Informacje
 • W niedzielę niezwykłe wydarzenie. Czeka nas zaćmienie superksiężyca

  24-09-2015 08:00 Nasz satelita znajdzie się w perygeum
  W niedzielę niezwykłe wydarzenie. Czeka nas zaćmienie superksiężyca

  Przed nami całkowicie zaćmienie superksiężyca

  NASA/TVN Meteo

  28 września ponad cztery godziny po północy Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Zobaczymy całkowite zaćmienie naszego satelity. Będzie to wyjątkowe zjawisko, gdyż Srebrny Glob znajdzie się się również w najbliższej odległości od naszej planety (tzw. perygeum). Warto nie przespać tej nocy.

  Całkowite zaćmienie Księżyca zdarza się raz na kilka lat. W Polsce ostatnie takie zjawisko można było podziwiać cztery lata temu (2011 r.).

  Jeszcze rzadziej Ziemianie mogą być świadkami połączenia dwóch zjawisk: superksiężyca oraz całkowitego zaćmienia Księżyca. W minionym stuleciu, zdarzyło się to zaledwie pięć razy. Dlatego warto wybrać się na obserwacje nieba w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28 września).

  Niezwykłe astronomiczne zjawiska

  Księżyc osiągnie perygeum przed godz. 4 naszego czasu (parędziesiąt minut maksimum całkowitego zaćmienia). Będzie wtedy w odległości 356 882 km od naszej planety. To najmniejszy dystans pomiędzy satelitą, a Ziemią w tym roku (kolejne perygeum będzie 27 października). Tarcza Srebrnego Globu będzie wydawała się nam większa (14 proc.) i jaśniejsza niż zwykle (30 proc.). O takim zjawisku potocznie mówimy "superpełnia", a księżyc nazywany jest "superksiężycem".

  Po godz. 2.11 rozpocznie się zaćmienie olbrzymiej tarczy Księżyca w pełni. Ziemianie zobaczą stopniowo zanikającą jasną tarczę naszego satelity.

  Kulminacja zaćmienia nastąpi o godz. 4.48. W momencie zaćmienia Księżyc nabierze czerwonej barwy. Stanie się tzw. "Krwawym Księżycem".

  - Podczas fazy całkowitej światło nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę - wyjaśniał na swoim kanale "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

  Kolejne zaćmienie Księżyca w perygeum dopiero w 2033 roku, czyli za 18 lat. Miejmy nadzieję, że pogoda nam dopisze.

  Zaćmienie Księżyca będzie widoczne dla mieszkańców Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy, w zachodniej części Azji.

  Najbliżej nas

  O superksiężycu mówimy, kiedy nasz satelita znajdzie się w perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi na swojej orbicie. Wynosi ona około 358 tys. kilometrów, podczas gdy średni dystans między tymi obiektami to około 384 tys. kilometrów. W perygeum Srebrny Glob jest o 50 tys. km bliżej nas niż podczas przechodzenia przez przez apogeum, czyli najbardziej oddalony punkt swojej orbity.

  Cień rzucony na Ziemię

  Zaćmienie Księżyca następuje w momencie, kiedy satelita wchodzi w cień rzucany przez Ziemię oświetlaną światłem słonecznym. Dochodzi do tego, kiedy trzy obiekty, czyli Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w linii.

  W odróżnieniu od zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca widoczne są zwykle na sporym obszarze naszej planety, gdzie satelita znajduje się ponad horyzontem.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niedowiarki
  Ja w bzdury takie jak ktoś niżej napisał ( bez obrazy za słowo BZDURY). Niektórzy wierzą że będzie koniec świata. Kiedyś przez 12 lat rok w rok było że będzie koniec świata. A propo artykułu: teraz wiem dlaczego ten księżyc będzie czerwony. ;)
  ~Ewi XD /2015-09-23 17:13
 • komentarze
  czytając niektóre komentarze, to mógłby nastąpić koniec świata, przynajmniej wygubiłby przygłupów
  ~hornet22 /2015-09-22 21:37
 • Do "To sobie możecie nie spać sami."
  Sam się zastanów nad sobą. Ktoś Cię zmuszą, żebyś nie spał? Napisane jest: "Warto nie przespać tej nocy." a nie że Twoim obywatelskim obowiązkiem jest oglądanie.
  ~Olga /2015-09-21 11:34
 • Praca nie zając
  Rzuć tą robotę jak nie możesz pooglądać księżyca
  ~pat /2015-09-20 21:42
 • To sobie możecie nie spać sami.
  Ludzie rano do pracy idą. Warto żebyście się czasem zastanowili i napisali coś z sensem wreszcie.
  ~nick /2015-09-20 16:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska znajdzie się na skraju niżu Quentino z rejonu Zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...