Informacje
 • Uszkodzony "mózg" Curiosity. Awaria komputera sterującego

  20-03-2013 15:02 Do końca kwietnia robot będzie pracował w bardzo ograniczonym zakresie
  Uszkodzony "mózg" Curiosity. Awaria komputera sterującego

  Łazik marsjański Curiosity

  NASA

  Do awarii doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Komputer udało się uruchomić, ale nie oznacza to wcale, że wszystko jest już w porządku. Robot do końca kwietnia nie będzie działał z pełną mocą.

  Curiosity znów działa, jednak nie z pełną mocą, jak donosi NASA. W ciągu ostatnich trzech tygodni w pracy dwóch komputerów łazika marsjańskiego, głównego "A" i zapasowego "B", wystąpiły zakłócenia.

  To już druga awaria

  Najnowsza awaria, dotycząca komputera zapasowego "B", nastąpiła w nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy Curiosity próbował przesłać na Ziemię dane radiowe, jak poinformował John Grotzinger z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (California Institute of Technology). Warto zaznaczyć, że komputer "B" pełnił fukcję komputera głównego po tym, jak pod koniec lutego doszło do awarii komputera "A". Przez nową awarię Curiosity znów musiał pracować w trybie awaryjnym, co oznacza, że teraz komputerem zapasowym stał się komputer "A".

  Czas na przerwę

  NASA poinformowała we wtorek 19 marca, że po ustaleniu, co jest nie tak z komputerem "B", ponownie udało się go uruchomić. To nie oznacza wcale, że Curiosity działa działa (i będzie działał) z pełną mocą. Po pierwsze łazik nadal "dochodzi do siebie" po awarii z końca lutego, po drugie - przez cały kwiecień ma obowiązywać zakaz wysyłania komend do Curiosity. W tym miesiącu Mars i Słońce znajdą się w takiej pozycji względem siebie, że działanie Curiosity ponownie może zostać zakłócone.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ruski Łunochod był lepszy
  bo działał bez przerwy 10 miesięcy i to 40 lat temu
  ~jaczys /2013-05-03 12:58
 • @Niedzisiejszy: sam jesteś "Żenada"
  Trochę pomyśl, z jakiego powodu są tam dwa redundantne komputery, podpowiedzią niech będzie choćby zdanie: "W tym miesiącu Mars i Słońce znajdą się w takiej pozycji względem siebie, że działanie Curiosity ponownie może zostać zakłócone."
  ~J_K /2013-03-21 16:24
 • A kto robił to zdjęcie ?
  A kto robił to zdjęcie ?
  ~Shuler2012 /2013-03-20 20:32
 • a kto zrobił takie ładne zdjęcie?
  Przecież nie widac na nim ramienia z kamerą
  ~marsjanin /2013-03-20 20:16
 • wspólczesna "jakość"
  ...jakiś rok temu na PKP wyłączyli ostatnią ODRE (taki polski komputer z lat 80tych) śmigał 25 lat non stop - kierował ruchem wiec nie bele co. A tam co? Ktoś dał ciała... Ja rozumiem że meteor centralnie walnie i łazik szlag trafi ale jak stanie bo mu komputery wysiadły? Żenada..
  ~niedzisiejszy /2013-03-20 19:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...