Informacje
 • W 13 lat pochłonął 40 proc. gazów cieplarnianych, jakie wyprodukowaliśmy

  14-09-2015 16:13 Ocean Południowy. Nasz dobroczyńca
  W 13 lat pochłonął 40 proc. gazów cieplarnianych, jakie wyprodukowaliśmy

  Antarktyda nie opiera się zmianom klimatu

  Najnowsze badania wykazują, że od 2002 roku do teraz Ocean Południowy usunął więcej gazów cieplarnianych z atmosfery niż pod koniec XX wieku. Udało się to odkryć dzięki najdłuższej w historii serii pomiarów przeprowadzonych w okolicach południowego koła podbiegunowego.

  Światowe oceany odgrywają ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla, który dostał się do atmosfery przez działalność człowieka. Rocznie zabierają z powietrza blisko jedną czwartą całkowitej emisji tego gazu.

  Najważniejszą rolę pełni tu Ocean Południowy (Antarktyczny). Rozciąga się on od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60 stopni południowej szerokości geograficznej. Wzdłuż tej linii łączy się z oceanem Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Jego powierzchnia przekracza 20 milionów kilometrów kwadratowych.

  Pochłania 40 proc. CO2

  - Pomimo że Ocean Południowy zajmuje zaledwie 26 procent całkowitej powierzchni oceanów światowych, pochłonął prawie 40 procent całego antropogenicznego dwutlenku węgla z atmosfery - powiedział David Munro, naukowiec z Instytutu Arktyki i Badań Wysokogórskich (ang. Institute of Arctic and Alpine Research).

  Analiza danych z całego Oceanu Antarktycznego wykazała jednak, że szczególnie istotną rolę odgrywa region znajdujący się poniżej południków 35 stopni. Z danych wynika, że poziom dwutlenku węgla nad oceanem rośnie wolniej niż w atmosferze. Stanowi to znak, że cały basen tego oceanu usuwa dwutlenek węgla z atmosfery z większą skutecznością niż pozostałe. Wyniki te kontrastują z badaniami z lat 1990-2000, które podawały, że poziom tego antropogenicznego gazu w powietrzu nie zmienia się w rejonie południowego koła podbiegunowego.

  Najdłuższa seria pomiarowa

  Badania nad Oceanem Antarktycznym zostały przeprowadzone dzięki obserwacji stacji, które znajdują się na pokładzie statków.

  Specjaliści najwięcej analiz przeprowadzili w rejonie rozciągającym się od krańca Ameryki Południowej do Półwyspu Antarktycznego. Jest to tak zwana Cieśnina Drake’a. Jest ona najwęższą i najbardziej wietrzną częścią Oceanu Południowego.

  - Te 13 lat badań (od 2002 do 2015 roku - przyp.red.) to najdłuższa seria pomiarowa, jaką udało nam się wykonać w tym trudnym środowisku. W żadnym roku nie opuściliśmy ani jednej zimy - powiedział Colm Sweeney, naukowiec NOAA.

  Rola wód głębinowych

  Naukowcy wyłonili różnice między ilością dwutlenku węgla przy powierzchni oceanu a jego stężeniem w atmosferze. Wskazują one na umocnienie się ubytku tego gazu. Zmiana ta jest najbardziej widoczna zimą w południowej części Cieśniny Drake’a. Jednak naukowcy nie są do końca pewni, jakie mechanizmy są odpowiedzialne za te zmiany.

  - Być może zimą mieszanie wód nie jest najlepsze, dlatego woda głębinowa może nie mieć kontaktu z atmosferą, nawet przez kilkaset lat - powiedział Munro.

  Zobacz wizualizacja zmian stężenia dwutlenku węgla na świecie w 2006 roku:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do sceptyka
  Inne oceany zachowują się inaczej, gdyż większe ilości CO2 rozpuszczają się w zimnej wodzie niż w ciepłej. Ocean Południowy jest największym oceanem o najniższej średniej temperaturze wody...
  ~metek dobrze prawi
  lastanetaarion /2015-09-15 09:12
 • wzrost CO2 w oceanach to śmierć dla raf koralowych
  Ten wzrost powoduje również zakwaszenie oceanów, którego wzrost już około roku 2050 spowoduje zahamowanie wzrostu koralowców jak również rozpuszczanie raf. to jest już nieodwołalne niestety, ale w ogóle się o tym nie mówi.
  ~Adiks /2015-09-14 21:03
 • W 13 lat pochłonął 40 proc. gazów cieplarnianych, jakie wyprodukowaliśmy
  Czy się to mierzy, czy też nie, jest BEZ ZNACZENIA. Poza tym jest to chciejstwo,
  bo nie ma powodu, aby inne, większe oceany, sprawowałyby się inaczwej
  sceptyk1944 /2015-09-14 19:34
 • CO2
  Spada temperatura oceanu i wzrasta rozpuszczalność CO2 w wodzie. Identycznie jak w przypadku wody mineralnej. Gdy ją otworzyć i podgrzać gaz bardzo szybko ucieknie.
  Druga sprawa to zakwity okrzemek i innych glonów, które występują na chłodnych wodach mórz i wychwytują CO2 potrzebne im do wzrostu.
  ~metek /2015-09-14 18:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...