Informacje

 • Twoje zdjęcie w Międzynarodowym Atlasie Chmur. Weź udział w konkursie

  06-10-2015 10:30

  Trwa do końca roku

  Twoje zdjęcie w Międzynarodowym Atlasie Chmur. Weź udział w konkursie

  Flickr (CC BY 2.0)

  Uwielbiasz fotografować chmury? Pochwal się swoimi zdjęciami ekspertom ze Światowej Organizacji Meteorologicznej. Być może umieszczą je w nowym wydaniu Międzynarodowego Atlasu Chmur.

  Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) chce stworzyć nowy Międzynarodowy Atlas Chmur. Będzie on aktualizacją obecnej wersji. Podczas tej edycji możesz osobiście wnieść swój wkład w do projektu. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie chmurom, odpowiednio opiszesz i prześlesz do ekspertów. Być może Twoje zdjęcie przypadnie im do gustu i pojawi się na którejś stronie atlasu.

  Nie zapomnij o opisie

  Nie trać czasu. Chwyć za aparat, skieruj obiektyw w niebo i rób zdjęcia. Następnie wyślij je na stronę WMO. Eksperci jednak wymagają, żeby każdemu zdjęciu towarzyszył krótki komentarz. Musi on zawierać informację jakie rodzaje (Cumulus) i gatunki (floccus) chmur przedstawia fotografia. Nie zapomnijcie o dacie i czasie utworzenia zdjęcia. Należy także podać lokalizację (długość i szerokość geograficzną), gdzie zostało ono wykonane, a także określić czy było to nad wodą czy nad lądem, a może obłoki sfotografowane z powietrza. Ponadto wymagają aby podać ogólną sytuację pogodową danego dnia.

  Trzymaj się reguł

  W celu określenia rodzaju chmury należy posiłkować się międzynarodową klasyfikacją, którą wprowadziła WMO. Składa się ona z 10 rodzajów chmur, które występują w na trzech różnych wysokościach. Gatunków jest znacznie więcej.

  Cyfrowa wersja

  Światowa Organizacja Meteorologiczna na nowe zdjęcia czeka do końca roku. Nowy atlas chmur powstanie w 2016 roku. Planowane jest także stworzenie cyfrowej wersji atlasu, dzięki czemu dotrze on do większej liczby odbiorców.

  Zobacz, jakie zdjęcia mogą wykonać astronauci, którzy przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obłoki widziane z góry mają zupełnie inny charakter, niż jak patrzymy na nie z dołu:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...