Tego u nas nie znoszą psy

Pies przyjacielem człowieka. Ale czy lubi się przytulać?Shutterstock

Swoim zachowaniem możemy powodować negatywne emocje i zachowania u psów. Przeczytaj, co denerwuje psy.

Psy próbują jak najbardziej zbliżyć się do człowieka. Ludzie z kolei często nieświadomie wykonują ruchy, które denerwują naszych pupili i zniechęcają do pogłębiania relacji z właścicielem.

Używanie słów a nie gestów

Język ciała działa pobudzająco i wzbudza niepokój wśród zwierząt. Gwałtowne ruchy kojarzą się psom z agresją. Właściciele zwierząt uwielbiają ucinać pogawędkę ze swoimi pupilami, mimo że nas nie rozumieją. Psy można nauczyć kilka kluczowych słów. Jednak nie są w stanie zrozumieć języka ludzkiego ciała. Psy odmiennie czytają nasze gesty. Jeśli np. prosimy go, żeby został tam gdzie jest wyciągając rękę w geście "stop", pies odczytuje to jako zachętę, żeby podejść do niej. W związku z tym odbiera sprzeczne sygnały – mowy i ciała człowieka.

Przytulanie psa

Uwielbiamy dotykać i wtulać się w miękkie futro naszych pupili. Jednak dla nich jest to znak do obawy. Psy nie lubią gdy ktoś zaburza jego przestrzeń. Jeśli pies położy łapę na innym psie jest to oznaka dominacji. Tak samo uściski człowieka są odbierane przez niego jako pokazanie swojej dominacji. Dlatego właśnie często słyszy się o pogryzieniach małych dzieci a każdy pies ma inną tolerancję dla każdego członka rodziny - jednemu pozwoli na więcej, drugiemu na mniej. Jeśli pies ma uszy położone blisko skóry, zamknięty pysk lub nerwowo liże właściciela, są to oznaki, że nie czuje się komfortowo jeśli trzymamy go na kolanach.

Poklepywanie łba psa

Lubisz być poklepywany po głowie? Raczej nie. Tak samo mają zwierzęta. Jest to irytujące także dla psów. Jest to bardzo osobista część ciała, w którą nie lubią być dotykane, chociaż pogodziły się już z tym. Żeby nie wywoływać zbędnej agresji u naszego pupila, pogłaszcz go po tułowiu, tuż przy ogonie.

Kontakt wzrokowy

Wszyscy wiemy, jak ważny jest kontakt wzrokowy. Świadczy miedzy innymi o poświęcaniu uwagi podczas rozmowy. Jednak kontakt wzrokowy może być denerwujący, niewygodny i władczy. Zwierzęta mogą odczytywać go jako akt dominacji lub agresji. Unikaj uporczywego patrzenia się w oczy szczególnie przy nowo poznanych psach. Gdy chcesz przywitać się z obcym psem, pochyl się lekko i przemawiaj cichym i łagodnym głosem, nie patrząc mu w oczy. Unikniesz w ten sposób reakcji obronnej lub agresywnej z jego strony.

Brak zasad i reguł

Psy potrzebują i kochają zasady. Możemy pomyśleć, że rygorystyczne zasady sprawią, że życie naszego psa będzie nudne lub nieszczęśliwe. Ale psy chcą mieć swojego lidera i słuchać się go. To porządkuje ich życie. Wbrew pozorom, podobnie jest u ludzi. Na przykład dzieci dobrze się rozwijają, gdy posiadają spójny zestaw zasad do naśladowania, a gorzej radzą sobie tam, gdzie wszystko im wolno. Dlatego właśnie zasady powodują, że życie psów jest bardziej przewidywalne, mniej skomplikowane i również mniej stresujące. Należy także być konsekwentnym, ponieważ psy nie rozumieją wyjątków od reguł.

Zmuszanie psa do kontaktu z osobami lub psami, których nie lubi

Podobnie jak inne gatunki społeczne, psy mają przyjaciół i wrogów. Właściciel powinien to dostrzec i uszanować. Nie powinno się zmuszać psa do interakcji z psami lub osobami, ponieważ może się to źle skończyć. Podkopuje to również pozycję właściciela jako lidera. Oczywiście nie ma nic złego w zachęcaniu nieśmiałego psa do integracji i nagradzania go. Zmuszanie to jednak zupełnie inna sprawa, której powinniśmy unikać, szczególnie gdy pies daje nam jasne sygnały, że czegoś nie chce.

