Informacje

 • Woda zaświeciła na niebiesko

  18-03-2017 19:29

  Unikalne zjawisko "Blask morza"

  Świecące algi

  X-NEWS

  Co podświetliło wodę u wybrzeży Tasmanii?

   

  Raz w roku roku przy tasmańskim wybrzeżu czasami pojawiają się bioluminescencyjne algi, zwane potocznie nocoświetlikami. Co ciekawe, w ciągu dnia są czerwone, a woda wydaje się być zanieczyszczona. Świecące efekty dają nocą.

  Na przełomie zimy i wiosny

  Bioluminescencyjne algi z gatunku Noctiluca scintillans, potoczne zwane są "blaskiem morza". Dogodne warunki do ich zakwitnięcia zazwyczaj przypadają na późną zimę i wczesną wiosnę. Sezonowe wiatry powodują wynoszenie składników odżywczych z głębin, co z kolei może powodować kwitnienie planktonu. Ich niebieskie światełko może być mechanizmem obronnym, który chroni je przed drapieżnikami. Algi te są niegroźne dla ludzi.

  Nie tylko Tasmania

  Oprócz Tasmanii świecące algi można również zobaczyć na Jamajce, na wschodnim wybrzeżu Australii, na jeziorze Gippsland Lakes, w Stanach Zjednoczonych na plaży w miejscowości Manasquan w New Jersey, w zatoce Mission i na plaży Torrey Pines w San Diego w Kalifornii, w Cortez na Florydzie. Zjawisko pojawia się również w Azji m.in. w zatoce Halong w Wietnamie, na Bali w Indonezji, w zatoce Toyama w Japonii oraz na Morzu Południowochińskim. W Europie również można podziwiać świecące algi - miejscowości Zeebrugge w Belgii oraz Norfolk w Wielkiej Brytanii.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

W weekend wszyscy odczuliśmy podmuch zimna z północy. Taką chłodną dla nas cyrku...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, tyl...