Informacje

 • Upał zagraża twojemu zwierzakowi. Jak możesz mu pomóc

  27-06-2017 08:54

  Będzie coraz goręcej

  Chrońmy nasze zwierzęta przed upałem

  Flickr/ Hisakuni Fujimoto

  Lato jest idealnym okresem na wypoczynek i relaks. Jednak, gdy temperatury stają się coraz wyższe, zaczynają zagrażać naszym zwierzętom, które, jak się okazuje, są bardzo wrażliwe na gorąco.

  Nieważne jakiego gatunku, czy rasy jest nasz przyjaciel. Szczególnie w upalne dni należy zadbać o jego zdrowie i komfort. Te istoty są w pełni zależne od nas.

  Przegrzanie

  Jest to jedno z wielu zagrożeń, które mogą przyczynić się do poważnych powikłań a nawet śmierci pupila.

  - Nie każdy wie, jak szybko pies lub kot mogą reagować na przegrzanie - powiedziała doktor Weterynarii Jeffrey Levy. - To cichy morderca - dodaje.

  Nie zdajemy sobie  z tego sprawy, ale pozostawienie zwierzaka nawet na kilka minut w samochodzie podczas upału może być dla niego śmiertelne.

  - Temperatury mogą wzrosnąć o 10 stopni w ciągu 10 minut, nawet jeśli okna pozostaną otwarte - powiedział Rooney.

  Niektóre rasy są szczególnie wrażliwe na przegrzanie. Lekarze weterynarii zalecają, aby wychodzić na spacer z psami wcześnie rano lub o zmierzchu. Beton nagrzewa się błyskawicznie i może powodować bolesne poparzenia, a nawet rany na delikatnych poduszkach łap psów.

  - Jeśli jest zbyt gorąco dla twoich nagich stóp, to tym bardziej jest za ciepło na spacer po betonie dla twojego psa - powiedziała Rachel Barrack, zajmująca się akupunkturą dla zwierząt w Nowym Jorku.

  Jak pomóc zwierzakom?

  Aby schłodzić wodę, trzeba wkładać do ceramicznych miseczek kostki lodu. Warto to praktykować, gdy zostawiamy zwierzęta na dłuższy czas same w domu. Należy również pomyśleć o tym, aby podawać pupilom więcej płynnego pożywienia.

  Oparzenie słoneczne

  Sierść nie chroni w pełni skóry zwierząt. Okazuje się, że jest ona jest bardzo wrażliwa i wymaga ochrony przed słońcem podobnie jak skóra człowieka.

  Według naukowców z Weterynaryjnego Centrum Medycznego Uniwersytetu w Minnesocie, zwierzęta również mogą zostać poparzone przez słońce. Skutkiem są groźne choroby w tym nowotwory. - Zwierzęta o krótkiej i jasnej sierści są bardziej podatne na oparzenia - powiedział Rooney.

  Według naukowców należy zadbać szczególnie o pachwiny, wewnętrzne partie łap i i brzuch. Powszechnie dostępne są specjalnie opracowane filtry przeciwsłoneczne. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta mogą zlizać preparat ze skóry.

  - Może to powodować krwawą biegunkę i wymioty - powiedziała Barrack.

  W wodzie, też czyha zagrożenie

  Ponieważ nie wszystkie psy są świetnymi pływakami, zwierzęta domowe nigdy nie powinny bawić się w wodzie bez nadzoru, jak zaznaczyła Barrack. Pamiętajmy również o tym, aby pupil nie pił wody z basenu lub z naturalnych zbiorników wodnych. Jak radzą specjaliści, należy sprawdzać, czy woda nie dostała się do uszu.

   

  Jak rozpoznać objawy odwodnienia u zwierząt?

  - suchość w pysku;

  - utarta elastyczności skóry;

  - zapadnięte oczy;

  - niewydolność krążenia, którą rozpoznamy po tym, że pies szybciej się męczy i często kaszle.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Nad Bałtykiem przesuwa się niż, za którym do Polski wtargnie zimno....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Reinhard znad Morza Norweskiego....