Informacje
 • Tych kamieni nie spaja klej. Robi to grawitacja

  06-11-2014 08:01 Fizyk: można budować konstrukcje, które na pozór nie mają prawa się utrzymać

  "Sklejanie" kamieni za pomocą grawitacji w wykonaniu Michaela Grab'a

  Michael Grab (Gravity Glue)

  Metod na walkę ze stresem jest wiele, ale jedną z najoryginalniejszych jest... tworzenie pionowych konstrukcji z kamieni bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. Mistrzostwo osiągnął w tym Michael Grab - "rzeźby", które tworzy, są fascynujące. Kiedy je oglądamy, chcemy zadać tylko jedno pytanie: jak on to robi?

  - Moje układanie zaczęło się latem 2008 roku, gdy przemierzałem Boulder Creek w Kalifornii i zobaczyłem kamienie ułożone właśnie w ten sposób. Zaciekawiło mnie, jak to możliwe, dlatego też podjąłem się próby zrobienia tego samego - przyznaje Grab.

  Teraz to pasja Graba. Mężczyzna praktykuje ją od wielu lat. Do tworzenia nietypowych rzeźb Grab nie potrzebuje ani grama kleju - wystarczy mu tylko ziemska grawitacja

  Wydaje się to Wam nieprawdopodobne? To przeczytajcie, co ma do powiedzenia na ten temat Tomasz Rożek, fizyk i publicysta naukowy:

  - Można budować konstrukcje, które na pozór nie mają prawa się utrzymać. Na przykład widelce na skraju łyżki, czy butelka z winem z skraju deseczki. Zawsze chodzi o to, żeby równowaga sił była zachowana. Czy tak jest w przypadku kamieni, tego oczywiście nie wiem. Żeby to wiedzieć, musiałbym być na miejscu - mówił w rozmowie z nami.

  Medytując z kamieniami

  Twórca swoje zajęcie traktuje jako sposób na odreagowanie. Niektórzy medytują, inni uprawiają sport, a Grab układa kamienie.

  - Moje zajęcie ma w gruncie rzeczy dużo wspólnego z medytacją - przyznaje. - To w żadnym stopniu nie jest łatwe, niejednokrotnie doprowadza mnie za to do tzw. szewskiej pasji - dodaje.

  "Nie próbuj. Rób"

  Michael Grab w swoim życiu inspiruje się słowami mistrza Yody, jednego z bohaterów filmowej sagi "Gwiezdne Wojny": "Nie próbuj. Rób. Albo nie rób. Nie ma próbowania" (ang. "Try not. Do. Or do not. There is no try").

  - To wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, zdolności adaptacyjnych - zaznacza Grab. - Trzeba mieć pewny, spokojny oddech i pewne dłonie. Ale to wszystko i tak niewiele znaczyłoby, gdybym stale nie ćwiczył - dodaje.

  Inspiracja dla ludzi

  Mężczyzna zdał sobie sprawę, że jego dzieła w unikalny sposób działają nie na niego, ale i na każdego oglądającego je człowieka.

  - Często inspirują ludzi w piękny, magiczny sposób, utwierdzając ich w przekonaniu, że absolutnie wszystko jest możliwe - zaznacza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • #polishgravitystones
  w Polsce też ustawia się kamienie np. na Pomorzu, nic trudnego ;)
  ~fotoactif /2018-09-02 22:48
 • TEZ POTRAFIE ...
  ... robie tak z nozami kuchennymi i ze szklankami .- do szklanek musze dolewac wody.
  ~mrc /2014-11-06 21:37
 • MAKAPAKA
  to robi.... MAKA PAKA.
  ~MAKPAKA /2014-11-06 18:14
 • Kamienie
  Bylem kilkakrotnie w Puert Valarta w Mexico i tam w centrum zaqraz na plazy od lat uklada tak kamienie stary prosty indianin.Dziwie sie ze to dopiero teraz zescie zaowazyli.Takich ludzi co tym sie fascynuja jest duzo na swiecie.Nie jest to nic nowego....oczywiscie nie radze tego robic z goraca zupa....
  bonaparte44
  ~BONAPARTE44 /2014-11-06 17:57
 • oczywiscie, ze to fizyka...
  W Ottawie rowniez jest taki czlowiek, ktory ustawia kamienie na rzece. Robi to gdy otaczaja go ludzie. Sama sprobowalam i wiem, ze to dziala i wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Potrzebna jest cierpliwosc.
  ~subiektywna /2014-11-06 15:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...