Informacje
 • Wsiąść do windy i wysiąść w kosmosie. Rewolucyjny pomysł Kanadyjczyków

  18-08-2015 15:47 Naukowcy opatentowali kosmiczną windę
  Wsiąść do windy i wysiąść w kosmosie. Rewolucyjny pomysł Kanadyjczyków

  Na szczycie wieży znajdzie się specjalna platforma

  PR/ thothx.com

  Wieża opatentowana przez kanadyjską firmę Thoth Technology ma być ponad dwadzieścia razy wyższa od Burdż Chalify - najwyższego wieżowca na świecie (829 m). W jej wnętrzu znajdzie się winda, która będzie wynosić astronautów i turystów na wysokość 20 km.

  Przedsiębiorstwo Thoth Technology działające na rynku przemysłu obronnego i kosmicznego jest o krok od zrewolucjonizowania lotów w kosmos. Chce zbudować gigantyczną windę, która ma wynosić astronautów w kosmos i będzie miejscem startów i lądowań wielu podróży kosmicznych. Ten pomysł już opatentowano w USA i Wielkiej Brytanii.

  Wysoka na 20 km

  Jak informują pracownicy firmy, wieża będzie nazywała się ThothX. Do jej zbudowania naukowcy zamierzają wykorzystać kevlarowo-polietylenowe rury wypełnione helem. W jej wnętrzu będzie podróżować na wysokość 20 km elektryczna winda. Ma przewozić ludzi i nawet do 20 ton ładunków.

  - Na szczycie wieży będzie specjalna platforma, miejsce do startowania, rozładunku, tankowania i lądowania statków kosmicznych - mówił w oświadczeniu pomysłodawca wieży Brendan Quine.

  Oszczędność energii

  Dzięki wysokości 20 km nad Ziemią grawitacja podczas opuszczania maszyn z naszej planety byłaby znacznie niższa, a atmosfera bardziej rozrzedzona. Podczas tradycyjnych startów rakiet do pokonania pierwszego etapu lotu potrzebna jest duża ilość energii. Gęsta ziemska atmosfera i grawitacja zmuszają do zabrana ze sobą ogromnych ilości paliwa. Są to starty kosztowne i ogromnie ryzykowne.

  Naukowcy w Thoth twierdzą, że ich projekt pozwoli zaoszczędzić do 30 proc. energii potrzebnej rakiecie podczas startu, bez konieczności marnowania paliwa.

  - W naszej koncepcji dalsze loty z platformy w kosmos będą odbywały się już w orientacji poziomej, jak w przypadku samolotów pasażerskich - wyjaśnia Quine.

  Skorzystają turyści

  Bernad Quine zapowiada również, że wieża będzie otwarta dla turystów. Pomysłodawcy chcą, by ludzie mogli doświadczyć podobnych przeżyć co astronauci, ale bez utraty grawitacji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Grawitacja?
  Rozrzedzone powietrze na tej wysokości pomoże obniżyć koszty startów ze względu na zmniejszony opór powietrza. OK. Ale z tą obniżoną grawitacją to trochę przesadzili. Na wysokości 20 km jest to spadek o ok. 0,5 procenta... Wg mnie praktycznie niezauważalny w obliczu kosztów wyniesienia wszelkich ładunków windą na tą wysokość, które też są wymierne, więc w tym przypadku o oszczędności nie może być mowy. Żeby grawitacja była mniejsza np. o połowę to winda musiałaby sięgnąć (pi razy drzwi) ok. 2560 km.
  rojakim /2015-11-21 16:49
 • Pomysł z SF
  taka wieża do startów rakiet była przedstawiona w "Słonecznym Nurku" Davida Brina
  ~mars /2015-08-19 12:36
 • nic nowego
  Nic nowego, A.C Clark opisał i opatentował ten pomysł lata temu.
  ~m1125 /2015-08-19 11:50
 • świstak
  a na końcu wieeeelkiej wieeelkiej wieży będzie siedział świstak i zawijał w sreberka :)
  ~mycu /2015-08-19 11:33
 • bajka
  uwierzę jak zobaczę
  ~paola /2015-08-19 10:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...