Informacje

 • W piątek rano opozycja Saturna.
  Niebo obserwuj już w nocy

  02-06-2016 18:05

  Saturn zalśni nad południowym horyzontem

  W piątek rano opozycja Saturna. <br />Niebo obserwuj już w nocy

  Saturn znajdzie się w opozycji

  Wikipedia

  Najbliższej nocy na niebie zalśni Saturn. Znajdzie się w opozycji. Szukajcie go nad południowym horyzontem.

  Trzeciego czerwca dokładnie o godzinie 8.37 polskiego czasu Saturna znajdzie się w opozycji. Ponieważ o tej porze w Polsce wzejdzie już Słońce i będzie jasno, najlepsze warunki do obserwacji Saturna będą w nocy z czwartku na piątek.

  Opozycja tej planety wiąże się z najkorzystniejszym okresem jej widoczności w całym 2016 roku. Saturn osiąga tym samym maksymalną jasność w roku (0,2 mag.). Mag to jednostka jasności obserwowanej, czyli mówi o tym, jak bardzo jasny jest obiekt na naszym niebie.

  Planetę odnajdziemy nad południowym horyzontem zaledwie kilka stopni nad wyraźnym, pomarańczowym Antaresem, będącym najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Skorpiona. Podobnie jak w przypadku Marsa, oznacza to obecność planety nisko nad horyzontem nawet podczas górowania, co wiąże się ze zwiększonym negatywnym wpływem ziemskiej atmosfery na jakość uzyskiwanych obrazów w teleskopie.

  W jednej linii

  Podczas opozycji Saturna, planeta ta znajduje się w jednej linii ze Słońcem i Ziemią, a Błękitna Planeta pomiędzy nimi. Saturn, w trakcie opozycji, znajdzie się w odległości około 1 348 mln km. Najmniejsza odległość, jaka dzieliła te dwie planety, wyniosła 1 199 mln km.

  Saturn to gazowy olbrzym z charakterystycznym pierścieniem planetoid wokół. Ma 62 Księżyce o potwierdzonych orbitach, 53 z nich mają nadane nazwy.

  Za nami opozycja Marsa

  W nocy z 21 na 22 maja mogliśmy podziwiać opozycję Marsa. Była ona wyjątkowa, ponieważ kilka dni później Czerwona Planeta znalazła się najbliżej Ziemi od jedenastu lat. Mars zalśnił na niebie charakterystyczną czerwoną barwą.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...