Informacje
 • To gigantyczne "coś" żyje i odejmuje mowę badaczom

  14-04-2020 08:47 Bardzo długi pływający "sznurek" został nagrany

  Gigantyczny rurkopław

  Schmidt Ocean Institute

  Zespół międzynarodowych badaczy zaobserwował w głębinach oceanu niezwykłego rurkopława. To występujące wyłącznie w wodach morskich stworzenie jest najdłuższym uwiecznionym przedstawicielem swojego gatunku.

  Niezwykle długi rurkopław z rodziny Apolemia został zauważony około tygodnia temu w pobliżu leżącej u zachodniego wybrzeża Australii rafy Ningaloo przez badaczy z Muzeum Australii Zachodniej, Instytutu Oceanicznego Schmidta i Instytutu Oceanografii Scrippsów. Stworzenie zaobserwowano przy użyciu zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego ROV.

  - To było emocjonujące - opisywały moment zauważenia rurkopława biolożki Nerida Wilson i Lisa Kirkendale kierujące misją. - Wszystkim odjęło mowę - dodały.

  Ten niezwykły morski okaz wygląda jak jedno zwierzę, ale w rzeczywistości składa się z wielu tysięcy osobników zwanych zooidami, które samodzielnie nie są w stanie istnieć i mają zdolność klonowania się. Niektóre z nich, za pomocą macek, przyciągają do siebie pożywienie.

  Rurkopław wyglądem przypomina sznurek. Jego długość dochodzi zwykle do około 30 metrów. Długość okazu widzianego u wybrzeży zachodniej Australii oszacowano aż na około 45 metrów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...