Spacery bez możliwości zwiedzania i wąchania

Są różne rodzaje spacerów, sprawdź, czego potrzebuje Twój pies. Ważne jest to, by pies potrafił posłusznie chodzić na smyczy. Aby mu się odwdzięczyć, pozwólmy mu zbadać otoczenie węsząc. Psy "widzą" za pomocą węchu. Jest on dla nich tak ważny, jak dla ludzi wzrok. Pozwala on poznawać i interpretować otaczający świat. Dla psów zapach pnia drzewa może być takim doświadczeniem, jak dla nas piękny zachód słońca. Psy potrzebują poświęcić kilka minut dziennie na zbadanie sąsiedztwa poprzez węch, podczas gdy ludzie śpieszą się i ciągną je do domu. Warto uczynić z jednego z codziennych spacerów pewien rytuał i odróżnić go od innych. Można nauczyć psa, że są przynajmniej dwa rodzaje spacerów. Taki, gdy powinien być posłuszny i taki, gdy może badać i węszyć do woli. Pozwól mu go odróżnić np. za pomocą innej obroży. Taki spacer będzie wspaniałą okazją dla psa do stymulacji psychicznej i sensorycznej, która powoduje, że jego życie jest interesujące.

Trzymanie na krótkiej smyczy

Psy dobrze czytają mowę naszego ciała, potrafią nawet wyczuć nasze napięcie poprzez smycz. Trzymając psa krótko, dajesz mu do zrozumienia, że jesteś zestresowany i spięty. To przekłada się na jego zachowanie. Taki pies będzie niespokojny i będzie szczekał. Pies na luźnej smyczy będzie spokojny i łagodny.

Psy potrafią wyczuć nasz nastrój nie tylko poprzez smycz ale i normalnie, przebywając po prostu z nami. Gdy jesteśmy zestresowani, także nasz pies taki będzie. Warto poświęcić później trochę czasu, by wspólnie się zrelaksować i odprężyć.

Znudzenie

Pies nie znosi sytuacji, gdy jego właściciel wraca z pracy i się nim nie zajmuje, tylko gotuje obiad lub odpoczywa. Pies czeka cały dzień na swojego pana i ma nadzieję na chociaż odrobinę zabawy. Tak jak ludzie, psy nie znoszą nudy.

Dokuczanie psu

Jest to oczywiste, że nawet jeśli uważamy coś za zabawne, np. ciągnięcie psów za ogon, nie powinno się tego robić. Nie dokuczajmy psom. W przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnych problemów z zachowaniem. Nie sprawiajmy psom przykrości, a relacje z nim będą dużo lepsze.

Poradniki

Warto także sięgnąć po wszelkiego rodzaju książki i poradniki dotyczące zachowania psów, ich wychowania i opiekowania się nimi. Dzięki takim książkom poszerzymy wiedzę i poprawiny relacje z naszymi pupilami.

Tutaj znajduje się lista wartych polecenia pozycji.

Dowiedz się, jak mózg psa przetwarza ludzką mowę:

Psy rozumieją ludzką mowę
Psy rozumieją ludzką mowę

Autor: AD,agr,AP/rp / Źródło: mnn.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozowanym silnym wiatrem i burzami ogłosiło alert dla części trzech województw. Służby ostrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta zapowiadają się bardzo ciepło. Temperatura będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie zabraknie słońca, niestety jest też duże ryzyko, że pojawią się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy w części kraju będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Może osiągać w porywach prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że pojawią się też burze.

Porywy nawet do 90 km/h. Tutaj będzie niebezpiecznie

Porywy nawet do 90 km/h. Tutaj będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. W piątek 29.03 wróci słońce. Jeśli pojawią się opady, to będą słabe i mokro zrobi się w nielicznych miejscach, wcześniej nieco więcej deszczu spadnie jednak nocą. Należy spodziewać się silnych porywów wiatru.

Pogoda na jutro - piątek 29.03. Nocą będzie padać, w dzień czeka nas dużo słońca

Pogoda na jutro - piątek 29.03. Nocą będzie padać, w dzień czeka nas dużo słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W Niemczech pojawił się projekt ustawy, który ma zakazać hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Budzi on wiele kontrowersji wśród miłośników jamników. Petycja przeciwko ustawie, stworzona przez organizację kynologiczną, zebrała już ponad 15 tysięcy podpisów.

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Źródło:
CNN

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12