Informacje
 • Wrona wie, czy jesteś dobry

  29-06-2011 21:34 Ptaki potrafią rozpoznać złych ludzi
  Wrona wie, czy jesteś dobry

  Mogą też się zemścić

  sxc.hu

  Wrony rozpoznają osoby, które zrobiły im krzywdę. Potrafią się zemścić i zbuntować przeciw wrogowi inne ptaki. Nagonka na przeciwnika przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Dlatego wronom lepiej nie podpadać.

  Badania nad zachowaniami wron trwały pięc lat. John Marzluff z University of Washington w Seattle odkrył, że ptaki rozpoznają poszczególne osobniki ,  które stanowią zagrożenie.  

  Naukowiec przeprowadził na amerykańskim gatunku (Corvus brachyrhynchos) ciekawe doświadczenie. Pewnego dnia założył maskę jaskiniowca i będąc w niej uwięził na terenie kampusu kilka wron. Ptaki po pewnym czasie wypuścił. Następnie poprosił kilku znajomych naukowców, by założyli podobne maski i przespacerowali się po terenach uczelni. Okazało się, że uwięzione niegdyś wrony zaatakowały zamaskowane osoby. Latały nad głowami i złowrogo krakały.

  Mściwy jak wrona

  Naukowcy wychodzili w maskach jaskiniowców jeszcze kilka razy i okazało się, że byli atakowani przez coraz więcej wron. Po dwóch tygodniach 26 proc. przedstawicieli stada rzucało się na zamaskowanych, a po dwóch latach i siedmiu miesiacach już 66 proc. W piatym roku badania Marzluff przeszedł w masce ledwie 50 m od swojego biura, gdy tłum agresywnych wron rzucił się na niego. Zachowanie ptaków zaczęło rozszerzać się na wrony mieszkające poza kampusem.

  Nawet młodzi przedstawiciele gatunku, którzy urodzili się po incydencie zniewolenia, nauczyli się besztać napastnika. Zaczęli  bowiem kopiować  zachowania swoich rodziców.  - Młode są bardzo otwarte na to, co robią rodzice - zauaża  Marzluff.

  Badanie naukowca wykazało, że wrony mają dwa sposoby uczenia się: poprzez własne doświadczenie i poprzez obserwowanie innych. To pomaga ptakom szybko reagować na nowe zagrożenia. 

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wrona.
  Zdjęcie ptaka w locie przedstawia wronę (jasne pióra na piersi, grzbiecie i pod skrzydłami)
  ~jaw /2012-09-13 17:00
 • wrona nie wrona!
  Ten ptak to napewno nie wrona. To jest raczej kruk
  ~Gawron /2011-06-30 14:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...