Informacje

 • Wiemy, jak węże straciły nogi

  22-10-2016 11:54

  Okazało się, że jest to niezwykle proste

  Wiemy, jak węże straciły nogi

  Naukowcy zbadali zagadkę kończyn pytonów

  Shutterstock

  Około 150 mln lat temu w wyniku ewolucji łuskowate gady straciły nogi, a ich ciało się wydłużyło, przez co mogły łatwiej się poruszać. Naukowcy jednak zastanawiali się, co się takiego stało, że węże "pozbyły się" kończyn.

  Obecnie powstało kilka niezależnych badań na temat zmiany genetycznej, która to spowodowała i odpowiedź na pytanie, jak węże straciły kończyny, okazała się zaskakująco prosta.

  Okazało się, że za zatrzymanie rozwoju kończyn są odpowiedzialne jedynie trzy mutacje w obszarze DNA, znanym jako wzmacniacz (przełączniki genetyczne). Miejsce to stanowi cel dla białek, które są niezbędne do ekspresji genu (procesu, w którym informacja genetyczna zawarta w genie, zostaje odczytana i przepisana na białka lub różne formy RNA) o nazwie homolog sonic hedgehog (SHH), który jest odpowiedzialny za rozwój kończyn. Przez zmianę sekwencji wzmacniacza, mutacje zapobiegają wiązaniu białek i sprawiają, że geny te przestają działać.

  Różnice w obrębie różnych gatunków

  W czasopiśmie "Current Biology" opublikowano badania, w których naukowcy stwierdzili, że trzy mutacje w DNA pytona oznaczają, że gen nie został całkowicie wyciszony, co oznacza, że u węży rozpoczął się proces rozwoju kończyn, jednak szybko został on zakończony. Kobry z kolei posiadają więcej niż trzy mutacje we wzmacniaczu, co jest jednoznaczne z tym, że u tych gadów kończyny nigdy się nie wytworzyły. Wyjaśnia to, dlaczego u pytonów i boa wciąż występują tzw. kończyny szczątkowe, podczas, gdy większość węży ich nie ma.

  Aktywacja mutacji

  W innych badaniach, opublikowanych w czasopiśmie "Cell", naukowcy także zajęli się genem sonic hedgehog. Używając narzędzia do podziału genomu - CRISPR-Cas9 - wyodrębnili wzmacniacz pytona i wszczepili o do genomu zarodka myszy. U zwierząt zamiast nóg, wytworzyły się małe guzki, co potwierdziło, że mutacja w tej części DNA sprawia, że kończyny nie mogą odpowiednio się wykształcić. Naukowcy jednak na tym nie poprzestali. Aby zbadać działanie zmutowanych genów, badacze zmodyfikowali DNA pytona, naprawiając mutacje i wszczepili embrionom myszy tak zmienioną informację genetyczną. Okazało się, że po tym zabiegu, u gryzoni kończyny wykształcały się i rosły normalnie.

  Nowe możliwości

  Fakt, że za kontrolę rozwoju kończyn odpowiada jedynie mały fragment DNA, który można tak łatwo włączyć lub wyłączyć, może pomóc wyjaśnić wiele przyrodniczych zagadek. Jedną z nich są odnajdowane przez naukowców skamieniałości, gdzie węże mają kończyny, choć, zgodnie z ewolucją, już dawno powinny je stracić. Niektórzy sądzą, że różne węże mogły stracić nogi w różnym czasie, jednak najnowsze badania sugerują, że być może w niektórych grupach kończyny po prostu wykształciły się nieco później.

   

  Zobacz, jak zachowuje się wąż tuż po wykluciu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ewolucja
  Ten artykul dowodzi ze wiekszosc nie chce przyjac logiczna i prawdziwa wersje stwarzania/powstania zycia wg gatunkow,przez Boga opisana w Biblii a wola masonska wersje ktora omija Boga i wmawia nam bezczelnie ze zycie powstalo ot-tak a zyrafy mialy najpierw mala szyje ktora ot-tak wydluzyla im sie na "pomysl".Lubia fantazje i nauke zamiast zrozumiec ze nigdy i w zaden sposob malpa nie moze miec potomstwo ani z psem ani czlowiekiem co tylko potwierdza niemozliwosc zmian gatunku/gatunkow w "cos innego".Pozdrawiam "chrzescijan".
  ~prawdajest1 /2016-10-24 13:02
 • Irobot
  genetyka doprowadzi nas w końcu do jedynego właściwego wniosku - wszyscy (ludzie, zwierzęta, rośliny) jesteśmy robotami, które na dodatek mają zdolność konstruowania kolejnych. pozostanie pytanie kto zbudował pierwsze egzemplarze.
  ~nost /2016-10-23 05:49
 • Za karę
  jest przebieglejszy niż inne zwierzęta. Tak czy owak piękny.
  Zosia I /2016-10-22 23:44
 • Dear Sir/Madam Bowanko
  Ściśle rzecz biorąc wąż zaczął pełzać z wyroku Boga dopiero po skuszeniu Ewy i Adama. Przedtem więc miał nogi. Poza tym Biblia nic nie wspomina o jabłku, a jedynie o owocu.
  ~Sofer /2016-10-22 23:02
 • Wąż
  ten wąż wygląda tak jaby chciał powiedzieć
  ,,dlaczego...ku*** dlaczego''
  (nóg nie ma*)
  ~Wilson /2016-10-22 22:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...