Informacje

 • Tygrys tasmański wyginął przez żądzę pieniądza, a nie epidemię tajemniczej choroby

  01-02-2013 14:26

  Naukowcy: Największy drapieżny torbacz współczesności wyginął przez człowieka

  Tygrys tasmański wyginął przez żądzę pieniądza, a nie epidemię tajemniczej choroby

  Wilk workowaty sfotografowany w 1904 roku

  Smithsonian Institution

  To nie epidemia tajemniczej choroby, a działalność człowieka jest odpowiedzialna za wyginięcie wilka workowatego - podają australijscy badacze. Tak zwany tygrys tasmański, największy drapieżny torbacz współczesności, zniknął z powierzchni Ziemi, ponieważ za wybijanie jego osobników wypłacano nagrody pieniężne.

  "To ludzie są odpowiedzialni za wyginięcie wilka workowatego (Thylacinus cynocephalus) - największego drapieżnego torbacza czasów współczesnych, który początkowo występował na terenie Australii i Nowej Gwinei, a potem już tylko na obszarze Tasmanii" - mówi badanie ekspertów z Uniwersytetu w australijskiej Adelajdzie. Wyniki analizy przeczą panującemu dotychczas przekonaniu, jakoby wilki workowate wyginęły za sprawą choroby.

  Rząd zachęcał ludzi do polowania

  Wilk workowaty, nazywany też tygrysem tasmańskim, występował na obszarze Tasmanii do 1803 roku, a więc do czasu, zanim osiedlili się tam Europejczycy. W latach 1886-1909 tasmański rząd zachęcał ludzi, by polowali na wilki workowate i wypłacał im premie za dostarczone zwłoki. Ostatniego dziko żyjącego wilka workowatego widziano na Tasmanii w 1933 roku.

  - Wielu ludzi wierzy w to, że to nie myśliwi wykończyli te zwierzęta. Ich zdaniem za wyginięcie tygrysa tasmańskiego odpowiada epidemia jakiejś nieznanej choroby - uważa Thomas Prowse ze School of Earth and Environmental Sciences przy Uniwersytecie w Adelajdzie. - Nam udało się wykazać, że to przekonanie jest fałszywe - dodaje.

  Myśliwi winni wymarciu

  Modele matematyczne stosowane przez badaczy pokazały, że odpowiedzialność za wyginięcie wilka workowatego ponoszą właśnie premiowane polowania. Ponadto nie bez znaczenia był fakt, że zwierzęta te traciły swoje środowisko naturalne i zostawały pozbawiane pożywienia - kangurów, na które też polowano.

  - Byliśmy w stanie odtworzyć proces wymierania wilków workowatych i zauważyć drastyczny spadek ich liczebności w okolicach 1905 roku bez uwzględniania żadnej tajemniczej choroby - zaznacza Prowes. - W ten sposób udowodniliśmy, jak potężny był negatywny wpływ przybycia Europejczyków na Tasmanię - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie myśliwi
  Za wymarcie tych zwierząt odpowiedzialni są nie myśliwi tylko statystyczni Australijscy "Kowalscy" którzy urbanizując Australię, z buszu robiąc pastwiska widzieli w tym zwierząciu konkurencję. Obwinianie myśliwych za wybicie tych zwirząt to tak jak obwinianie fabryki produkującej broń o wybuch wojny. Nie upraszczajmy historii
  ~Aborygen /2015-08-07 17:54
 • wilk tasmański
  Za wymarcie dziewic, niekoniecznie tasmańskich, możemy zrobić odpowiedzialnych Władców Pierścienia. Czy to również byli ludzie?
  ~Gall /2013-02-02 22:43
 • wcale nie wyginął ?
  wczoraj na nat geo wild,był program w którym twierdzono,że po 70 latach od potencjalnego wyginięcia,w Australii żyje jeszcze kilka osobników tego gatunku,i w programie po ostatnim zagryzieniu kangurów dowiedzono,że sprawca był własnie wilk workowaty-tygrys tasmański.
  ~kondzio /2013-02-02 18:07
 • Modele matematyczne?
  Modele matematyczne tworzone są przez ludzi. Problemem jest ich związek z rzeczywistością. Za właściwą opłatę jestem w stanie stworzyć, wyglądający na profesjonalny, model z którego będzie wynikaźć , że wynni wyginięcia wlka workowatego są "eksperci z Uniwersytetu w australijskiej Adelajdzie".
  ~bertsi /2013-02-02 16:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...