Informacje

 • "Wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu"

  10-03-2016 11:10

  Pył kosmiczny znajduje się w całym Wszechświecie

  Wszystko powstało z pyłu kosmicznego

  NASA

  Wspólnym przodkiem gwiazd, planet i wszystkich innych obiektów w kosmosie jest pył kosmiczny. Obecny jest do czasów współczesnych. Mimo, że stanowi jedynie jeden procent przestrzeni międzyplanetarnej, znajduje się wszędzie. Okazało się także, że wszystko we Wszechświecie, nawet ludzie, mają swój początek w ziarenku pyłu unoszonego w Kosmosie.

  Najnowsze badania wykazują, że pył kosmiczny odgrywa bardzo istotną rolę we Wszechświecie. Astronomowie z National Science Foundation (NSF) skrupulatnie badają skąd pochodzi i co to dokładnie jest, wnikając w jego skład atomowy.

  Jeśli wiemy gdzie znajduje się pył kosmiczny, a gdzie nie, lepiej zrozumiemy co dzieje się w naszej Galaktyce. Dla przykładu, obszar, w którym znajduje się dużo pyłu wskazuje, że w tym miejscu mogą powstawać nowe gwiazdy. Ponadto często obserwuje się duże skupiska pyłu w miejscu wybuchu supernowej.

  - Nazwa pył nie odzwierciedla roli, jaką odgrywa ta materia w Kosmosie - powiedział Glen Langston, astronom z NSF i główny autor badań. - W rzeczywistości reprezentuje on życie gwiazdy od dwóch stron - jej narodzin i śmierci - dodał.

  Wszystko buduje kosmiczny pył

  Ważną rolę odgrywa struktura atomowa pyłu. Okazuje się, że gdy gwiazda eksploduje, cząsteczki, które uwalniane są w przestrzeń międzyplanetarną są w stanie stworzyć coś nowego. W rzeczywistości, wszystko we Wszechświecie (gwiazdy, planety, komety, a nawet ludzie) zaczęło się od ziarenka pyłu unoszonego w Kosmosie.

  - Azot w naszym DNA czy wapń z naszych zębów powstało z materiału po wybuchu gwiazdy. Wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu - twierdzi Carl Sagan.

  Rozprasza światło

  Choć pył kosmiczny stanowi jedynie jeden procent całego ośrodka międzygwiazdowego, odgrywa znaczącą rolę w całym Kosmosie. Znany jest głównie z tego, że pochłania i rozprasza światło widzialne obiektów m.in. dalekich galaktyk i gwiazd. Przez to astronomowie nie zawsze są w stanie zaobserwować te obiekty za pomocą teleskopów. Efekt rozpraszania światła przez pył kosmiczny znany jest jako "zaczerwienienie" (ang. reddening). Pył rozprasza niebieskie światło pochodzące od obiektu, dzięki czemu staje się ono bardziej czerwone. Dzieje się tak, ponieważ atomy budujące pył kosmiczny bardziej reagują na światło widzialne w zakresie fal krótkich.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Gwiezdny pył
  To miłe mieć taką wiedzę :) Z gwiazd powstałeś, do gwiazd wrócisz ;)
  Jaga_ /2016-03-10 12:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...