Informacje
 • Tysiące dziewczynek mogą mieć niezdiagnozowany autyzm. Dlaczego? Bo są lepszymi aktorkami

  18-11-2013 17:52 Dziewczynki skuteczniej od chłopców ukrywają symptomy choroby
  Tysiące dziewczynek mogą mieć niezdiagnozowany autyzm. Dlaczego? Bo są lepszymi aktorkami

  Dziewczynki okazują się lepszymi aktorkami

  Fot.: Shutterstock

  Tysiące dziewczynek może być niezdiagnozowanych w kierunku autyzmu, bo lepiej ukrywają symptomy choroby niż chłopcy - uważają brytyjscy naukowcy.

  Według dotychczasowych danych, chłopcy są 9-krotnie bardziej podatni na autyzm. Do tej pory sądzono, że ma to podłoże genetyczne. Londyńscy naukowcy przestawiają jednak inną teorię.

  Uczeni z University College w Londynie i Uniwersytetu w Bristolu postawili hipotezę, że ta statystyczna nierównowaga wynika z natury dziewczynek, które skuteczniej niż chłopcy maskują chorobę. Tysiące dziewczynek - uważają naukowcy - może być niezdiagnozowanych. Choroba ujawnia się u nich w późnym wieku w postaci zaburzeń odżywiania i depresji.

  Dobre aktorki?

  Liczby pokazują, że autyzm diagnozuje się u 1,8-proc. chłopców i zaledwie 0,2-proc. dziewczynek. Naukowcy przebadali 3 666 dzieci w wieku 13 i 14 lat, u które przebadano w kierunku autyzmu.

  Badania pokazują, że dziewczynki, które prawdopodobnie chorowały na autyzm, potrafiły ukrywać niektóre symptomy, m.in. zdolność rozpoznawania ludzkich emocji (radości, smutku, strachu).

  - W przeszłości badacze autyzmu skupiali się głównie na mężczyznach i chłopcach. Te badania pomogą nam lepiej diagnozować kobiety i dziewczynki - powiedziała Caroline Hattersley z Narodowego Towarzystwa Autystycznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • hm...
  Chyba ukrywać NIEzdolność rozpoznawania ludzkich emocji. Bo właśnie tego niektóre dzieci, w tym dziewczynki ze spektrum potrafią się wyuczyć doskonale:)
  ~baba /2013-11-23 00:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...