Informacje
 • "Trzymajcie się z daleka od globalnego ocieplenia"

  13-04-2012 13:02 Koledzy z NASA kłócą się o zmiany klimatyczne
  "Trzymajcie się z daleka od globalnego ocieplenia"

  Alaska pokryta lodem w 1909 roku, zielona - w 2004.

  NASA

  Grupa byłych pracowników NASA, wśród których znaleźli się i astronauci, wezwała Agencję do zaprzestania rozpowszechniania niesprawdzonych i niepotwierdzonych informacji dotyczących zmian zachodzących w klimacie. W szczególności tych wskazujących na to, że wpływ ma na nie człowiek. Co na to NASA?

  "Wierzymy, że to co mówi NASA na temat katastrofalnego wpływu wytwarzanego przez człowieka dwutlenku węgla na klimat jest nieuzasadnione" - napisało w liście do Charlesa Boldena, administratora NASA, 49 sygnatariuszy zrzeszonych w Space Center Chapter of the NASA Alumni League.

  W czterech paragrafach listu ośmiu astronautów oraz 41 badaczy i inżynierów pracujących niegdyś dla NASA celowo nie podaje powodów swojego zwątpienia.

  - Chodzi nam nie o wdawanie się w dyskusję o globalnym ociepleniu, lecz o odciągnięcie NASA od politycznych gierek w nauce - mówi Walter Cunningham, były astronauta, który brał udział w misji Apollo 7 z 1968 roku.

  List jest niejasny

  Naukowcy z NASA, na czele ze swoim szefem Waleedem Abdalatim, zgodnie uznali, że pismo jest niejasne, jednak odpowiedzieli na list.

  - Nasze obserwacje, w większości opierające się na zdjęciach satelitarnych, upubliczniamy tylko wtedy, kiedy pokrywają się z badaniami klimatologów. Dzięki temu są one rzetelne - zaznacza.

  I podkreślił: - Jeśli autorzy listu nie zgadzają się z tym, co publikuje NASA,  powinni podjąć polemikę chociażby w

  prasie naukowej. Dotychczasowy kierunek, który obrali, jest niefortunny.

  "Zapraszam do rozmowy"

  Wypowiedział się także Gavin Schmidt, klimatolog z Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku, którego jednostkę byli pracownicy NASA oskarżają o największe zaangażowanie w szerzenie "propagandy globalnego ocieplenia".

  - Przewidywanie tego, co może nas spotkać w przyszłości, jest tak samo obarczone ryzykiem w klimatologii jak chociażby w ekonomii - mówi. - Faktycznie: badacze sprawili, że strach przed konsekwencjami obecności gazów cieplarnianych w atmosferze jest duży, jednak dzięki temu troszczymy się o naszą planetę - zaznacza, jednocześnie zapraszając Cunninghama i innych sygnatariuszy do rozmowy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Re: KROWA A SPRAWA OCIEPLENIA
  "Ile gazu cieplarnianego produkuje wszelakie bydło, pierdząc bezustannie od tysięcy lat w atmosferę, to one winne."

  Tyle ile pochłoneły rośliny, które owa krowa zeżarła
  ~lol /2012-04-18 20:19
 • re
  @janusz: widzisz tu pokutuje całkowity brak zrozumienia naturalnych procesów przez większość forumowiczów. Może to wina złego nauczania? że się wywyższam? nie, pomimo tego, że sporo wiem to wiem że tak naprawdę nic nie wiem i nigdy nie bedę wiedział wszystkiego. Ale jestem chłonny na wiedzę, czego niestety nie można powiedzieć o większości tu piszących. Można to skrócić do" nie jestem klimatologiem, nie mam pojęcia o procesach na Ziemi ale pan JKM tak powiedział więc tak musi być!" To przykład ale pokazuje o co mi chodzi. A wracając do Twojego wpisu: nie, jeden wulkan nie produkuje rocznie więcej co2 niż przemysł w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie:) Co można sprawdzić jeśli się komuś chce ja nie będę ułatwiał. Następnie: prawdą jest, że natura wydziela rocznie wielokrotnie więcej co2 niż człowiek, ale jest jeden szkopuł, natura też pochłonia to co wyemituje! bilans więc jest zerow, natomiast człowiek tylko emituje, nie może pochłaniać co2 (przemysł, rolnictwo, transport, 7 mld ludzi może tylko emitować co2) Tu jest ta drobna, ale jakże ważna różnica. To dlatego poziom co2 wciąż rośnie, niby powoli ale stale. Wystarczająco jak widać by namieszać w ziemskiej maszynie klimatycznej,
  ~AZG /2012-04-17 00:22
 • globalne oci.....nie !
  Niby to tak wzrasta temperatura na ziemi , a mrozy po -30 co zima, lata pod psem, jak nie powódź to ziąb i to jest globalne ocieplenie ?
  Klimat jest po prostu zmienny, a na dalszą metę - utrzymuje się w mniej więcej takim samym typie.
  ~niedowiarek /2012-04-13 21:00
 • KATALIZATOR
  ZAMONTOWAC KROWOM KATALIZATORY
  ~SMOLA /2012-04-13 19:38
 • AMERYKANSCY UCZENI
  Juz jeden Amerykanski uczony dostal Nobla za gloszenie bzdur o ociepleniu .Polowa kwietnia a temperatura w San Diego -Kalifornia 2 C .Swiatowej slawy odkrycie , ze wilki jedza zwierzeta roslinozerne .Teraz Antek Macierewicz z wybitnymi Amerykanskimi naukowcami odkrywa czy skrzydlo samolotu mialo sie prawo urwac zawadzajac o brzoze czy nie , juz odkryli , ze dwa razy cos wybuchlo w samolocie tylko nie wiedza na czyich siedzeniach .
  ~palomar /2012-04-13 17:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...