Informacje

 • Takiej chmury jeszcze tu nie widzieli

  07-06-2017 19:53

  Wyglądała jak ogromny walec

  Zjawisko "Chwała Poranna" nad Ukrainą

  Igor Kibalczicz/facebook

  Wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko udało się sfilmować nad Ukrainą.

  W sobotę 3 czerwca Igor Kibalczicz zauważył wyjątkową chmurę w kształcie długiego walca nad wybrzeżem Morza Azowskiego, na południu Ukrainy.

  Aż 1000 kilometrów długości

  Zjawisko, które nagrał to "Chwała Poranna" (ang. Morning Glory), jeden z najbardziej niezwykłych fenomenów meteorologicznych świata. Chmura tworzy charakterystyczny wał, a jej podstawa znajduje się zwykle na wysokości około 300 metrów nad ziemią. Chmura porusza się z prędkością około 50-60 km/h, od morza w kierunku lądu. Jej długość może osiągać nawet 1000 km, rozciągając się od jednego krańca horyzontu po drugi.

  Tworzą ją dwie warstwy powietrza

  W nocy gdy temperatura powietrza spada i  równocześnie dochodzi do jej inwersji tworzą się dwie warstwy – chłodnego i ciepłego powietrza. Cieplejsza górna warstwa stanowi stabilną "pokrywę" dla warstwy zimnego powietrza znajdującego się blisko powierzchni. Pod cieplejszą warstwą tworzą się fale powietrza (które dociera np. od strony lądu) i poruszają się ruchem kołowym. Zjawisko widać dopiero rano – wtedy walec wędrujący poniżej warstwy ciepłego powietrza formuje zasadniczą chmurę Morning Glory. Zjawisko trwa do momentu aż inwersja temperatury zniknie w ciągu dnia. Chmura znika najczęściej po przebyciu kilkuset kilometrów.

  Najczęściej w Australii

  Pojawienie się "Chwały Porannej" nad Ukrainą jest niezwykłe, bo zwykle powstaje ona w konkretnym miejscu w Australii. Jest to fenomen, który objawia się na tamtejszym niebie od późnego sierpnia do wczesnego listopada (zwłaszcza w okolicach Zatoki Karpentaria i półwyspu Jork. Rodzinnym miastem niezwykłej chmury jest Burketown w Queensland, na północy kontynentu. Miejscowość licząca 178 mieszkańców, leży w najbardziej wyludnionym rejonie Australii. To jednak tam, co roku, turyści oczekują "Chwały".Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • chmura
  wywolywane sztucznie tzw " chmury" kaza nam podziwiac jako " zjawisko" ten swiat staje na glowie...
  nano7 /2017-06-08 05:44
 • Morning glory
  Morning glory to powój.
  ~paragraf22 /2017-06-07 20:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...