Informacje
 • Wiatr słoneczny o prędkości 400 km/s.
  Zobacz hipnotyzujący film

  12-12-2015 09:06 Aktywność naszej gwiazdy w Układzie Słonecznym

  Wizualizacja rozchodzenia się wiatru słonecznego w Układzie Słonecznym

  NASA

  Słońce jest niezwykle aktywną gwiazdą. Emituje wiatr słoneczny, który dociera do najmniejszych zakątków Układu Słonecznego. Zobacz, jak ta energia rozprzestrzenia się w Kosmosie.

  Wiatr słoneczny, czyli strumień energii wypływający ze Słońca bezustannie przemierza Kosmos. Przemieszcza się ze średnią prędkością 400 kilometrów na sekundę.

  Czasami aktywność Słońca jest na tyle duża, że emituje w przestrzeń międzyplanetarną tak silny wiatr słoneczny, który dochodzi nawet do odległych planet w Układzie Słonecznym. Specjaliści z NASA opracowali hipnotyzującą wizualizację, która pokazuje, jak słoneczna energia się rozprzestrzenia. Film obejmuje okres od początku lutego do końca sierpnia 2015 roku.

  Przelot New Horizons

  Jeśli smuga przybiera odcień czerwony lub fioletowy, oznacza to, że wiatr słoneczny miał większą energię. Warto także zauważyć, że na wizualizacji, oprócz planet, widnieje także sonda New Horizons, która w lipcu minęła Plutona.

  Słońce w ruchu

  Zastanawiasz się dlaczego wiatr słoneczny przemieszcza się spiralnie? Spowodowane jest to tym, że nasza dzienna gwiazda, tak samo jak Ziemia, obraca się wokół własnej osi. Tym samym emitując energię nadaje jej kierunek. Ziemi pełny obrót wokół własnej osi zajmuje tylko 24 godziny, natomiast Słońcu od 25 dni na równiku do 31 dni w rejonie biegunów.

  Zorze polarne efektem wiatru słonecznego

  Wiatr słoneczny to cząstki naładowanych elektronów i protonów. Spektakularne zorze polarne, które obecnie śledzi Karol Wójcicki, są właśnie wynikiem oddziaływania wiatru słonecznego w ziemskiej atmosferze i naszym polu magnetycznym.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • e?
  Dajcie moze do pisania takich opisów kogos, kto rozumie, co pisze :)
  "Czasami aktywność Słońca jest na tyle duża, że emituje w przestrzeń międzyplanetarną tak silny wiatr słoneczny, który dochodzi nawet do odległych planet w Układzie Słonecznym." otoż wietr sloneczny siega nawet dalej i nie zalezy to od jego energii - przeciez te czasteczni nigdzie nei znikaja...). Na marginesie - to wlasnie zasieg wietro slonecznego wyznacza granice oddzialywania Słonca - tzw. hesliosfere.
  "Spowodowane jest to tym, że nasza dzienna gwiazda, tak samo jak Ziemia, obraca się wokół własnej osi. Tym samym emitując energię nadaje jej kierunek." - co poeta mial na mysli?
  ~niewazne /2015-12-12 13:15
 • Niemozliwe
  "Przemieszcza się ze średnią prędkością 400 kilometrów na sekundę" to niemozliwe może na godzine ?
  ~look /2015-12-12 13:09
 • Obrót wokół osi
  Słońcu od 25 dni na równiku do 31 dni w rejonie biegunów. Nie wiem jak to zrozumieć?
  ~samson /2015-12-12 10:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...