyszczonych przez światło. W krajach rozwiniętych jest dużo gorzej: w Stanach Zjednoczonych – 97%, a w Unii Europejskiej – 96% ludzi mieszka na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy Księżycu świecącym w kwadrze. W takich obszarach nie można dokonywać obserwacji gwiazd.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...